Zanim stworzysz stronę internetową musisz wykazać się pomysłowością. Niestety bywa tak, że jedyny pomysł, jaki masz, to samo stworzenie strony - bez pomysłu na treści, układ itp. Zrobienie własnej witryny wymaga opracowania pewnych zagadnień - w jaki sposób ją zaprojektować, jakie treści na niej przekazywać, jak ją promować. Warto wiedzieć, skąd można zaczerpnąć inspiracji i pomysłów.
Internet jest zasypany milionami stron. Każda z nich walczy o użytkowników. Dołączenie do tego wyścigu może w pierwszej chwili wydać się trudno. Dlatego warto ukierunkować się już na samym początku. Mimo dużej konkurencji istnieje wiele kategorii blogów. Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak zaprojektować swoją stronę, pomyśl o jej celu.
Żeby Ci to ułatwić, przygotowaliśmy 5 kategorii stron i 5 sposobów, na znalezienie własnego pomysłu na stronę. Każda jest na swój sposób odrębna i posiada inny cel. Dzięki temu łatwiej będzie Ci dobrać ścieżkę i ukierunkować swój pomysł.
Pierwszym pomysłem na stronę internetową, który przedstawimy, jest strona firmowa. Reprezentuje ona Twoją działalność i jest wizytówką w Internecie. Każdy potencjalny klient oczekuje, że wpisując nazwę Twojej firmy w wyszukiwarkę znajdzie więcej informacji na jej temat.
Brak strony poskutkuje mniej profesjonalnym wizerunkiem i zmniejszy wiarygodność.
Jeżeli Twoja działalność nie oferuje produktów na sprzedaż, klienci użyją strony do kontaktu z Tobą. Mogą to zrobić poprzez formularze i zamieszczone dane, takie jak telefon czy adres e-mail.
Jest to kolejny pomysł na stronę internetową. Klienci mogą bezpośrednio z niej kupować produkty i usługi. Tworzenie takiej strony www często wymaga większego zaangażowania niż w przypadku innych witryn.
Posiadanie własnego e-sklepu jest jednak bardzo istotne w obecnych czasach, niezależnie czy masz już sklep stacjonarny (w tym wypadku nie musisz ograniczać się do sprzedaży lokalnej, a potencjalni klienci mogą dowiadywać się o Tobie z całego świata), czy chcesz skupić się jedynie na sprzedaży online. Często sprzedaż internetowa staje się podstawowym środkiem utrzymania firmy dla przedsiębiorców.
W przypadku każdej strony internetowej warto zadbać o certyfikat SSL. Jednak jeśli chodzi o sklep online, jest to szczególnie ważne. Dzieje się to z powodu oferowania różnych metod płatności w e-sklepie. W tym wypadku obowiązkowe jest zapewnienie użytkownika o bezpieczeństwie połączenia.
Trzecim pomysłem jest stworzenie portfolio online. Taki rodzaj strony internetowej nie będzie oczywiście dla każdego. Portfolia najczęściej wybierają graficy, freelancerzy i każdy, kto chciałby mieć wirtualne CV. Jest to świetna forma do ukazania swojego wizerunku i zdolności potencjalnym zleceniodawcom. Ten typ strony internetowej jest prostszy w budowie niż strona biznesowa. Skupia się on na jednym zadaniu, czyli zbieraniu Twoich próbek pracy.
portfolio dla grafika
portfolio dla rysownika
portfolio dla malarza
portfolio dla rzeźbiarza
portfolio dla muzyka
portfolio dla piosenkarza
portfolio dla aktora (wizytówka aktorska)
portfolio dla artysty
portfolio dla designera
portfolio dla webmastera
portfolio UX
portfolio UI
portfolio dla programisty
Jaki jest nasz kolejny pomysł? Jest to prawdopodobnie najpopularniejsza forma prowadzenia strony www, czyli blog. Strony blogowe mogą z czasem ewoluować w źródło zysku stać się jednocześnie portfolio, sklepem internetowym lub wizytówką naszej firmy (patrz: Jadłonomia lub Michał Szafrański).
