Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Każda osoba, która miała styczność z projektowaniem UX z pewnością słyszała o 10 zasadach Jakoba Nielsen, które są podstawą jeśli mówimy o projektowaniu doświadczeń użytkownika. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak należy projektować użyteczne witryny!

 

 

Widoczność statusu systemu

Na każdym etapie pobytu na stronie www należy poinformować użytkownika, w którym miejscu witryny się znajduje. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się nawigację, np. w menu. Przydatne są również tytuły strony. Użytkownik powinien także wiedzieć, dlaczego znalazł się na danej podstronie i co może na niej zrobić. 

 

 

Powiązanie pomiędzy systemem a światem rzeczywistym

Dobre jest to, co znane. Dlatego nie należy bać się powielania schematów - to dzięki nim użytkownik intuicyjnie rozpoznaje, co należy zrobić na stronie i jaki cel może osiągnąć tym sposobem. Dlatego właśnie na stronach internetowych mamy przyciski, które możemy “nacisnąć” (tak jak w rzeczywistości przycisk np. na klawiaturze), a w sklepach internetowych znajdziemy koszyk - podobnie jak w stacjonarnych. 

 

 

Uczucie kontroli nad tym, co się dzieje

Na stronie internetowej jest wiele możliwości ruchu. Łatwo jest zatem kliknąć w nie odpowiedni przycisk czy link i znaleźć się tam, gdzie nie chcemy. Dlatego tak ważne jest, by użytkownik mógł intuicyjnie rozwiązać napotkane przez siebie problemy - bp. wrócić na poprzednią stronę za pomocą odpowiedniego przycisku, czy zamknąć niechciany pop-up. 

 

 

Spójność przekazu

Spójność jest bardzo istotnym elementem w każdym projekcie graficznym. Tak samo jest na stronie internetowej. Jeśli więc użyjemy koloru czerwonego do oznaczenia przycisku “powrót”, a zielonego do “dalej”, nie możemy zmieniać tych kolorów. Tyczy się to oczywiście nie tylko kolorystyki, ale każdego aspektu tworzenia stron www.

 

 

Unikaj błędów na stronie

Ta zasada może wydawać się oczywista, jednak z pewnością wymaga omówienia. Należy uważać na błędy takie, jak niedziałające przyciski czy linki, nie wyświetlenie się komunikatu czy obrazu, nieczytelne bloki tekstowe itd. Ma to ogromne znaczenie na odbiór użyteczności strony. 

 

 

Zadbaj o udostępnienie niezbędnych funkcji

Użytkownik nie musi pamiętać całej mapy strony. To Twoim zadaniem jest umożliwienie mu swobodnego poruszania się po niej. Istotne jest, aby każda potrzebna funkcjonalność była dostępna z konkretnych podstron, aby nie spowodować konieczności wyszukiwania niezbędnych opcji w innych miejscach. 

 

 

Możliwość wyboru

Każda osoba ma swoje własne preferencje, dlatego założenie, że dana opcja jest jedyną właściwą prawdopodobnie jest błędne - szczególnie jeśli chodzi o tworzenie stron internetowych. Należy udostępnić możliwie dużo metod na dokonanie tej samej czynności - np. przejście na daną podstronę z linku, ale także z menu czy stopki. Oczywiście należy zachować optymalną ilość opcji, aby nie przesadzić i nie narobić bałaganu. 

 

 

Minimalizm i estetyka

Mniej znaczy więcej - z pewnością każdy, kto interesuje się UX i UI zna to powiedzenie aż za dobrze. Od przekombinowanych stron internetowych funkcjonalniejsze są te minimalistyczne. Nie oznacza to jednak, że nie można wprowadzić na stronę ciekawych efektów, czy zrobić ich według własnego pomysłu i stylu. Należy jednak pamiętać o estetyce i zachowaniu umiaru, a także mieć na uwadze łatwość odbioru i czytelność. 

 

 

Zakomunikuj, co zrobić w przypadku błędu

Jeśli użytkownik trafi na błąd, konieczne jest poinformowanie go, co powinien zrobić w tej sytuacji - czy potrzebny jest kontakt z administratorem strony, a może powinien jedynie spróbować ponownie wejść na podstronę, czy też wrócić na stronę główną. Jest to niezbędne dla pozytywnego odbioru witryny. 

 

 

Support - wsparcie użytkownika

Każda osoba, która gości na Twojej stronie, powinna mieć możliwość skorzystania z pomocy jeśli napotka jakiś problem. Nawet jeśli nie prowadzisz dużej firmy i nie zatrudniasz całego działu zajmującego się wsparciem klienta, warto zostawić chociaż adres e-mail, na który potencjalny użytkownik mógłby napisać z zapytaniem. 

 

 

Podsumowanie 

Heurystyki Nielsena to podstawy, zarówno jeśli chodzi o UX, jak i po prostu o tworzenie stron. Jeśli stworzysz swoją witrynę w oparciu o tych 10 zasad, z pewnością odbiór Twojej strony bardzo się poprawi. 

 

 

 

 

nauka webdesignu
20 listopada 2020

10 heurystyk Nielsena, czyli podstawy UX