Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Już od jakiegoś czasu ludzie coraz przychylniej patrzą na pracę poza biurem bez szefa, który o wszystkim za nich decyduje. W zamian za to zaczynają rozwijać się jako niezależne jednostki. Tutaj w grę wchodzi właśnie pojęcie Freelancera. Także zaczynamy.


Co kryje się za pojęciem “freelancer”- kto to taki?


Ujmując to w prosty sposób, freelancer to tzw. wolny strzelec, czyli osoba oferująca pewne usługi w określonej kategorii. Pracuje bez dobrze nam znanego etatu. 
Żeby zagłębić się w to pojęcie jeszcze bardziej, wyjaśnimy samo pochodzenie tego słowa. Pierwszy raz zostało użyte przez Waltera Scotta już  w XIX w. i składa się z następujących słów (uwaga uwaga...to będzie szokujące) “free” oraz “lancer” i określały one wędrownego rycerza z lancą, który nie służył pod jednym sztandarem, a zamiast tego szukał pracy dorywczej. Czyli sam sens został jak najbardziej zachowany.

Jeszcze parę lat temu pomyślelibyśmy, że do tej formy pracy pasować będą wyłącznie zawody typu: fotograf, tłumacz czy np. grafik. Dzisiaj ten wachlarz możliwości jest znacznie większy...a więc kto może zostać freelancerem?

 

 • fotograf
 • grafik
 • coach 
 • trener personalny
 • tłumacz
 • copywriter
 • dziennikarz
 • korepetytor
 • programista
 • psycholog

 

To główne typy, które przychodzą na myśl od ręki, ale tak naprawdę jest tego zdecydowanie więcej.

 


Co trzeba zrobić, żeby zostać freelancerem?


Praca na własną rękę wydaje się bardzo prosta, bez zobowiązań. Nic bardziej mylnego. Oczywiście tym stwierdzeniem nie mamy na celu nikogo zniechęcić, ponieważ jak się przekonacie, nasze zdanie na ten temat jest jak najbardziej pozytywne. Chodzi tylko o to, że pracując w tej formie też mamy obowiązki, a na dodatek sami odpowiadamy za organizacje pracy. Jest to bardzo wygodne, ponieważ możemy dostosować ją do naszych preferencji, ale z drugiej strony musimy też sami siebie motywować i nie pozwolić, żeby różnego rodzaju “rozpraszacze” odciągały nas od czynności zawodowych. 
Zanotujmy sobie to- “Bez samodyscypliny ani rusz.”
Z drugiej strony pomyślmy jednak o tym, że gdy będziemy wykonywać takie zadania, które nas interesują lub rozwijają nasze umiejętności, nie zanudzając nas na śmierć, to skupienie się na nich w pewnych ramach czasowych nie będzie problemem. Na dodatek jeśli uda nam się to wszystko wykonać w krótszym czasie niż ten wcześniej zaplanowany, poczujemy dodatkową satysfakcję…, szczególnie że nasz zarobek się przez to nie zmniejszy. 
Mamy natomiast więcej czasu dla siebie lub na kolejny projekt. 
Na początku musimy jednak liczyć się z tym, że na rozwój będziemy musieli poświęcić dużo czasu. 


Jakie kroki należy podjąć, żeby zostać freelancerem?


Teoretycznie nie musimy zrobić zbyt wiele. Nie mamy nawet obowiązku zakładania działalności gospodarczej. Jeśli chcielibyśmy jednak aby nasze działania były efektywne, to jednak trzeba liczyć się z pewnym wysiłkiem i zaangażowaniem. 

Na początku warto postawić na stworzenie solidnego CV i jeśli nasza oferta tego wymaga, to portfolio również będzie mile widziane, a nawet konieczne. Musimy być bowiem świadomi tego, że nikt nie zleci osobie projektu, jeśli nie jest w stanie określić jej doświadczenia czy też umiejętności. 
Możemy skorzystać z aplikacji typu Canva czy Pixlr, które oferują nam szybkie metody wykonania prostej “teczki” prac, ale z kolei jeśli myślimy o pracy freelancera dość poważnie i chcemy przyciągnąć jak największą uwagę, to warto jednak zdecydować się na stworzenie własnej strony internetowej, która stanie się naszą wizytówką. Oczywiście nie musimy jej robić sami. Możemy zlecić to np. komu?...freelancerowi. Tak na projektowaniu stron internetowych też można zarabiać i to bardzo dobrze. 
Jeśli chcemy na początku trochę oszczędzić, szczególnie że to dopiero nasze początki w nowej “branży” to zawsze możemy zdecydować się na wykonanie naszej strony samodzielnie przy użyciu kreatora. 


