Darmowe portfolio online - gdzie i jak je stworzyć

26 czerwca 2020
dobra strona bez błędów

dJeśli jesteś twórcą, portfolio z pewnością będzie Ci potrzebne na którymś z etapów kariery. Często na samym jej początku. Kiedyś graficy, rysownicy czy fotografowie swoje prace prezentowali w formie papierowej. Dzisiaj do tego celu wykorzystuje się internet. Jak zatem stworzyć portfolio online? Gdzie to zrobić? I przede wszystkim - co zrobić, żeby się wyróżniało? Przeczytaj ten artykuł, aby poznać odpowiedzi.

 

 

Czym jest portfolio i w jakich zawodach jest wykorzystywane

 

Portfolio można nazwać prezentacją dorobku artystycznego lub twórczego, przedstawieniem umiejętności, stylu, pomysłów, realizacji. Wykorzystywane jest w zawodach kreatywnych, w których na podstawie CV ciężko jest ocenić umiejętności kandydata do pracy. Możesz mieć Photoshopa w małym palcu, ale kompletnie nie umieć projektować. Dlatego ważne jest, żebyś pokazał swoje umiejętności w praktyce. Portfolio przydaje się też freelancerom, kiedy poszukują zleceń.

 

Portfolio to podstawa w zawodach twórczych, takich jak grafik, webdesigner, animator, architekt, twórca wideo, fotograf, rysownik lub ilustrator, twórca gier, copywriter, programista, tłumacz, model, a nawet aktor.

 

 

Czy potrzebuję portfolio online

    

Jeśli potrzebujesz portfolio w ogóle, z pewnością potrzebujesz go też w wersji elektronicznej. Zdarza się jeszcze, że graficy DTP, modelki i modele, a czasem też fotografowie prezentują swoje dokonania w wersji drukowanej. Ale jeśli chcesz osiągnąć sukces w tych profesjach, powinieneś przedstawić je również online. 

 

W czasach CV wysłanych na pocztę e-mail lub przez portal z ofertami pracy, jest to konieczne. Najczęściej zgłoszenia na stanowiska kreatywne bez załączonego portfolio nie są nawet rozpatrywane. 

 

Bez wątpienia najskuteczniejszym sposobem pozyskiwania klientów są portale dla freelancerów i z ogłoszeniami, social media itd. Tutaj również portfolio online to podstawa. Nikt przecież nie zatrudni grafika lub fotografa, bez wcześniejszego zapoznania się z jego dokonaniami. 

 

 

Dlaczego nie należy wysyłać portfolio w PDF

 

Zdarza się, że osoby początkujące tworzą portfolio w formacie PDF. Nie jest to dobry pomysł. Pamiętaj, że aby dobrze się zaprezentować, musisz swoje prace, grafiki, zdjęcia przedstawić w dobrej jakości, co ogranicza możliwość znacznej kompresji. Wyobraź sobie, ile ważyłby taki PDF i ile miejsca na skrzynce potencjalnego pracodawcy lub klienta by zajmował. 

 

Jeśli koniecznie chcesz wysłać portfolio w pliku PDF, dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie dysku online. Dlaczego jest to dobre, ale nie najlepsze rozwiązanie? Na rynku pracy trzeba się wyróżnić. Każdy, kto choć raz wszedł na portal dla freelancerów wie, że konkurencja jest ogromna. Jak się przebić? Efektownym portfolio. Jak zrobić efektowne portfolio? Na pewno nie w PDF.

 

 

Gdzie stworzyć portfolio online

 

Jest naprawdę wiele możliwości stworzenia portfolio online, co nieco utrudnia znalezienie odpowiedniego sposobu na zaprezentowanie swojego dorobku. Poniżej przedstawię najpopularniejsze rozwiązania, ich wady i zalety. 

 

Portfolio na portalach społecznościowych

 

 

Facebook i Instagram to świetne miejsce do promocji swojej twórczości w internecie. Warto również założyć konto na Linkedin. Z pewnością dobrze jest korzystać z tych portali, aby przyciągnąć do siebie klientów. Jeśli będziesz publikował na nich swoje prace, możesz zdobyć popularność i zbudować rozpoznawalność swojej marki. 

 

Bez wątpienia promocja w social mediach jest ważna. Czy jednak warto traktować je jako portfolio? Niestety, w oczach pracodawcy, a nawet niektórych klientów, może wyglądać to mało profesjonalnie. Na takich portalach możesz także spotkać z hejtem, szczególnie na początku swojej drogi i o ile Ty nie powinieneś brać negatywnych komentarzy do siebie, o tyle potencjalny pracodawca może się zniechęcić patrząc na nieprzychylne opinie. Portale społecznościowe są zatem dobrym sposobem na promowanie swojej twórczości i warto z nich korzystać, jednak lepiej nie traktować ich jako oficjalne portfolio.

 

Portale typu Behance, Dribble, Maxmodels

 

 

Istnieją portale, które stworzone są po to, aby zakładać na nich portfolio. Spotkasz na nich naprawdę wielu twórców, możesz też zyskać ich uznanie, ścigać się o polubienia itd. Konkurencja jest duża i większość osób właśnie z takich portali skorzysta, tworząc swoje portfolio. Zatem prezentując siebie, jesteśmy jednymi z wielu. A nam chodzi o to, aby się wyróżnić, prawda? Takie portale muszą być spójne wizualnie, dlatego nie możesz dopasować wyglądu swojego portfolio do własnych preferencji. Nie jest to więc najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy być unikalni.Nie oznacza to, że nie warto z tych portali korzystać. Jest to dobre miejsce do poznania ludzi z branży i znalezienia inspiracji. 