Jednak przede wszystkim blogi istnieją jako sposób na dzielenia się swoimi uczuciami, spostrzeżeniami i szukaniem sposobu do rozmowy z osobami zainteresowanymi tematem. Więcej na temat tworzenia bloga przeczytasz tutaj i tutaj.
blog kulinarny
blog podróżniczy
blog osobisty
blog gamingowy
internetowy pamiętnik
blog wędkarski
blog szafiarski
blog lifestylowy
blog z poradami
Strona internetowa z recenzjami
CV online
Strona internetowa organizacji charytatywnej
Strona ślubna
Strona internetowa kancelarii prawnej
Strona internetowa poświęcona poezji
Strona internetowa z fotografią
Strona internetowa kościoła
Strona internetowa poświęcona finansom
Strona biznesowa
Strona agencji kreatywnej
Strona edukacyjna
Strona internetowa z poradami
Strona Twojego pupila
Strona sportowa
Strona internetowa o zdrowym odżywianiu
Strona www z ofertami
Strona internetowa muzyka
Strona internetowa o gotowaniu
Strona www z quizami
Strona turystyczna
Strona internetowa influencera
Serwis nieruchomości
Strona internetowa z newsami
Strona agencji marketingowej
Strona rozrywkowa
Strona osobista
Strona modowa
Strona internetowa poświęcona filmom
Strona internetowa dla freelancerów
Strona internetowa z ogłoszeniami
Wizytówka aktorska
Strona poradni językowej
Strona internetowa poświęcona przedsiębiorczości
Strona szafiarki
Strona poświęcona nauce w domu
Strona internetowa teatru
Strona fitness
Strona internetowa o tańcu
Witryna społecznościowa
Strona grafika
Witryna muzyczna
Strona internetowa restauracji
Strona projektanta
Znalezienie pomysłu na stronę to dopiero początek przygody z webdesignem. Jest jeszcze szereg rzeczy, które powinniśmy wiedzieć, budując własną witrynę. Jakie? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!
Większość z tych stron ma na celu zysk. Osiągają go zazwyczaj poprzez reklamy, które pojawiają się na stronie, a nie poprzez sprzedaż określonych produktów lub usług. Blog to kategoria, w której ciężko jest się wybić. Trzeba to robić przy pomocy ciekawych treści tak, aby czytelnicy stale wracali po więcej.
Zyskiwać wiele użytkowników. Obojętnie jaką kategorię wybierzesz, musisz poznać podstawy tworzenia strony www i wybrać sposób, dzięki któremu ją zbudujesz. Na naszym blogu przedstawiamy, w jaki sposób zrobić stronę internetową to samodzielnie, bez kodowania i za darmo. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w tym artykule.
Powinieneś także zastanowić się, czego oczekujesz od swojej strony internetowej, np. jakie są Twoje wymagania względem domeny, hostingu, wyglądu strony, etc. O ile dwie pierwsze pozycje to indywidualna sprawa, tak jeśli chodzi o stronę wizualną, pomogą Ci w tym inspiracje.
Jednym ze sposobów na ich znalezienie jest badanie konkurencji. Sprawdź, jakie rozwiązania się u niej sprawdzają, a co możesz zrobić lepiej. Warto też szukać inspiracji i pomysłów w innych miejscach. Jakich?
Początkujący webdesignerzy, czy raczej osoby, które dopiero myślą o tym, aby zacząć tworzyć strony, często sądzą, że aby zostać webdesignerem trzeba być wulkanem pomysłów i wszystko wymyślać całkowicie samodzielnie. Oczywiście, należy mieć swoje własne plany i je realizować, ale nawet profesjonaliści korzystają z inspiracji. Gdzie je znaleźć?
