Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Web design należy do tematów, na którego temat można wciąż wiele powiedzieć. Społeczność internetowa no stop się rozwija, a więc tym samym styl i sposób projektowania strony jest niezwykle istotny. Ciągle się zmienia, ale pozostają punkty, które zawsze są ważne w web designie i właśnie je chcielibyśmy Wam wszystkim przybliżyć-> 10 praktyk web designu, o których warto pamiętać.

 

1. Ustalenie docelowych odbiorców

 

Mogłoby się wydawać, że dla projektu strony nie ma to większego znaczenia. Nic bardziej mylnego. Jeśli chcemy, aby nasza witryna cieszyła się dość dużą ilością odbiorców to warto najpierw sprecyzować “kto jest dla nas priorytetowy”.
Teoretycznie można byłoby pomyśleć, że ograniczymy w ten sposób nasze zasięgi albo na start wykluczymy część potencjalnych czytelników/klientów. Należy jednak spojrzeć na to z innej strony. Strona internetowa reprezentuje nas i nasz produkt i jeśli chcemy, żeby cała koncepcja została odebrana we właściwy sposób i przyniosła jak najlepsze efekty, sama witryna musi wydać się interesująca. Tak jak ze wszystkim, nie każdemu dogodzimy. Warto więc skupić się przede wszystkim na tych, którzy są dla nas najpewniejsi. 

 

2. Kompletny research 


Nie chodzi nam o kompletny research materiałów tekstowych. Istota takiego rozeznania polega na zapoznaniu się z treściami i sposobem rozplanowania innych stron internetowych. Najlepiej skupić się na tych, które dotyczą podobnej tematyki, ale nie jest to sztywna zasada. Podczas takiego researchu warto notować wnioski jakie rozwiązania zastosowane na sprawdzanych przez nas witrynach wydają nam się interesujące, a które wręcz przeciwnie....irytujące. Oczywiście nie sugerujemy tu plagiatu, ponieważ to z góry skazuje nas na porażkę. Ma to nam posłużyć do lepszej wizualizacji różnych koncepcji designu- czyli inspiracja do rozwoju własnego projektu, a nie kopiowanie czyjejś pracy.


3. Styl przewodni


Kiedy tworzymy nasz web design, bardzo ważne jest, aby cała nasza koncepcja była spójna. Załóżmy, że mamy własną firmę i chcemy stworzyć dla niej stronę internetową. Prawda jest taka, że to nie musi być nasza firma. Możemy też przecież projektować na zlecenie. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy zajmujemy się web designem powinniśmy zwrócić niezwykłą uwagę na ogólny charakter tego co ma ona sobą reprezentować. Jeśli to, co oferujemy, jest bardziej nowoczesne, to taki sam powinien być też design strony- nowoczesny. Mówiąc w skrócie- wszystko powinno być po prostu spójne...tak, żeby odbiorca, wchodząc na daną, witrynę wiedział, że trafił we właściwe miejsce i że strona należy do danej marki czy też np. influencera. 
To samo tyczy się kolorów i motywów (symboli przewodnich. Najlepiej (należy!) tworzyć projekt z ich uwzględnieniem. 

 

 

4. Kolorystyka i czcionka 


Już trochę zahaczyliśmy o ten temat w poprzednim punkcie, ale warto się na tym skupić jeszcze bardziej. Zapewne wiecie, że kolor ma wpływ na odbiór treści. Jeden bardziej przyciąga uwagę, inny pozwala skupić się na innych aspektach naszej treści, a z kolei jeszcze inny nadaje pewnego charakteru (elegancji, nowoczesności, “szaleństwa” itd.) Ważne jest, aby wybrane do naszego web designu barwy dobrze komponowały się z użytą przez nas czcionką. Nie mogą być one do siebie drastycznie zbliżone, ponieważ sprawi to, że materiał tekstowy będzie niewygodny (a czasem nawet niemożliwy) do przeczytania.  Sam wybór czcionki jest równie ważny. Najlepiej pozostać przy tych najprostszych propozycjach. Do naszego web designu najlepiej wybrać 3 style fontu. Przy większej ilości, odbiorcy naszych treści mogą się trochę pogubić w przekazie..a chyba nie o to nam chodzi (...no, chyba że akurat tak). Nie będą wiedzieli, które treści są ważniejsze i co sobą reprezentują. Przy wyborze czcionki warto też zwrócić uwagę na to, że istnieją  te szeryfowe (ze specjalnymi zakończeniami liter, tak jak w Times New Roman) i bezszeryfowe (np. Arial).
Wracając jeszcze do stylu przewodniego, ale pod kątem kolorystyki i czcionki, chcielibyśmy zwrócić uwagę, na to jak ważne jest dopasowanie ich do ogólnej  koncepcji. Często też firmy posiadają swoje brand booki, a w nich zawarte są też kolory przewodnie. To na nich powinniśmy się skupić 

