Studia graficzne, grafika na ASP a matura 2020

19 czerwca 2020
dobra strona bez błędów

Matury w 2020 roku na pewno nie należą do zwyczajnych, co nie zmienia faktu, że prowadzą, jak każdy egzamin dojrzałości, do trudnego pytania: co dalej? Jeśli jesteś tegorocznym maturzystą, chcesz zmienić kierunek studiów lub miałeś gap year i w tym roku chcesz wybrać się na studia, na pewno masz już obrany kierunek, w którym chciałbyś się rozwijać. Jeśli jest to projektowanie, grafika komputerowa lub webdesign - ten artykuł jest dla Ciebie!

 

Czy potrzebuję studiów

 

Kiedyś studia były prestiżem, a ukończenie ich czymś bardzo wyjątkowym i godnym podziwu. Dzisiaj sytuacja ma się nieco inaczej - pojawia się coraz więcej uczelni publicznych i prywatnych. Oferują one także coraz to więcej kierunków studiów. Powoduje to obniżenie progu przyjęć na studia, a czasami o przyjęciu decyduje jedynie kolejność zgłoszeń. Czy zatem takie studia są komukolwiek potrzebne? 

 

Studia nie są potrzebne do zbudowania kariery zawodowej. Niektórzy nawet uważają je za stratę czasu i pieniędzy. Coraz rzadziej rekruterzy zwracają uwagę na wykształcenie kandydata, a skupiają się na jego umiejętnościach. Jeśli chodzi o grafikę, możesz je zdobyć całkowicie samodzielnie. Dostępna jest ogromna ilość kursów (zarówno płatnych, jak i darmowych), książek, poradników i tutoriali. Przy odrobinie szczęścia możesz również znaleźć staż, podczas którego nauczysz się grafiki pod okiem profesjonalisty.

 

 

Dlaczego warto iść na studia graficzne

 

Skoro studia graficzne nie są konieczne, to po co na nie iść? To pytanie tak naprawdę odnosi się do większości kierunków. Są oczywiście zawody, dla których ukończenie studiów jest konieczne, ale jest to zdecydowana mniejszość.

 

Po pierwsze, należy odejść od patrzenia na studia jak na jeden ze szczebelków na drabinie kariery zawodowej. Dopiero kiedy uświadomisz sobie, że nie są one konieczne, będziesz mógł podjąć właściwą decyzję. Studia graficzne to kierunek, który najczęściej wybiera się z pasji - i to jest właściwa droga do sukcesu.

 

Dlaczego więc warto iść na studia graficzne? Po pierwsze masz gotowy program nauczania, z usystematyzowaną wiedzą. Nie musisz samodzielnie planować, czego i w jaki sposób się nauczyć, nie pominiesz też żadnego ważnego działu. Bardzo ważne jest zatem sprawdzenie programu studiów, zanim zdecydujemy się na nie aplikować. 

 

Kiedy stworzysz swoje pierwsze projekty, zapewne będziesz z nich bardzo zadowolony. Co więcej, pokażesz je rodzicom i przyjaciołom i oni również je pochwalą. Za jakiś czas wykonasz swój pierwszy komercyjny projekt. I bardzo możliwe, że w tym momencie zostanie na Ciebie wylany kubeł zimnej wody, np. gdy klient odpowie - “nie podoba mi się”. Nawet jeśli nie przejmujesz się krytyką, to niestety będzie Ci ciężko poprawić taki projekt. Właściwie, co zrobić, żeby spodobał się klientowi? A jeśli klient da Ci szczegółowe uwagi na temat projektu, to czy na pewno osoba, która nie zajmuje się grafiką, da Ci dobre rady? Uczęszczając na studia masz niesamowitą okazję do kontaktu z profesjonalistami, którzy spojrzą na Twój projekt fachowym okiem. Nie tylko powiedzą Ci, jeśli Twój projekt nie jest wystarczająco dobry, ale także co zrobić, aby stał się świetny.

