Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:
Jak zrobić stronę internetową?
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave
Kolory odgrywają niezwykle istotną rolę, zaczynając od życia codziennego po kulturę.
Warto więc bardziej zwrócić na nie uwagę- na to jak wpływają na nasze postrzeganie i odbiór.
Paleta barw jest niemalże nieograniczona. Czasem wręcz trudno zdecydować, który z nich będzie odpowiedni do naszego projektu. Jeszcze trudniej jest w przypadku gdy musimy dopasować później do niego inne barwy.
Nie jest to zbyt proste zadanie. Warto więc wiedzieć, gdzie można szukać inspiracji.
Na początku jednak zaczniemy od podstaw i zapoznamy się z pojęciami, które będą nam potrzebne do właściwego zrozumienia niektórych zagadnień.
Jeśli chodzi o użycie słowa kolor i barwa w polskim słowniku traktowane są jako synonimy, także mogą być zamienne.
Według definicji PWN będzie to "subiektywne wrażenie zmysłowe, powstające w wyniku działania bodźców wzrokowych na receptory zmysłu widzenia znajdujące się w siatkówce oka, tj. czopki i pręciki."
To określenie jest już bardziej sprecyzowane, ponieważ opisuje konkretną odmianę danego koloru, która wyróżnia się intensywnością lub domieszką innego koloru.
Jest to cały dział wiedzy, który zajmuje się powstawaniem u człowieka wrażeń barwnych.
Jak dobrze wiemy to, w jaki sposób coś odczytujemy, jest nie tylko zależne od nas samych, ale również od wielu czynników zewnętrznych- w sensie teoretycznym i praktycznym. Dlatego też one również są objęte tym zagadnieniem.
Minimalna liczba barw, których wymieszanie pozwoli na uzyskanie szerszej palety.
Pierwszą styczność z tym tematem mieliśmy zapewne w podstawówce...lub nawet wcześniej.
Trzy kolory, czyli niebieski, czerwony i żółty, z których uzyskamy zielony, fioletowy oraz pomarańczowy...i tak po kolei.
Będzie to graficzne zobrazowanie zasad mieszania oraz ostatecznego prezentowania się kolorów. Wychodzimy od wcześniej wspomnianych trzech podstawowych, a cała, nieskończona paleta jest efektem ich mieszania i samego nasycenia. Co ciekawe są one ułożone w kolejności co do powstawania.
Dobierając kolory na podstawie koła barw, możemy zastosować kilka sposobów.
Omówimy sobie te najpopularniejsze, czyli:
Opierają się na jednym kolorze, ale różnych jej odcieniach oraz poziomie nasycenia. Mogą być zarówno ciemniejsze jak i jaśniejsze od naszego koloru bazowego. Jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie, które w teorii zawsze się sprawdzi. Jeśli jednak chcemy przykuwać większą uwagę, to ten sposób dobierania koloru nie będzie najlepszym rozwiązaniem.
Będą to barwy sąsiadujące z naszym kolorem podstawowym. Barwy te możemy dobrać na dwa sposoby- np. dwa z lewej i dwa z prawej. Będzie to ten bardziej sprawdzony i bezpieczny układ. Jeśli jednak czujemy się dość pewnie w tej tematyce, to możemy sprawdzić jak sprawdziłyby się kolory zaczerpnięte wyłącznie z jednej strony palety.
Ta metoda jest już bardziej ryzykowna i w niedoświadczonych rękach możemy osiągnąć bardzo niekorzystne skutki wizualne. Dlaczego?
Na kole barw wybieramy dwa kolory bazowe kontrastujące ze sobą, czyli te, które leżą naprzeciw siebie. Reszta jest ich odpowiednikiem z uwzględnieniem poziomu nasycenia lub odcienia- ale w tej samej linii.
Taka metoda łączenia kolorów może okazać się na dłuższą metę kłopotliwa. Będą one należały do naszego brand booka, a więc będziemy musieli z nich korzystać, a nie zawsze tak różniące się od siebie kolory będą się dobrze uzupełniały.
Nie oznacza to, że korzystanie ze schematu dopełniające jest złym pomysłem. Jeśli mamy dobrą koncepcję to możemy uzyskać naprawdę ciekawe i wyróżniające się w tłumie efekty.
Do kolejnej z metod, która cieszy się popularnością, należy właśnie triada. Mamy tutaj trzy kolory, które dzielą nasze koło w taki sposób, że każdy z nich jest oddalony od siebie o 120*. Poza barwami podstawowymi możemy wyznaczyć jeszcze te pochodne, znajdujące się na tej samej linii.