 


5. Nie przytłaczaj treścią


Wiadomo, że na stronie chcemy przekazać jak najwięcej informacji, tak by niczego nie pominąć i zwiększyć prawdopodobieństwo, że treści, które prezentujemy, wydadzą się warte uwagi. Wszystko jednak trzeba robić z głową i w umiarze. Zbyt duża ilość tekstu (i nie tylko jego) może okazać się zbyt trudna w przyswojeniu, Czasem lepiej, aby nasze opisy były krótsze, ale konkretne...takie szybciej zapadają w pamięć. Na dodatek, w kwestii wizualnej też wiele zyskują. Można je znacznie prościej i ciekawiej wkomponować do całości web designu. Niezwykle istotne będzie też uwzględnienie grafik, które będą dobrym przerywnikiem dla dłuższej ilości tekstu. Poza tym nie możemy zapomnieć o nagłówkach, to nimi sugerujemy, które treści są ważniejsze…, a które trochę mniej. Na dodatek należałoby też ustawić “rozsądną” interlinię, tak że podczas czytania nie będziemy się gubić....no i po prostu jest to znacznie wygodniejsze. 

 


6. Skorzystaj z siatek do projektowania 


Gridy, czyli powszechniej znane wszystkim siatki. Kojarzą się one przede wszystkim z projektami web designerskimi i programami do grafik, ale ich zastosowanie i sama historia jest znacznie najbardziej obszerna. Siatki używane są nawet do projektowania książek. Cieszą się też dużą popularnością przy tworzeniu układu prasy. Jest to pewnego rodzaju szkielet, który wyznacza ramy projektu. 
Z jakich elementów się składają?

  • kolumny (pionowy układ)
  • wiersze inaczej zwane rzędami (poziomy układ) 
  • odstępy między kolumnami i wierszami (wyznaczniki “oddechu” w projekcie
  • moduły, czyli sekcje, które powstają z połączenia wiersza z kolumną
  • margines, czyli obszar poza projektem 

Tworząc określony web design użycie gridów jest bardzo wygodne. Szczególnie jeśli projekt wykonujemy zarówno w wersji na desktop jak i urządzenia mobilne (tzw. RWD). Dzięki temu założona wcześniej aranżacja przestrzeni będzie spójna w każdej wersji. Oczywiści może się różnić pewnymi szczegółami, ale nadal będą one stanowiły całość. 

 

7. Nawigacja strony


Nawigacja strony jest bardzo istotna. Według wielu jest to jeden z głównych elementów web designu. Podczas jej tworzenia stajemy się w pewnym sensie specjalistami do UX. Należy bowiem rozplanować wszystkie działania i przekierowania.  Warto tutaj bardziej odłączyć swoją świadomość rozmieszczenia wszystkich narzędzi, informacji czy  też artykułów. Dlaczego? Nawigacja powinna być jasna dla każdego, kto odwiedzi stronę. My projektując web design, wiemy gdzie, co jest, ale jeśli ktoś odwiedzi witrynę po raz pierwszy, nie koniecznie od razu się tam odnajdzie. Dobrym rozwiązaniem jest zaangażowanie grupy osób do przetestowania całej nawigacji, którą wprowadziliśmy do strony WWW. Może okazać się, że zdobędziemy feedback, który pozwoli ulepszyć nam zarówno web design jak i funkcjonalność witryny. Z nawigacją na platformach internetowych najbardziej kojarzy nam się chyba menu. W zależności od tego czy projekt składa się z podstron, czy opiera się na infinite scrolling menu będzie miało inną lokalizację. W pierwszym przypadku najlepiej sprawdzi się po prostu na górze, ale już w drugim najlepiej skorzystać z przemieszczającego się “razem z nami” menu. Możemy taki efekt uzyskać np. dzięki stosowaniu w kreatorze funkcji zaczepiania i odczepiania elementów.  