 

Samodzielna nauka w domu skłania też do prokrastynacji. Miałeś zrobić ten kurs online, ale właśnie wyszedł nowy serial na Netfilxie. Książka o designie, którą kupiłeś leży na półce od pół roku, bo jakoś nigdy nie ma czasu po nią sięgnąć. I właściwie nic się nie stanie, jeśli nie zaczniesz się uczyć już dziś, prawda? Większość osób musi mieć nad sobą deadline, aby móc skutecznie pracować. Na studiach graficznych musisz robić nowe projekty z zajęć na zajęcia. Wizja niezaliczonego przedmiotu potrafi być naprawdę motywująca. 

 

Na studiach spotkasz ludzi, którzy mają podobne do Ciebie umiejętności i pasje. Możliwe, że poznasz osobę, z którą w przyszłości założysz agencję reklamową. Może będziecie polecać się nawzajem klientom, bo Ty zaprojektujesz stronę internetową, a on zajmie się projektowaniem do social media. Może któraś z tych osób będzie Twoim przyszłym szefem, a może to właśnie Ty ją zatrudnisz? Bardzo ważne są znajomości w branży. Nie tylko pod kątem biznesowym - w końcu dobrze jest mieć kogoś, z kim dzielimy te same pasje.

 

 

Studia techniczne a plastyczne 

 

Co wybrać - czy iść na ASP, czy na któryś z wydziałów informatyki? Uczelnia prywatna czy publiczna? Studia dzienne, wieczorowe czy zaoczne? To jest temat rzeka i tak naprawdę wychodząc z założenia, że studia nie są ściśle związane z karierą - każdy wybór jest dobry. Jeśli jednak chcesz wybrać studia, które pomogą znaleźć Ci wymarzoną pracę… również każdy z tych wyborów może okazać się słuszny, w zależności od tego, czym chcesz się zajmować. Wymienię zalety i wady każdego z tych rozwiązań. 

 

 

Grafika na ASP

 

Studiowanie Grafiki na ASP

 

To dobry wybór jeśli chcesz rozwijać się artystycznie. Poznasz środowisko artystów i nauczysz się tworzyć sztukę. Zdobędziesz też ogromną wiedzę od uznanych profesorów sztuki. Nauczysz się niebanalnego podejścia do tego, co tworzysz, a także zyskasz duży warsztat umiejętności. Akademia Sztuk Pięknych to uczelnia prestiżowa. Dobrze prezentuje się w CV i daje możliwość pochwalenia się na zjeździe rodzinnym. ;)

 

Minusem na pewno jest to, że nie jest łatwo dostać się na ASP. Oprócz oczywiście matury, musisz także zaliczyć egzamin wstępny, np. z rysunku. Często też od kandydatów wymaga się przejścia rozmowy kwalifikacyjnej, na której musisz wykazać się wiedzą z zakresu historii sztuki i dobrze zaprezentować siebie. Najczęściej osoby, które chcą dostać się na ASP, wiedzą o tym już w szkole średniej lub nawet podstawowej i uczęszczają na kursy przygotowawcze do egzaminów. Jeśli jesteś bardziej twórcą niż artystą, możliwe, że nie jest to rozwiązanie dla Ciebie. Także jeśli wiążesz swoją karierę zawodową z pracą w IT, możliwe, że lepiej będzie wybrać kierunek techniczny.

 

 

Informatyka 

 

Studiowanie Informatyki na uczelni technicznej

 

Często osoby, które chcą zajmować się webdesignem zastanawiają się nad pójściem na kierunek Informatyka. Plusem takiego rozwiązania jest to, że bardzo szeroko poznasz zagadnienia dotyczące tworzenia stron internetowych. Nauczysz się też programować i zdobędziesz wiedzę na temat technologii komputerowej.

 

Jaki jest minus? Grafika wiąże się zarówno z informatyką, jak i ze sztuką. Studia Informatyczne będą dobre dla webdeveloperów. Nie nauczysz się jednak na nich obsługi programów graficznych i projektowania graficznego. Musisz też liczyć się z tym, że prawdopodobnie będziesz uczył się na nich matematyki, a może nawet fizyki. W tym wypadku nie liczy się to, jak wypadniesz na egzaminach wstępnych, ale wynik z matur, co może być dla niektórych przeszkodą. Warto też zadać sobie pytanie, czy webdesigner musi być też webdeveloperem? 

