Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:
Jak zrobić stronę internetową?
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave
Jak zrobić sklep internetowy? To jedno z bardziej obleganych zapytań w wynikach wyszukiwania, zwłaszcza tych z sekcji reklam na stronie.
Powód jest bardzo prosty: robienie sklepu internetowego jest bardzo intratnym biznesem, a w dodatku – wiele osób chce zacząć sprzedawać swoje produkty przez internet.
Taka forma zarabiania w sieci cieszy się pewną popularnością i to nie tylko wśród blogerów czy osób sprzedających swój merch. Często w sklepach znajdziesz dostęp do materiałów, usług czy kursów.
Między innymi dlatego warto orientować się w tym, co możesz zyskać tworząc sklep internetowy.
W tym tekście dowiesz się, jakie są podstawowe różnice między sklepem na stronie a sklepem w platformie e-commerce i o zaletach obu rozwiązań.
Sklep internetowy na stronie to rozwiązanie, które (co mnie dziwi) dalej nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Niestety, bo to rozwinięcie wielu stron, które jest przyjazne użytkownikowi, zwłaszcza takiemu, który chce kupić.
Sklep na stronie to w praktyce możliwość dokonania zakupu BEZ wychodzenia ze strony, na której się jest. Czyli ktoś przegląda informacje o produktach i może dokonać zakupu bez opuszczania strony lub przekierowywania na inny adres (co jest powszechne w przypadku sklepów internetowych tworzonych na CMS-ach).
Za to sklep na stronie pozwala kontynuować korzystanie ze strony i robienie przy okazji zakupów. Dodatkowo podwyższa wiarygodność samej strony: sygnalizuje użytkownikowi, że sklep jest zintegrowany, a nie tylko gdzieś się tam wala po stronie i w jej okolicach.
Kolejną zaletą sklepu na stronie jest możliwość rozszerzenia o możliwości strony o funkcjonalność sklepu. Czyli gdy masz sklep internetowy, który chcesz dodać do istniejącej strony, to nie musisz robić zbyt wiele ruchów. Wystarczy integracja ze stroną, umieszczenie przycisków sklepu w odpowiednich miejscach na stronie i gotowe.
Czyli można rozbudować stronę o sklep bez gruntownej przebudowy.
Oczywiście: wiele narzędzi nie pozwala na takie rozwiązanie, chociaż to, które polecamy najbardziej…pozwala :).
To chyba najpopularniejsze rozwiązanie. Czyli de facto robisz sklep na zewnętrznej stronie i kierujesz do niej użytkowników. Gdy ktoś chce kupić coś od Ciebie, to po kliknięciu na link przenosi się na inną stronę (czasem na tej samej subdomenie) i tam może kontynuować zakupy.
Dużą zaletą takiego rozwiązania jest szybkość stworzenia. Wybierasz szablon, wprowadzasz dane i gotowe. Jednak gdy chcesz więcej, to problemy zaczynają się pojawiać lawinowo. Od możliwości edycji wyglądu sklepu (nie zawsze takie oczywiste), poprzez kwestie związane z analityką czy zarządzaniem koszykami.
Podobnie jak w przypadku integracji sklepu ze stroną – wiele rzeczy zależy od pakietu i dodatkowych funkcjonalności, za które trzeba (niestety) płacić. Czasem są to rzeczy tak oczywiste, jak możliwość pracy nad SEO i pozycjonowaniem sklepu (!). W przypadku sklepu na stronie to o wiele prostsze.
Jednak (niestety) to temat rzeka.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zrobić własny sklep internetowy i nie osiwieć, to koniecznie przeczytaj ten artykuł :).