Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:
Jak zrobić stronę internetową?
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami styczność mieliśmy przede wszystkim w literaturze czy chociażby filmach i serialach np. Westworld, Exmachina i można tak wymieniać dalej. Nie ukrywajmy też, że w większości przypadków były to raczej negatywne scenariusze…i czy faktycznie zapowiada się, że tak to będzie wyglądać?
Sztuczna inteligencja (ang. Artificial Intelligence, AI) to dziedzina informatyki zajmująca się tworzeniem programów i systemów komputerowych zdolnych do wykonywania zadań, które dotychczas były uważane za wymagające ludzkiej inteligencji.
Można ją podzielić na wiele różnych dziedzin i podejść, takich jak:
Głównym celem sztucznej inteligencji jest tworzenie systemów, które są w stanie wykonywać zadania, które dotychczas wymagały ludzkiej inteligencji, takie jak rozpoznawanie obrazów, tłumaczenie języka naturalnego, samodzielne podejmowanie decyzji czy też gry w szachy czy go.
Tutaj trudno nam odpowiedzieć na to pytanie. Potraktujmy to raczej jako przemyślenie. Zależy jak spojrzymy na “problem” i o jakim zagrożeniu mówimy - czy chodzi nam o “apokaliptyczne” przejęcie świata przez roboty czy może o konkurencyjność rozwiązań AI w porównaniu do ludzkiej pracy.
Nie ma co ukrywać, że sztuczna inteligencja, z resztą podobnie jak każda inna technologia, może stanowić pewnego rodzaju zagrożenie. Szczególnie w momencie gdy zostanie ona , źle zaprojektowana, wykonana lub użyta nieodpowiedni (a nawet niemoralny) sposób
Istnieją obawy, że rozwój sztucznej inteligencji może prowadzić do sytuacji, w których maszyny zaczną działać w sposób niekontrolowany lub przewyższający możliwości ludzkie, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji dla ludzi i środowiska. Nie raz widzieliśmy to popularnych produkcjach kinowych.
Jednym z potencjalnych zagrożeń związanych z rozwojem sztucznej inteligencji jest ryzyko utraty miejsc pracy przez ludzi na rzecz zautomatyzowanych rozwiązań oferowanych przez AI.
Innymi zagrożeniami, o których się mówi i które związane są ze wzrostem wpływów sztucznej inteligencji są np. nierówności społeczne, nadużycia związane z wykorzystaniem tego typu technologii do manipulacji ludźmi, czy ryzyko cyberataków i zagrożeń związanych z bezpieczeństwem danych.
Nie zapominajmy jednak, że jest to czarny scenariusz - bardziej pesymistyczne podejście, które pozwala zwrócić uwagę na możliwe niebezpieczeństwa zanim do nich dojdzie i tym samym mobilizuje do poszukiwania rozwiązań, które mogą nas przed tym uchronić.
W związku z tym, ważne jest, aby rozwój sztucznej inteligencji odbywał się w sposób odpowiedzialny i etyczny, uwzględniając możliwe konsekwencje dla ludzi i środowiska. Konieczne są także regulacje prawne, które zapewnią ochronę przed nadużyciami związanymi z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz zminimalizują ryzyko negatywnych skutków jej działania.
Sztuczna inteligencja to nie tylko zagrożenia, to też wiele możliwości.
AI ciągle się rozwija. Można wręcz powiedzieć, że z dnia na dzień pojawia się coś nowego.
To tylko niektóre z szans, jakie oferuje sztuczna inteligencja. Wraz z postępem tej dziedziny, możemy oczekiwać jeszcze bardziej złożonych i innowacyjnych zastosowań, które będą miały wpływ na wiele dziedzin naszego życia.
Obecnie dość często słyszymy o aplikacjach takich jak Chat GPT (do tworzenia treści tekstowych, odpowiadania na pytania itp.) czy chociażby DALL-E i Midjourney, które służą do generowania obrazów.
Czy takie rozwiązania zastąpią twórców contentu? - np. copywriterów, grafików
Pójdźmy o krok dalej czy narzędzia AI zastąpią artystów?
Sztuczna inteligencja jest co prawda w stanie generować różnego rodzaju treści, takie jak teksty, obrazy, muzyka czy filmy, ale wciąż daleko jej do zastąpienia twórców contentu i artystów.
Rozwiązania oparte na AI mogą generować proste artykuły na rozmaite tematy związane z newsami, ale wciąż brakuje jej umiejętności interpretacji kontekstu i wykorzystania kreatywności w celu stworzenia treści, które faktycznie będą czymś unikatowym i będą posiadały swój własny charakter, czyli coś, co w wielu przypadkach buduje relacje z czytelnikiem.
W przypadku sztuki jest tak naprawdę jeszcze trudniej. Oczywiście sztuczna inteligencja może generować obrazy, muzykę czy filmy na podstawie algorytmów i wzorców, czegoś, co już gdzieś jest. Brakuje jej natomiast zdolności do tworzenia oryginalnych dzieł sztuki, które wyrażają emocje i odczucia, a co z kolei jest charakterystyczne dla twórców.
Twórcy (różnego formatu) posiadają “ludzkie zdolności”, takie jak wyobraźnia, kreatywność i intuicja.
Sztuczna inteligencja tego nie zastąpi…a przynajmniej nie w najbliższym czasie. Może jednak pomóc w samym procesie tworzenia. Zapowiada się też, że prace bazujące na kreowaniu dzieł z wykorzystaniem AI mogą stać się nowym nurtem w sztuce.
A Ty?...Co sądzisz na ten temat?