Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:
Jak zrobić stronę internetową?
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave
Czym jest blog raczej nie trzeba nikomu tłumaczyć w 2020 roku. Jednak dlaczego i, przede wszystkim, jak go stworzyć, to bardzo ważne pytanie, na które każdy pasjonat pisania (i nie tylko) powinien poznać odpowiedź. Przeczytaj ten artykuł, aby poznać korzyści płynące z prowadzenia bloga oraz dowiedzieć się, w jaki sposób najlepiej go stworzyć.
Jeśli słowa wychodzą spod Twojej ręki bardzo naturalnie i możesz pochwalić się lekkim piórem, prawdopodobnie stworzenie bloga będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. To najszybszy i najbardziej efektywny sposób na wykorzystanie swojego talentu. Dlaczego?
Każdy, kto samodzielnie wydał książkę, wie, z jakimi wiąże się to kosztami. Blog jest przyjaznym miejscem dla każdego, kto bez dużego nakładu pieniędzy, chciałby pisać i dzielić się swoimi dziełami z innymi. Jeśli wiesz gdzie szukać, bloga założysz nawet za darmo. Więcej na ten temat w dalszej części artykułu.
W dobie internetu i social mediów, bardzo szybko można dotrzeć do odbiorców, np. poprzez reklamowanie swojego bloga na jednym z portali społecznościowych. Często też czytelnicy sami znajdują interesujące ich blogi przez wyszukiwarkę lub z polecenia innych osób. Wyszukiwanie blogów i czytanie wpisów jest oczywiście dostępne za darmo, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystali z Twojej twórczości.
Często blogerzy zyskują bardzo duże grono odbiorców. Poszerzają wtedy swoje działania o inne media, takie jak YouTube czy Instagram, stając się influencerami. Jeśli choć trochę interesuje Cię popularność, bycie influencerem to najłatwiejsza i najszybsza droga do jej zdobycia. Oprócz samej rozpoznawalności, plusem działalności jako bloger lub influencer, są bardzo duże dochody osiągane po zdobyciu więk odbiorców.
Coraz więcej blogerów angażuje się w współprace, które oferują im, bardziej lub mniej znane, marki. Zazwyczaj polegają one na zareklamowaniu lub zrecenzowaniu produktu/usługi firmy (przeważnie poleceniu go) i umieszczeniu takiej reklamy na swoim blogu. Oczywiście współprace te niosą za sobą szereg korzyści nie tylko dla marki, ale także dla blogera. Taki wpis sponsorowany może być usługą barterową (reklama za możliwość otrzymania produktu/usługi za darmo) lub po prostu płatna. Ceny za jeden wpis mogą osiągać nawet 7000 zł, przy dobrych statystykach bloga (ilości wyświetleń przez użytkowników). Ale nawet blogerom mającym niewiele odwiedzających, firmy oferują współprace. Oczywiście polecanie marek we wpisach to nie jedyny sposób zarobku w świecie blogerów i influencerów. Na własnej stronie internetowej można też umieścić baner z reklamą danej firmy. Instagramerzy często dostają bardzo duże pieniądze za dodanie jednego zdjęcia. Sposobów na zarabianie jest naprawdę wiele, ale wszystkie są zdecydowanie opłacalne.
Dlaczego warto założyć bloga firmowego? Badania wskazują, że firmy, które dodają do swojej strony internetowej zakładkę blog i regularnie umieszczają wpisy, mają ponad 50% więcej odwiedzin na stronie niż firmy, które nie prowadzą blogów. Jeśli masz już stronę internetową, blog będzie bardzo korzystnie wpływał na jej wyniki wyszukiwania w Google i na pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Pisanie bloga pomaga też przyciągnąć użytkowników. Możesz pochwalić się na nim wiedzą z zakresu swojej działalności, jednocześnie udowadniając, że jesteś specjalistą w swojej dziedzinie. To z pewnością zachęci Twoich odbiorców do skorzystania z usług. Jeśli na Twoim blogu znajdą odpowiedź na nurtujące ich pytanie, przez długi czas będą pozytywnie kojarzyć Twoją markę. Pamiętaj, że artykuły nie muszą być związane wyłącznie z Twoją firmą. Najlepiej, abyś dzielił się swoją wiedzą branżową i publikował nowe treści regularnie.