 


8. Szkic koncepcyjny


Zanim zabierzemy się za jakiekolwiek projektowanie całego web designu strony, najpierw należałoby wykonać makietę. Może ona być w formie cyfrowej lub po prostu stworzona odręcznie....a najlepiej w obydwóch wydaniach. Dlaczego to takie istotne? Kiedy tworzymy koncepcje w głowie, często wydaje się ona bardziej logiczna niż okazałoby się to w rzeczywistości. Takie rozplanowanie pozwoli wykluczyć najgorsze aspekty naszego designu i podkreślić te najlepsze. Dodatkowo wstępne oparcie się na okrojonym zarysie uchroni nas przed przedwczesnym zastanawianiem się nad całą treścią strony, a skupi naszą uwagę na ogólnej przejrzystości całego web designu. 

 


9. Strona mobilna


Bardzo ważny punkt tworzenia web designu. W dzisiejszy czasach dużo ludzi posługuję się częściej telefonem (lub innym urządzeniem mobilnym typu tablet)  niż komputerem dlatego tak istotne jest dopasowanie koncepcji strony do wersji RWD. Bez tego automatycznie ograniczmy zasięgi stworzonej przez nas strony. Jeśli tworzymy projekty w kreatorach typu WebWave to nie problem, ponieważ wersje responsywne wykonywane są w trybie automatycznym...ale z możliwością ich edycji. 
Co ciekawe niektórzy kierują się zasadą “mobile first”. Na czym to polega? Jak sama nazwa wskazuję cała koncepcja i projekt dostosowywane są w pierwszej kolejności do smartfonów, a później dopiero do reszty urządzeń. Bardzo sprytne rozwiązanie. Najlepiej jednak już wcześniej wiedzieć z jakich sprzętów nasi odbiorcy najczęściej, a nie zawsze jest to możliwe. Mimo wszystko stworzenie dobrego web designu w wariantach RWD jest w dzisiejszych czasach konieczne. 

 

 

10. Prostota i minimalizm 


Z tego co zauważyliśmy, minimalizm w web designie jest wiecznie w trendach. Oczywiście są drobne różnice w stylu, ale ogólny zamysł jest podobny. Oczywiście nie sugerujemy tu, żeby np. strona mająca na celu przedstawienie tematów sztuki, które charakteryzują się oryginalnością, a nawet szaleństwem była biało- czarna. Wszystko należy dopasować do konkretnego przypadku. Należy też pamiętać, że minimalizm to nie do końca nuda. To przejrzystość i pewnego rodzaju elegancja designu. Nie musi (i zazwyczaj nie jest) nudny. Co zyskuje strona, która będzie stworzona w pewnym stopniu, w oparciu prostote i minimalizm? Będzie znacznie lepsza w odbiorze i zachowa pewnego rodzaju aktualność na dłuższy czas, a w razie potrzeby odświeżenia jej web designu proces ten stanie się dużo prostszy.  

 

Tworzenie strony internetowej to nie tylko kreator czy kodowanie- to całe przedsięwzięcie, proces, podczas którego pod uwagę należy wziąć wiele czynników. Te przedstawione tutaj mają większy związek z web designem i warunkami wizualnymi. Warto na nie zwrócić uwagę jeśli chcemy, aby projekt został jak najlepiej odebrany i przyniósł najwięcej korzyści. 
 

 

jak powinno wyglądać menu strony
30 czerwca 2021

10 praktyk web designu, o których warto pamiętać