Możliwe jest również wyznaczenie podziału na triady podstawowe (kolory pierwszorzędowe) oraz uzupełniające (kolory drugorzędowe).
Nie będą one aż tak kontrastujące jak w przypadku schematu dopełniającego, ale jeśli wybierzemy kolory wyróżniające się dużym nasyceniem, to oczywiście będą one charakterystyczne, ale zdecydowanie lepiej będzie zoptymalizowanie tego wyboru do jednej barwy nasyconej i reszty o bardziej stonowanych odcieniach.
Z wszystkich tych propozycji ten jest najmniej popularny, ponieważ nie będziemy ukrywać ...jest najtrudniejszy. Opiera się na dwóch schematach dopełniających, a więc musimy tu pracować nad zdwojoną ilością kolorów kontrastowych.
Nie każdy ma wrodzone oko do dobierania kolorów. To nic złego. Ważne jest natomiast to, aby umieć sobie w takiej sytuacji poradzić.
Poza zwykłym zastosowaniem różnych wariacji matchowania barw na kole, możemy też skorzystać ze specjalnych programów, które automatycznie ułożą nam cały komplet lub po prostu udostępnią wgląd do całej palety kolorów- nawet tych, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia.
Na rynku możemy znaleźć wiele programów. Jedne z nich są darmowe, a inne będą wymagały od nas opłaty.
Do tych wartych uwagi należą m.in.
Aplikacja dzięki, której możemy poznawać istniejące palety kolorów i manipulować nimi, a nawet tworzyć nowe. Ciekawym zastosowaniem jest również wgranie zdjęcia, którego estetyka kolorystyczna jest dla nas ciekawym rozwiązaniem- inspiracją do naszego projektu. Program Coolors pomoże nam zidentyfikować te barwy.
Należy jednak zaznaczyć, że lepiej on działa w wersji desktopowej.
Kolejny dobry program od adobe. Z jego możliwości możemy korzystać już za darmo. Tworzenie schematów barw na podstawie koła jest tutaj bardzo wygodne i zróżnicowane. Poza tymi, które przedstawiliśmy powyżej mamy jeszcze pięć innych metod łączenia kolorów.
Możemy też skorzystać z zakładki trendy, na której dowiemy się jakie kolory i ich odcienie są w tym momencie popularne i w jakie dziedzinie- np. moda, ilustracje itp.
Wchodząc do tej aplikacji, możemy zagrać nawet w grę w kolory- ciekawy sposób na sprawdzenie swojej pamięci i spostrzegawczości
Jeśli mówimy o pojęciu, to będzie to kolor jednolity- własny. Nie powstaje on za pomocą mieszania kolorów. Niezależnie od programu czy też druku powinien wyglądać jednakowo.
Strona o tej nazwie nie tylko oferuje sprzedaż kolorów, ale też prezentuje trendy w różnych kategoriach (tekstylia, grafika itd.) oraz udostępnia kompletny wachlarz kolorów.
Może to być też pomocne przy samodzielnym tworzeniu palety barw grafiki, zdjęcia, a nawet sceny z filmu.
Pozwala nam wyszukać inspiracje, zdjęcia oraz ich połączenia kolorystyczne na podstawie jednego koloru. Mówiąc prościej. Wchodzimy na stronę. Wybieramy kolor, a później jesteśmy przekierowywani do podstrony, na której mamy zaprezentowane różne materiały, w których została zawarta określona przez nas barwa.
Może się nam to przyznać gdy chcemy sprawdzić, jak sprawdzi się w praktyce nasz potencjalny kolor bazowy.
To był ostatni program, ale oczywiście jest tego jeszcze więcej. Niektóre oferują szeroki zakres możliwości, a inne zaś będą opierały się na jednej funkcji.
Wbrew poglądom niektórych osób web design jest bardzo istotnym aspektem, wpływającym na odbiór całego projektu. Warto znać praktyki, które pomogą w prosty sposób podnieść jego jakość.
Nie da się ukryć, że kolory pełnią tutaj bardzo ważną rolę. Umiejętność ich łączenia będzie niezwykle pomocna przy projektowaniu grafik, ilustracji reprezentujących markę lub nawet stworzenia strony internetowej. Możemy posłużyć się barwami, które są w tej chwili modne, ale warto też znać bardziej uniwersalne metody. Schematy dopasowywania barw są niemalże gotowym sposobem na stworzenie kompletnego brand booka. Oczywiście poza takimi systemami oraz probramami potrzebne jest też wyczucie koloru (poczucie estetyki). Mając to wszystko, możemy osiągnąć bardzo dobre efekty, które przyciągną uwagę niejednego odbiorcy.