 

 

Grafika komputerowa

 

Studiowanie grafiki komputerowej

 

Studia na kierunku grafika komputerowa łączą zagadnienia z dziedziny sztuki i informatyki. Skupiają się na nauce obsługi programów graficznych i projektowania. Dobre uczelnie oferują także zajęcia z rysunku i malarstwa. Niektóre z nich mają w ofercie także naukę programowania lub projektowania 3D.

 

Często, choć nie zawsze, aby dostać się na takie studia, należy przejść przez egzaminy wstępne. Każda uczelnia ma również inny program, na co warto zwrócić uwagę, aby zorientować się, czy oferuje ona odpowiednio wysoki poziom kształcenia. Dużym minusem jest to, że mało jest uczelni publicznych, na których można studiować grafikę komputerową. Dlatego najczęściej są to studia płatne. 

 

 

Uczelnia prywatna czy publiczna

 

Tak naprawdę ciężko jest porównać uczelnię publiczną do prywatnej, ponieważ znajdziemy zarówno świetne, jak i słabe uczelnie po jednej, jak i po drugiej stronie. Zanim złożysz papiery, poczytaj opinie na temat wybranej uczelni w internecie - na forach i grupach tematycznych. Warto też wybrać się na dni otwarte. Możesz też znaleźć na facebooku osobę, która już uczy się na tej uczelni i opowie Ci, jak wygląda studiowanie na niej. Główną różnicą pomiędzy uczelniami prywatnymi i publicznymi jest to, że uczelnie publiczne są darmowe, a za naukę na uczelniach prywatnych musimy zapłacić, nierzadko sporo. Warto zatem wybierając studia wziąć pod uwagę swoją sytuację ekonomiczną. 

 

 

Studia dzienne wieczorowe czy zaoczne

 

Jeśli nie pochodzisz z miasta, w którym zamierzasz studiować i chcesz dojeżdżać na studia, warto rozważyć studia niestacjonarne (zaoczne). W tej formie studiów zajęcia odbywają się w weekendy co dwa tygodnie (co nie oznacza, że pomiędzy zajęciami nie trzeba nic robić - wręcz przeciwnie, większość pracy wykonuje się w domu). Jest to także dobre rozwiązanie dla osób, które pracują na pełen etat lub mają już rodzinę i nie mogą sobie pozwolić na studia dzienne.

 

Studia wieczorowe nie są oferowane przez każdą uczelnię. I również są płatne. Zajęcia odbywają się, jak sama nazwa wskazuje, wieczorami - w dni robocze. Jest to jakieś rozwiązanie dla osób pracujących, ale na pewno bardzo męczące. Studia wieczorowe oferowane są np. na ASP.

 

Studia dzienne są studiami darmowymi na uczelniach publicznych i płatnymi na uczelniach prywatnych. W większości przypadków nie są możliwe do pogodzenia z pracą na pełen etat i często wiążą się z przeprowadzką do innego miasta. Często jednak jest na nich oferowana większa ilość materiału niż na pozostałych wymienionych, ale w niektórych wypadkach również ciężej się na nie dostać.

 

 

Jakie są możliwości po studiach graficznych

 

Jeśli chcesz wiązać swoją karierę zawodową z grafiką, masz bardzo duży wybór dziedzin, w których możesz się specjalizować. Najwyższe dochody osiągają graficy zajmujący się projektowaniem 3D, webdesignem i DTP (projektowaniem do druku). 

 

Grafika jest wszędzie - każdy przedmiot, który Cię otacza został przez kogoś zaprojektowany. Podobnie każda strona, którą odwiedzasz, gra, przy której spędzasz wolny czas, a nawet efekty w filmie, czy reklamy telewizyjne - za każdym takim projektem stoi grafik. Grafika komputerowa to pojęcie bardzo szerokie. W zakresie projektowania graficznego możesz zajmować się projektowaniem ulotek, plakatów, banerów i opakowań do druku, grafik do internetu, ilustracją, projektowaniem gier, animacją komputerową w filmach animowanych, produkcją filmową reklam, montażem, a nawet obróbką fotografii i oczywiście projektowaniem stron internetowych. Wymieniać można naprawdę długo. Grafika komputerowa to dziedzina, w której należy postawić na ciągły rozwój. Dlatego warto obrać jeden kierunek, w którym będziemy się dokształcać. Kiedy staniesz się specjalistą w swojej dziedzinie, nie będziesz musiał martwić się ani o pracę, ani o zarobki.