Co jest jeszcze ważne?  


Jeśli nie mamy swojej konkretnej specjalizacji to zanim zaczniemy bezpośrednio działać, warto zastanowić się wcześniej, w czym jesteśmy dobrzy. Należy też założyć profile na popularnych platformach dla freelancerów. Nie zaszkodzi też je trochę “uestetycznić” i spersonalizować.  
Jeśli zastanawiacie się, od czego możecie zacząć to tutaj macie kilka przykładów stron:

oferia.pl
useme.eu
designer.pl
freelancer.com
Oczywiście najlepszym sposobem jest pozyskiwanie klientów bezpośrednio na rynku, ale takie platformy są niezwykle pomocne, szczególnie na początku. 


Jak przyciągnąć do siebie pierwsze zlecenia?

 

Zaczynając swoją karierę freelancera, powinniśmy raczej pomyśleć o obniżeniu cen. Po pierwsze: dlatego że jesteśmy jeszcze nowi i należałoby lepiej poznać grunt, a po drugie stworzymy w ten sposób konkurencyjną ofertę i zaczniemy budować swoją bazę klientów. To również jest niezwykle istotne. Kiedy zaczniesz stawiać swoje pierwsze kroki, postaraj się zbudować renomę i “oceny na piątkę”, aby przyciągnęły one kolejnych zainteresowanych. Z czasem jeśli będziesz z powodzeniem budować relacje z osobami, dla których wykonujesz projety, w Twej pracy freelancera nie będzie potrzeby na poszukiwanie ofert, ponieważ zaczniesz działać na tzw. poleceniach. 

 


Czy praca freelancera jest przyszłościowa?


Oczywiście, że tak. Czy wiesz, na które zawody będzie najprawdopodobniej największy popyt w przyszłości? Oczywiście nie mówimy tutaj o tych, które jeszcze nie istnieją. 
Prognozy mówią, że do takich zawodów należeć będą m.in. 

 

 • specjalista w tematyce IT i / finansów
 • grafik komputerowy
 • pracownik naukowy lub usług medycznych,
 • dietetyk czy też trener

 

Logistyka i biotechnologia również daje duże pole do popisu. Jeszce parę lat temu powyższe zawody nie kwalifikowałyby się do tych, które nadają się do freelancingu. Teraz to się zmieniło. Freelancer może oferować usługi praktycznie w każdej dziedzinie. 
Ta forma pracy jest bardzo plastyczna. 

 

Czy jako freelancer można dobrze zarabiać?


Odpowiedź będzie prosta. Jak najbardziej jest to możliwe. Na początku należy się jednak przyzwyczaić do nowego trybu pracy. Od teraz nie przychodzimy do biura, knajpy, aby zacząć swoją zmianę, siedzieć na nadgodzinach i pójść do domu, a na wypłatę czekać do 10. Teraz to my organizujemy sobie cały proces. Dlatego tak ważna jest determinacja. Musimy znaleźć zlecenia, które jesteśmy w stanie zrealizować, zaprezentować się na platformach dla freelancerów. Zarobki mogą być jeszcze wtedy nieregularne. Czasem mniejsze, a czasem większe niż miesięczna pensja. Warto kontrolować czas, jaki się poświęca na wszystkie czynności związane z naszą pracą, aby być w stanie ją “wycenić”. Aby nie bazować tylko na pustych słowach, warto zapoznać się ze średnimi stawkami niektórych zawodów freelancerskich. Przykładowo game developer jest w stanie otrzymać średnio ok. 135 zł za godzinę pracy, copywriter 60 zł. Za stworzenie podstawowej (ale estetycznej) strony internetowej- tzw. wizytówki możesz już na początku wynegocjować kwotę w wysokości 500-1000 zł.


Jak wygląda standardowe rozliczenie?


Freelancer podejmuje przede wszystkim współpracę na podstawie umowy cywilnoprawnej. Najczęściej będzie to umowa o dzieło lub zlecenie. W większości  przypadków będą one sporządzane w formie elektronicznej, bez kontaktu bezpośredniego, ale to też zależy od źródła zlecenia i jego kategorii. W niektórych kontakt twarzą w twarz jest niezbędny. W umowie obydwie strony zobowiązują się do ustalonych przez siebie założeń (np. czas kwota itp.)
Stawki godzinowe są bardzo rzadko spotykane. Zazwyczaj kwota wyliczana jest na podstawie cały projekt. Najlepiej dobierać sobie zlecenia tak, aby zachować płynność finansową, a jednocześnie nie nałożyć na siebie zbyt wielu zadań jednocześnie. 

 

 

Czy w ogóle warto, czyli wady i zalety pracy freelancera


Jak wszystko w życiu w praca freelancera ma swoją jasną i ciemną stronę mocy. Zastanówmy się, które z nich są bardziej przekonujące. 
Zaczniemy bardziej pesymistycznie…


Wady:

 

 • chwiejność finansowa- tak jak już mówiliśmy, na początku ilość ofert może być nieregularna 
 • duża konkurencja- freelancerów jest coraz więcej, a więc należy walczyć o swoją pozycję
 • wieczna dyscyplina- freelancer, pracując w swoim środowisku (np. w domu) jest narażony na więcej “rozpraszaczy”, które odciągają od zobowiązań 
 • “nie pracujesz nie zarabiasz”- teoretycznie logiczne, ale chodzi tu o to, że nie możesz wyjechać na urlop, za który i tak dostajesz wypłatę
 • “co szef to inne wymagania”- można powiedzieć, że każdy od kogo otrzymujesz
 • zlecenie jest Twoim szefem, każdy z nich więc będzie miała swoje oczekiwania 
 • sprawdzanie wiarygodnoci- zawsze należy upewnić się, że osoba, która jest naszym “pracodawcą” jest wypłacalna. Warto po prostu zawierać oficjalne umowy. 
 • Teraz pomówimy trochę o tym co przemawia za pracą w tym trybie…


Zalety

 

 • ciągłe poszerzanie kompetencji- nie musimy kierować się ogólnymi założeniami firmy, wykonujemy te zlecenia, które chcemy...nawet z różnych dziedzin.
 • szansa na duży zarobek- w przeciwieństwie do pracy etatowej mamy tu bardzo duże możliwości podniesienia swoich stawek. Wszystko zależy od umiejętności i zwykłego dogadania się między zleceniodawcą a freelancerem
 • niezależność pracy w stosunku do lokalizacji- będąc freelancerem, możemy wykonywać nasze zadania, gdzie tylko chcemy, czy to będzie zacisze naszego domu, kawiarnia, a nawet taras z widokiem na plaże.
 • dodatkowy zarobek- jeśli freelancing nie jest naszym planem na przyszłość, nie musimy rezygnować z obecnej posady. Możemy w międzyczasie wybierać zlecenia, które nam się podobają i poszerzyć w ten sposób zarówno nasz portfel jak i portfolio.
 • duża swoboda- do od Ciebie zależy, jakie i ile projektów wykonujesz...no i oczywiście za ile 
 • mniej pracy więcej czasu dla siebie (ale pieniędzy nie ubywa)- ponieważ to Ty decydujesz. Możesz wykonać swoje zadania w ramowym czasie albo szybciej, a to, co zostało Ci w zanadrzu wykorzystać na inwestycje w samego siebie albo spontaniczne wakacje

 

Praca freelancera jest naprawdę zachęcająca...przynajmniej według nas. Stajemy się dzięki temu bardziej niezależni i zaangażowani w to, co robimy. Na dodatek jest to forma niezwykle praktyczna. Bardzo dobrze sprawdza się nawet gdy na ogólnym rynku pracy jest kryzys. 
Nic tylko działać.

 

jak powinno wyglądać menu strony
16 czerwca 2021

Jak zostać Freelancerem w 2022 roku?