Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:
Jak zrobić stronę internetową?
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave
Nie można mylić witryny z portfolio.
Przecież jako fotograf musisz też zamieścić ofertę, dobrze się pozycjonować, napisać coś o swoich projektach i przede wszystkim - zachować estetykę.
Pierwsze kroki w tworzeniu strony są zawsze takie same - domena, hosting i szablon. Pisałam o tym już wielokrotnie, dlatego też możesz przeczytać o tym tutaj:
* 3 podstawowe zasady projektowania strony internetowej
* zlecić zrobienie strony czy zrobić ją samodzielnie?
Jak zawsze polecam zapoznać się z wszystkimi możliwościami, bo jeżeli jest to Twoja pierwsza strona, to zawsze wygodniej polegać na kreatorze stron. Nie tylko dlatego, że nie musisz zawracać sobie głowy utrzymaniem domeny, hostingu i innych rzeczy, które sobie wymarzysz (jak certyfikat SSL, który jest niemalże niezbędny!), ale też po to, żeby mieć możliwość dowolnego wyrażenia się artystycznie poprzez swoją witrynę.
Jeżeli nie potrafisz kodować to musisz polegać na gotowych szablonach Wordpress, które nie zawsze są bardzo wygodne do prowadzenia. A do tego są stale powielane ze względu na to, że tylko nieliczne są darmowe.
Każda osoba pracująca w branży fotograficznej musi niesamowicie dokładnie znać swojego klienta. Ze względu na to, że nie jest to produkt jedyny w swoim rodzaju (jak np. Ubrania z nadrukami, gdzie wystarczy ciekawy wzór), a bardzo rozległa usługa, każdy fotograf musi adresować swoją stronę do konkretnej grupy docelowej.
Oczywiście, można zrobić stronę “dla wszystkich”, ale wtedy tak naprawdę będzie “dla nikogo”. Stworzenie persony pomoże Ci podnieść konwersję i stworzyć lepszą witrynę.
Persona to profil modelowego użytkownika strony internetowej lub produktu. Opisuje on potrzeby, oczekiwania i preferencje oraz pomaga lepiej dostosować stronę lub produkt do konkretnych potrzeb.
Pomaga dostosowywać komunikację i rozwiązania do osób, które faktycznie są zainteresowane. Jednak żeby to zrobić, trzeba też określić cel strony.
Na przykład celem strony fotograficznej może być dzielenie się najlepszymi zdjęciami i przedstawienie oferty, ale też pisanie bloga i dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem. Na takim blogu można pisać o wielu ciekawostkach, opisywać dokładniej fotografowane wydarzenia lub obiekty czy publikować treści o tematyce lifestylowej. Takie treści sprawiają, że użytkownicy jeszcze przed kontaktem mogą stworzyć zarys Twojej postaci i szybciej przekonać się do Twoich usług.
Gdy już określisz po co i dla kogo piszesz, warto przejść do najprzyjemniejszej części - tworzenia strony.
W dziedzinach, które są powiązane ze sztuką zawsze trzeba być unikatowym, aby zapaść w pamięć użytkownika. Nie tylko zdjęcia które prezentujesz muszą być wyjątkowe, ale też forma ich przedstawienia.
Dlatego tak mocno podkreślam istotę posiadania niezwykłej strony internetowej. I będę się upierać, że żaden darmowy szablon na Wordpress nie jest w stanie tego zapewnić. Uważam, że profesjonalna strona ma tylko dwie możliwości: albo zlecić zaprojektowanie strony (co nie jest na każdą kieszeń, o czym możesz przeczytać tutaj: ile kosztuje strona internetowa?) albo stworzyć ją osobiście.
9 gorących trendów w projektowaniu stron w 2019
Tym bardziej upieram się przy tworzeniu jej własnoręcznie. W końcu poczucie estetyki masz w małym palcu! Wystarczy wejść na strony typu pinterest.com i można do woli inspirować się wspaniałymi designami.
Oczywiście nie kopiować, bo to mija się z celem.
Dzięki kreatorom stron możesz wyrazić siebie jako fotografa i za darmo w każdej chwili tworzyć i modyfikować swoją stronę.
Przy tworzeniu swojej strony nie zapomnij o konkretach. Twoja strona musi być łatwa w nawigacji i każdy użytkownik powinien z łatwością ją zrozumieć. Jest to cecha UX designu. Dlatego pamiętaj, żeby takie zakładki jak kontakt, opinie, informacje o Tobie i oferta były łatwo dostępne i widoczne.
Pamiętaj o czytelnych fontach i dopasowanych kolorach, w końcu jest to profesjonalna strona.
Strona główna może być szalona i kreatywna, jednak podstrony traktuj jak wizytówki. Jeżeli kogoś zaintrygowała Twoja witryna na tyle, żeby sprawdzić kontakt do Ciebie - nie utrudniaj mu tworząc nieczytelne treści.
Najważniejsze to się dobrze bawić.
To, co najbardziej cenię przy tworzeniu strony poprzez kreatory to niezliczone możliwości, które oferują. Mogę wymyślić cokolwiek i przy odrobinie pracy przenieść to w wirtualny świat.
Dlatego nie daj się ograniczyć - nie bądź kolejną osobą, która będzie miała stronę na Wordpress z szablonem, który ma też kilka tysięcy innych fotografów.
To ty wiesz najlepiej, jak trudno pokazać swoje ja i dać się odróżnić od innych w branży. Dlatego już na samym początku zadbaj o indywidualny wygląd i daj się zapamiętać użytkownikom.