 

Własna strona internetowa

 

 

Nie bez powodu prowadzimy bloga o tworzeniu stron internetowych. Jest to najlepszy środek pozyskania klientów. Również jako portfolio sprawdzi się doskonale, jeśli użyjesz odpowiedniego narzędzia. Wykorzystując darmowy kreator stron internetowych możesz stworzyć stronę internetową ze swoim portfolio. Jest to jedyne rozwiązanie, które pomoże Ci wyróżnić się na rynku pracy. Nie tylko dlatego, że własna strona internetowa to oryginalny pomysł na zaprezentowanie swojej twórczości.

 

To, że potrzebujesz portfolio, oznacza, że jesteś twórcą, artystą, człowiekiem kreatywnym. W przypadku portfolio liczy się nie tylko treść, ale także forma. Strona internetowa daje największą możliwość zaprezentowania swojego stylu, pomysłów, umiejętności. W tym wypadku pokazujesz coś więcej niż swoje prace. Prowadząc własną witrynę z portfolio, prezentujesz się jako profesjonalista, który dba o każdy aspekt swojej twórczości.

 

 

Jak zrobić portfolio 

 

Do stworzenia swojego pierwszego portfolio najlepiej podejść, gdy mamy już wiele projektów za sobą. Nie muszą to być projekty komercyjne, ale przynajmniej te, które tworzysz dla siebie lub znajomych. Portfolio należy też systematycznie aktualizować, aby pokazywać swój rozwój.

Tworząc portfolio pamiętaj, że nie każda twoja praca powinna się w nim znaleźć. Jeśli któraś z nich jest mniej udana, nie upieraj się na umieszczenie jej. W tym wypadku nie liczy się ilość, a jakość. Co więcej, zbyt duża ilość prac może przytłoczyć oglądającego. Wybierz kilka najlepszych prac i skup się na ich prezentacji. 

 

Jeśli jesteś projektantem warto, abyś wykorzystał wizualizacje, stworzył kilka wariacji na temat jednej pracy, pokazał jej wykorzystanie w różnych formatach, w kilku wersjach kolorystycznych. 

Warto też odpowiednio uporządkować swoje prace. Fotograf może pogrupować zdjęcia w galerie tematyczne, np. śluby, sesje noworodkowe, sesje plenerowe itd. Grafik DTP może stworzyć oddzielne podstrony na stronie www dla ulotek, plakatów, banerów, opakowań. 

 

 

Jako rysownik zwróć uwagę na to, aby prezentować swoje prace w odpowiedni sposób. Słabej jakości zdjęcie rysunku na tle firanki raczej nie wpłynie korzystnie na odbiór Twojego portfolio. Najlepiej jeśli będziesz skanować swoje prace, a jeśli to niemożliwe, np. przez format, zadbaj o odpowiednio skadrowane zdjęcie i dobrą jego jakość. Unikaj też filtrów. Jeśli to konieczne ustaw jedynie odpowiednio jasność i kontrast. 

 

 

Pamiętaj, że niezależnie jaką pracę wykonujesz, warto dodać kilka słów opisu do każdego z elementów w portfolio. Nie tylko pomoże to przekonać do siebie pracodawcę lub klienta, pozwoli nakreślić zamysł i okoliczności pracy, ale także wpłynie dobrze na wypozycjonowanie Twojej strony internetowej w przeglądarkach. 

 

Jeśli zajmujesz się pisaniem, warto, oprócz zaprezentowania krótko swoich prac, zastanowić się również nad założeniem bloga na własnej stronie internetowej.

 

 

A jeśli chcesz dowiedzieć się, jak krok po kroku stworzyć własną stronę internetową z portfolio, przeczytaj ten artykuł

 

 

Podsumowanie

 

Portfolio to nieodłączny element pracy twórczej. Nie wystarczy go tylko stworzyć - trzeba też aktualizować, promować, poprawiać. Aby osiągnąć sukces, należy znaleźć sposób na wyróżnienie się z tłumu. Jeśli chcesz mieć dobre portfolio, wykorzystaj swoją kreatywność i przedstaw z jak najlepszej strony nie tylko swoje prace, ale też siebie jako twórcę.

 

 

 

 

Najnowsze artykuły:

28 lipca 2021
Strona internetowa jest teraz niezbędną częścią  e-marketingu. Posiadają ją zarówno osoby prywatne, freelancerzy, jak i firmy.  W przypadku stron biznesowych warto najpierw zapoznać się z wytycznymi, które powinna spełniać witryna,
21 lipca 2021
W obecnych czasach coraz częściej stawiamy na urządzenia mobilne. Dlaczego? Jesteśmy w ciągłym ruchu i takie sprzęty są po prostu znacznie wygodniejsze w użytkowaniu. Możemy je wszędzie ze sobą zabrać
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave

ODBIERAM

Jak zrobić stronę internetową?

SPRAWDŹ

UX I UI

TRENDY W

WEB DESIGNIE

SEO I POZYCJONOWANIE

GRAFIKA INTERNETOWA

PORADY

BEZ KODOWANIA

Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole: