Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Tożsamość marki to niezwykle istotny aspekt w przypadku posiadania własnej działalności. Nie tylko jest ona pewnego rodzaju szkieletem spajającym, ale też zawiera wiele praktycznych zastosowań, które można wykorzystać do bieżących działań. 

Pojęcie “książka znaku” nie jest zbyt powszechne...a na pewno nie kojarzy się od razu z tym czego dotyczy. 

 

Co to jest brand book?

 

Książka znaku- bo tak inaczej możemy nazwać brand book to nic innego jak opis i pewnego rodzaju instrukcja obsługi logo, stworzona przez jego właściciela bądź też twórcę. Poza ogólnymi informacjami zawarte są w niej również szczegóły związane ze stosowaniem loga w innych “lokalizacjach”- jego komponowanie itp.

 

Jak zbudowany jest brand book?

 

Zazwyczaj brand book zawiera kilka stałych punktów. Niezależnie od firmy i jej loga, w książce znaku znajdziemy (a przynajmniej powinniśmy) następujące rozdziały:

 

  1. Geneza powstania logo.

  2. Wersja podstawowa

  3. Wersje alternatywne

  4. Konstrukcja

  5. Pole podstawowe oraz ochronne znaku

  6. Kolorystyka

  7. Typografia

  8. Rozmiar minimalny i skalowanie

  9. Wykorzystanie na różnych tłach 

  10. Niedopuszczalne modyfikacje 

 

Bardzo dobrze możne te elementy zaobserwować w książce znaku wykonanej dla McDelivery, dlatego też użyjemy go jako przykładu, który pomoże nam zwizualizować omawiane tematy.

 

Geneza powstania logo 


Jak sama nazwa wskazuje, zawiera ona w sobie powód i początki powstania loga. Zazwyczaj rozdział ten posiada informacje na temat polityki firmy, jej celów- misji. Poznając “zaplecze” sam projekt loga, jego forma zyskuje większy sens- dlaczego znak wygląda w taki, a nie inny sposób. 


Wersja podstawowa


Jest to ta wersja, która jest dla nas najważniejsza. Może składać się z logotypu, czyli znaku marki opartym na typografii albo z sygnetu, który dopełnia nazwa firmy. 
Poza ogólnym przedstawieniem loga, zawarte są tam również wersje w pionie i poziomie na dwóch neutralnych (bazowych) tłach, czyli czerni i bieli

 

 

Wersja alternatywna


Ta część powinna zawierać w sobie wszystkie możliwe do zastosowania wersje i kompozycje loga, a mianowicie wersje skrócone z samym sygnetem lub typografią, opcje jednokolorowe, a nawet szare warianty loga z hasłem marki. Wszystkie te alternatywne rozwiązania powinny zawierać się tej części brand booka. Informujemy w ten sposób osoby zainteresowane, w jaki jeszcze sposób mogą adaptować znak marki, aby jak najlepiej komponował się z resztą projektu.  

 

 

Konstrukcja 


Jest to bardziej techniczna część w brand booku, w której logo zaprezentowane jest na siatce  w celu przestawienia ogólnych proporcji i  odległości jego elementów. Poziom zaawansowania (a tym samym długości) treści będzie adekwatny do poziomu projektu. 

 

Pole podstawowe i ochronne znaku 


To pierwsze oznacza odległość naszego znaku marki od krawędzi dokumentu, na którym jest umieszczany. Z kolei przestrzeń ochronna to tak która nie może zostać naruszona, aby logo nie straciło swoich proporcji, a nawet tożsamości. 

 

 

Kolorystyka


W tej części książka znaku przedstawia dokładne dane dotyczące barw użytych do stworzenia loga. Mowa tutaj zarówno o kolorze tekstu jak i samego sygnetu. Zazwyczaj określa się je przy pomocy CMYKa, RGB lub Pantone. Oczywiście są też inne systemy wyznaczania parametrów kolorystycznych, z których się korzysta. Należą do nich RAL i ORACAL. Zamieszczenie takich informacji znacznie ułatwia  pracę osobom, które są odpowiedzialne za zlecenie druku. Jednocześnie zapewniamy w ten sposób stałą- niezmienną kolorystykę bez jakichkolwiek odchyleń. 

 

 

Typografia


Czasem może nam się wydawać, że niektóre fonty są do siebie na tyle podobne, że nikt nie zauważy jeśli użyjemy innego niż pierwotnie…otóż nie. W przypadku brand booka dotyczącego loga firmy, a nawet całej oprawy graficznej firmy (strony internetowej, bloga, grafik itp.) należy trzymać spójność. Nawet jeśli chcemy wprowadzić dodatkową opcję (np. właśnie fontu), to wcześniej powinno to zostać ustalone i również zapisane, aby było dostępne dla wiedzy ogólnej. Użycie zbyt dużej ilości różnych fontów będzie dla odbiorcy mylące, a na dodatek może wydać się mniej profesjonalne. 

 

 

Rozmiar minimalny i skalowanie 


Logo jest pewnego rodzaju reprezentantem marki, dlatego też każdy jego detal jest niezwykle istotny. Dlatego w brand booku postanowiono również stworzyć rozdział, w którym opisane będą szczegóły co do minimalnych wymiarów znaku oraz sposobu jego powiększania. Aby dane były jak najlepszej jakości można (a raczej powinno) wykonać próby, podczas których sprawdzony zostanie wygląd i czytelność logo po jego zmniejszeniu. Rozmiar minimalny musi wciąż zachować ogólny charakter projektu, bez żadnych ubytków. 

 

 

Wykorzystanie na różnych tłach 


Jak można się domyślać tło potrafi zmienić postrzeganie danego “obrazka”. W związku z tym należy dokładnie sprawdzić, w jakiej kolorystyce nasze logo będzie kompom=nowało się najkorzystniej. Nie powinniśmy też zapominać o zdjęciach, ponieważ to one często zawierają bardziej zróżnicowaną paletę barw, która może zatopić nasz znak firmowy. Pozwala to na uwzględnienie i przygotowanie alternatyw takich jak monochromatyczne i achromatyczne wzory i wytyczne ich wykorzystania. 

 

 

Niedopuszczalne modyfikacje


Teoretycznie znając już wszystkie zasady omówione we wcześniejszych częściach książki znaku, nie powinniśmy potrzebować rozdziału dotyczącego zakazanych zastosowań i modyfikacji. Ta część brand booka jest jednak pewnego rodzaju podsumowaniem, które zaznacza, jak niektóre zmiany mogą wpłynąć na błędny odbiór projektu logo lub całej marki. 


Wszystkie te informacje opisane są w sposób szczegółowy i zawierają w sobie nie tylko materiały tekstowe, ale jak można się też domyślać również (a wręcz przede wszystkim) te w wersji graficznej. Pozwala to na lepsze zobrazowanie opisanego założenia lub problemu. 

 

 

Do czego wykorzystywana jest książka znaku?

 

Jest to źródło identyfikacji wizualnej marki. Pozwala na tworzenie materiałów o spójnym charakterze. Może wydawać się to dość absurdalne, ale bez niej mógłby zapanować chaos.  Załóżmy, że firma X posiada różne kanały umożliwiające jej pokazanie się swoim klientom. Zaliczyć można do nich: stronę internetową, bloga, social media i sam fizyczny produkt. Za każdy z tych działów odpowiedzialny jest ktoś inny. Nie mając wspólnego źródła informacji, jakim jest brand book nawet przy jakichkolwiek staraniach wygląd będzie, chociaż odrobinę odmienny- czy to w odcieniu koloru, wykorzystywanych fontach,  formach i kształtach itp.  

Tak więc w prosty sposób możemy dojść do wniosku, że książka znaku najczęściej przydaje się nie samym właścicielom marki, a raczej osobom pośrednim- wykonawcom różnych zleceń. Mowa tu m.in. o projektantach grafik, ulotek, plakatów czy np. etykiet, a także samych drukarniach, które będą realizowały ostateczny projekt jakiegoś zlecenia. 


Dodatkową zaletą posiadania książki znaku jest również znacznie ułatwiony proces wprowadzania nowych kanałów bądź też produktów marki.  Dlaczego?
Znając kolorystykę logo i ewentualne kolory, które się z nim najlepiej zgrywają, a także sam font mamy automatycznie gotową do wykorzystania paletę barw, 

 

 


Jak można było zauważyć posiadanie brand booka jest niezwykle istotne nie tylko dla samej reguły i nadania powagi swojej firmie, ale przede wszystkim ze względów praktycznych. Organizacja bieżącej pracy i wprowadzanie nowych projektów staje się mniej czasochłonne, a marka nie musi obawiać się utraty swojej tożsamości na rynku. - Gdy mamy wcześniej ustalone zasady to nie tylko znacznie łatwiej jest się ich trzymać, ale też dużo prostsze będzie też odejście od nich w sposób zorganizowany. 
 

 

układ strony głównej
08 września 2021

Brand book jako tożsamość marki