 

 

Co zrobić, aby się przygotować na studia graficzne

 

Rysunek

 

Jeśli chcesz dostać się na kierunek grafika w Akademii Sztuk Pięknych, umiejętność rysunku musisz mieć opanowaną bardzo dobrze. Jednak nie tylko tutaj przydaje się rysunek. Chcąc zostać dobrym grafikiem, niezależnie od uczelni, warto się nim zainteresować. Nie musisz rysować pięknych, realistycznych portretów, o ile nie chcesz zajmować się profesjonalnie ilustracją. Warto jednak poznać podstawy, takie jak kompozycja, proporcje, perspektywa itd. Jeśli nie umiesz rysować, nie przejmuj się, to umiejętność, której można się nauczyć. Miej zawsze przy sobie szkicownik i ćwicz w wolnych chwilach - w autobusie, w kawiarnii czy w czasie przerwy. 

 

 

Programy graficzne

 

Poznaj zasady działania programów graficznych. Nie warto jednak od razu opłacać subskrypcji w Adobe. Na początku wybierz darmowe zamienniki. Dla Photoshopa takim odpowiednikiem będzie Gimp, dla Illustratora - InkScape. Jeśli chcesz tworzyć grafikę 3D, warto zainteresować się darmowym Blenderem. Pasjonatom webdesignu polecam zainteresowanie się kreatorami stron www. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że praca na szablonach nie ma sensu, jeśli chcesz nauczyć się projektować. Do testowania swoich umiejętności wybierz WebWave, w którym stworzysz stronę od zera i opublikujesz ją w internecie za darmo. Jeśli interesuje Cię animacja 2D, zacznij od darmowego programu Krita. 

 

 

Wiedza 

 

Zacznij interesować się grafiką. Czytaj blogi, znajdź twórców, którzy nagrywają filmy na ten temat, kupuj książki o designie i chodź na wystawy. Polecam Ci również częste zaglądanie na Pinteresta lub Behance, co pozwoli Ci obyć się z teraźniejszymi trendami. Studia to czas, w którym bardzo wiele się uczymy. Warto jeszcze przed ich rozpoczęciem zapoznać się z tematem, nad którym spędzimy najbliższe 3 czy 5 lat. Chłoń sztukę, ucz się technologii i czerp z tego frajdę! 

 

 

Podsumowanie

 

Jeśli jesteś na początku swojej drogi, nie bój się popełniać błędów i przyznawać do nich. Nie myśl też, że ta decyzja zaważy o Twoim życiu. Uczelnię czy kierunek studiów można zmienić. Można też z nich całkowicie zrezygnować. I nie oznacza to, że nie znajdziesz pracy w grafice. A wszystkim, których przeraża wizja studiów, polecam obejrzenie filmu Chłopaki nie płaczą, a przynajmniej jednej kultowej z niego sceny. ;)

 

Powodzenia! 

 

 

 

 

Najnowsze artykuły:

13 października 2021
Marketing to bardzo złożone pojęcie. Obejmuje wiele podkategorii, do których należy m.in. ten w wersji mailowej. O czym warto pamiętać, aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że nasza wiadomość zostanie otwarta lub jeszcze
08 września 2021
Tożsamość marki to niezwykle istotny aspekt w przypadku posiadania własnej działalności. Nie tylko jest ona pewnego rodzaju szkieletem spajającym, ale też zawiera wiele praktycznych zastosowań, które można wykorzystać do bieżących
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave

ODBIERAM

Jak zrobić stronę internetową?

SPRAWDŹ

UX I UI

TRENDY W

WEB DESIGNIE

SEO I POZYCJONOWANIE

GRAFIKA INTERNETOWA

PORADY

BEZ KODOWANIA

Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole: