Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Warto być widocznym w internecie. Badania dowodzą, że zanim coś kupimy albo skorzystamy z jakichś usług – sprawdzamy w sieci. Chcemy wiedzieć jak najwięcej o tym, na co wydamy nasze pieniądze. Warto ułatwić znalezienie oferty klientom przedstawić im stronę, z której jesteśmy dumni, a która nie tylko poinformuje klientów o naszej ofercie, ale też przedstawi ją w dobrym świetle. A zatem jak zrobić stronę internetową?

 

Bez żółtych stron

 

Czasy „żółtych stron” ogłoszeń w książkach telefonicznych dawno minęły. Teraz to internet jest największą książką telefoniczną. Znajdziesz w nim adresy telefony których szukasz. A te, których nie znajdziesz… no cóż. Skoro czegoś nie da się znaleźć w internecie – nie istnieje. Kiedyś to był żart. Dzisiaj: to prawda. Jeśli Twoja firma nie ma strony internetowej, to nawet najlepiej uzupełniona wizytówka w Google’u może nie pomóc.

 

Jeśli trudno znaleźć Twoją ofertę w internecie, to… pora to zmienić. Pomyśl o tym, czego szukasz w sieci. Jakie informacje Cię interesują, gdy chcesz dowiedzieć się czegoś o konkretnej firmie? Najważniejsze z nich dotyczą tego, czym się ta firma zajmuje gdzie mieści się jej siedziba. Ważne jest też to, jaką ma ofertę jak się z nią skontaktować. Czasem przydaje się jeszcze cennik (nawet orientacyjny). Na pewno każdej stronie do twarzy z opiniami zadowolonych klientów.

 

Rzuć koniecznie okiem na strony firm, które oferują podobne usługi. Dzięki temu będziesz wiedzieć lepiej czego się wystrzegać lub do czego dążyć. Po prostu – możesz się zainspirować.

 

Co chcesz znaleźć?

 

Pamiętaj o tym, jakich informacji sam szukasz jako klient. Twoi potencjalni klienci będą szukać podobnych rzeczy. I dlatego musisz o tym pamiętać umieścić je na swojej stronie. Nie musi być to rozbudowany serwis. Wystarczy strona główna kilka podstron. Dzięki nim pokażesz swoją firmę lepiej, niż pozwalają na to różnego rodzaju agregatory. Na pewno… zrobisz to ładniej.

 

Zadajesz sobie teraz pytanie: wszystko fajnie, ale jak mam stworzyć tę stronę? Czy uda się to bez programowania? Tak. Uda się. Ale zanim przejdziesz do tworzenia – musisz wiedzieć co chcesz osiągnąć. To niemal tak ważne jak dobry projekt czy… działająca strona. Nie oszukujmy się – jedną z najlepszych rzeczy w internecie jest strona www, na której wiadomo o co chodzi.

 

Najważniejsze informacje

 

Jeśli masz wypisane rzeczy, które powinny znaleźć się na Twojej stronie, to zastanów się nad tym, gdzie je umieścić. Na stronie głównej powinna znaleźć się nazwa firmy, krótki opis branża. Te trzy drobne rzeczy powiedzą klientom bardzo dużo. Postaw się na ich miejscu.

 

Jeśli strona dobrze wygląda są na niej wszystkie ważne informacje o firmie to… mamy sukces! Taka strona to dobra wizytówka każdej firmy. Chociaż to może być dziwne, to klienci o wiele chętniej przeczytają o ofercie firmy niż o jej tradycjach.

 

Dla dobra (własnej) strony

 

Dlaczego musisz o tym pamiętać? Żeby stworzyć dobrą stronę własnej firmy. Łatwo ją zepsuć. Wystarczy napchać kilka niepotrzebnych informacji, trochę za dużo grafik, dać jakieś szalone kolory… Za to dobrze wyglądająca działająca strona internetowa to… serwis, w którym wszystko jest na swoim miejscu. I jest potrzebne.

 

Warto rozpisać pomysł na stronę na papierze. Chociaż to takie „szkolne” „nudne”, to pomaga ułożyć w głowie. Rozrysuj dokładnie to, czego potrzebujesz na każdej ze stron. Ułóż treść jeśli chcesz – grafiki. Pamiętaj o tym, żeby Twoja strona miała stopkę, w której klienci znajdą adres godziny otwarcia!

 

Często się okazuje, że najlepiej jest stworzyć pojedynczą stronę, na której klienci znajdą najważniejsze informacje: nazwę firmy, ofertę kontakt. Rzadko który klient będzie potrzebował czegoś więcej. Ty też rzadko potrzebujesz czegoś więcej. Więc jeśli nie masz pomysłu na to, co wrzucić na stronę, to lepiej nie wciskać nic na siłę.

 

Każdy (Ty też!) może kodować…

 

Kiedy rozplanujesz układ swojej strony – zostaw go na dwa dni. Niech się „odleży”. Ten etap jest prawie tak ważny, jak tworzenie projektu. Po dwóch (czasami trzech…) dniach łatwiej spojrzeć na projekt krytycznie. Wtedy wychodzą zaskakujące rzeczy pewnie zadasz sobie pytanie „po co ja tu to dałem…?”. Oznacza to po prostu, że ten element nie jest potrzebny.

 

Wbrew pozorom – takie tworzenie strony nie jest trudne. Zwłaszcza takie jak na papierze. Znajdziesz kilka (jeśli nie więcej) popularnych narzędzi, z którymi stworzysz ładną stronę w jeden wieczór. Większość z nich pozwala na dostosowanie konkretnych szablonów. Ale te szablony nie zawsze są takie, jak chcemy.

 

Za to niektóre z tych narzędzi pozwalają stworzyć całą stronę od zera. Dokładnie tak, jak sami to sobie zaplanujemy. Nie trzeba wtedy znać się na programowaniu – wystarczy pomysł trochę czasu przy komputerze. Poznaj zalety wady najpopularniejszych kreatorów stron internetowych.

 

Pomocy?

 

Nawet jeśli ogarniasz internety w stopniu umiarkowanie zaawansowanym, to pomoc czasem może się przydać. Czasem nie wiadomo, gdzie czego szukać. Bo edytor działa na autorskich rozwiązaniach lub wkradł się jakiś błąd. Albo po prostu nie wiemy, jak się coś nazywa. No po prostu. Przydaje się wtedy dział pomocy po polsku albo odpowiadający helpdesk. Wbrew pozorom to nie tak powszechne rzeczy.

 

Taka pomoc przydaje się też w momencie, gdy coś nie wyjdzie. Może się okazać, że taki helpdesk wyprowadzi krok po kroku z tarapatów lub odeśle do poradnika, z którym wszystko będzie prostsze. I tak, fajnie by było, gdyby ten poradnik był po polsku ;).

 

Adres, działka…

 

No wreszcie – adres strony. Strona internetowa potrzebuje swojego adresu – tak samo jak firma. Dobrze o tym wszystkim pamiętać. Bo nawet najładniejsza strona internetowa potrzebuje swojego adresu. Dodatkową rzeczą jest hosting, czyli taka „działka”, którą zajmuje strona.

 

Czasem trudno znaleźć takie narzędzie, które pomoże stworzyć ładną stronę, a przy okazji podpiąć hosting wykupić adres – najlepiej sprawnie. Poznaj mocne słabe strony serwisów, z którymi stworzysz stronę swojej firmy. Wybierz ten, który uznasz za najlepszy!

 

dobra strona bez błędów
24 stycznia 2018

Jak zrobić własną stronę internetową, od czego zacząć?