Jest to miejsce w którym znajdziesz naprawdę wiele projektów w obrębie grafiki - również webdesignu. Aby skorzystać z tego serwisu, musisz założyć na nim konto i wybrać tematy, które Cię interesują. To medium zawiera wiele funkcji, także społecznościowych, ale do znalezienia inspiracji wystarczy kliknięcie na pole z lupką i wpisanie interesującej Cię frazy. Po wyszukaniu projektów możesz wybrać te, które najbardziej odpowiadają stylowi Twojej strony i czerpać z niej inspiracje.
Behance jest portalem, na którym designerzy udostępniają swoje portfolia. Jednak aby skorzystać z wyszukiwarki i znaleźć kilka ciekawych projektów stron, które Cię zainspirują nie musisz się rejestrować. Mimo to warto założyć tam konto, aby zaprezentować swoje prace. O tworzeniu portfolio przeczytasz więcej w tym wpisie.
Gdzie lepiej nauczyć się tworzyć strony internetowe niż na dobrze zaprojektowanych stronach internetowych? Początkujący webdesignerzy mogą mieć problem ze znalezieniem takich miejsc. Z pomocą przychodzą strony, na których firmy prezentują projekty swoich użytkowników lub pracowników, np. ta. Warto też przyjrzeć się profesjonalnym serwisom, takim jak strony banków lub sklepów internetowych, a także web designerów oraz agencji zajmujących się tworzeniem witryn..
Oczywiście webdesign, jak każda związana z projektowaniem dziedzina, ma bardzo dużo wspólnego ze sztuką. Głównie to, że możesz się nią zainspirować. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś użył na stronie kolorów z Twojego ulubionego obrazu. Możesz też zainspirować się twórczością danego artysty tworząc własne ilustracje, by później wykorzystać je na stronie.
Wielu twórców mówi, że czerpie inspiracje z życia codziennego. Rozumieć przez to można przekładanie pewnych elementów z ulicy, natury, ubioru, a nawet wyglądu czy zachowania ludzi na swoją twórczość. Rozejrzyj się dookoła i spróbuj dostrzec więcej - może inspiracja czeka tuż za rogiem?
Oczywiście inspirowanie się twórczością innych to nic złego, ale kopiowanie cudzych pomysłów już tak. Jeśli Twój projekt przypomina projekt innego twórcy w więcej niż 30%, oznacza to, że musisz coś zmienić. Kopiowanie jakiegokolwiek dzieła (także projektu strony internetowej) w skali 1:1 jest kradzieżą i absolutnie nie należy tego robić. Jak więc inspirować się, aby nie zostać posądzonym o plagiat?
Wybieraj tylko kilka elementów, które podobają Ci się w danym projekcie, a potem wykonaj je w swój unikalny sposób i dodaj własne pomysły - jeśli podoba Ci się jakiś kształt, spróbuj narysować go własną kreską. Jeśli cała grafika jest Twoim zdaniem doskonała, zrób inną, ale w podobnym stylu. W tym temacie ważne jest wyczucie, a jeśli nie jesteś pewien, czy nadużyłeś prawa autorskiego, lepiej zrezygnuj z użycia projektu i schowaj go do szuflady.
Jeśli masz już pomysł na stworzenie strony internetowej, to potrzebujesz odpowiedniego narzędzia do jej zbudowania. Wypróbuj w tym celu WebWave, czyli kreator stron internetowych, który w użyciu przypomina popularne programy graficzne. Jest dostępny za darmo, a stworzenie w nim strony jest proste i szybkie.
Nie istnieje przepis na doskonały pomysł na stronę internetową. Ale istnieją już zrealizowane projekty, z których można zaczerpnąć inspiracje. Warto szukać ich w internecie i życiu codziennym. Trzeba zawsze mieć oczy dookoła głowy i notes lub szkicownik pod ręką - w końcu nigdy nie wiadomo, kiedy pomysł przyjdzie nam do głowy!