Content marketing świetnie wpływa na SEO strony. Polega on na dostarczaniu odbiorcom wartościowych treści, a blog jest dobrym narzędziem do tego typu działań. Dzięki blogowi możesz tworzyć treści idealne z punktu widzenia wyszukiwarek i przyciągać nowych użytkowników. Do wpisów warto dodawać nagłówki stopni H1, H2, H3, dobierać odpowiednie słowa kluczowe, ustalać tagi, metatagi, meta opisy i meta tytuły. Ważne jest, abyś dodawał treści częściej niż raz w roku, a najlepiej, żebyś robił to regularnie, przynajmniej raz na 2 tygodnie. Wyszukiwarki to lubią, czytelnicy również! Zwróć też uwagę na linki wychodzące, wewnętrzne i przychodzące, kwestie takie jak certyfikat SSL, a nawet szybkość ładowania się strony. Więcej na temat SEO i pozycjonowania znajdziesz tutaj.
Niestety nie zawsze pisanie przychodzi z łatwością, często łapiemy się na tym, że brakuje nam weny do tworzenia nowych treści. Ważne jest wtedy, aby poszukać inspiracji. Dużo czytaj, także innych blogów, o podobnej do Twojej tematyce. Pamiętaj, inspiracja to nic złego, ale plagiat już tak! Staraj się nie kopiować treści z innych stron. Jeśli będziesz samodzielnie tworzyć, bardzo szybko nabierzesz wprawy, a Twoje teksty będą coraz lepsze, dłuższe, ciekawsze i będziesz je pisać z łatwością. Porady na temat poszukiwania tematów na bloga przeczytasz w tym artykule.
Jest wiele portali stworzonych właśnie po to, by umożliwić blogerom tworzenie na nich swoich własnych blogów. Jest to np. Blogger. Nie polecam jednak tego rozwiązania. Blogger (korzystający z domeny Blogspot) tak naprawdę jest mało profesjonalnym narzędziem i jest bardzo ograniczony, ale przede wszystkim, tak naprawdę nie jesteś pełnoprawnym właścicielem swojego bloga. Również wordpress ma wiele wad, ponieważ opiera się głównie na przestarzałej technologii wtyczek, a zaawansowane korzystanie z wordpressa wymaga znajomości kodowania. Co zatem polecam?
Bloga najlepiej jest stworzyć w zaufanym miejscu, w którym otrzymasz wsparcie w języku polskim i stworzysz bloga dokładnie takiego, jakiego potrzebujesz, a dodatkowo odpowiednio go wypozycjonujesz. Mimo wieloletniego doświadczenia w tworzeniu stron internetowych i blogów, znam tylko jedno takie narzędzie, czyli WebWave, które serdecznie polecam. Założenie bloga w tym kreatorze jest bardzo intuicyjne - z zaawansowanych funkcji (których jest naprawdę sporo) mogą spokojnie korzystać początkujący. W WebWave stworzysz swoją stronę z blogiem od czystej kartki, tworząc ją dokładnie taką, jaką potrzebujesz (co do 1 piksela). Oczywiście jeśli wolisz szablony, masz ich pod dostatkiem. Naprawdę polecam.
Załóż konto w WebWave. Po zalogowaniu się do aplikacji masz możliwość wyboru, w jaki sposób chcesz zrobić stronę internetową - zacząć od czystej strony, czy od szablonu (gotowa strona, w której zmieniasz wybrane elementy). Po dokonaniu wyboru, przechodzisz do panelu webmastera. Dalsze czynności są intuicyjne, ale jeśli potrzebujesz pomocy, zachęcam Cię do przeczytania tego artykułu.
Stworzenie bloga w 2020 roku jest bardzo proste. Szczególnie jeśli korzystasz z dobrego narzędzia. Możesz z użyciem bloga wypozycjonować swoją firmową stronę internetową, albo pisać w ramach hobby, by po jakimś czasie zebrać duże grono użytkowników i zarabiać na swojej pasji.