Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Każda strona internetowa potrzebuje logo, tak jak potrzebuje go każda firma. Najczęściej występuje ono w menu strony oraz jako favicon. Kiedy tworzysz stronę firmy sprawa jest prosta - stosujesz logo działalności swojej lub klienta. Ale co w przypadku bloga lub sklepu internetowego czy nawet portfolio? A może jesteś grafikiem i chcesz stworzyć logo dla klienta? W tym wpisie podpowiadamy, jak zaprojektować dobry znak graficzny.

 

 

 

Z czego składa się logo? 

 

Logo zwykle składa się z dwóch elementów - sygnetu i logotypu. Zdarza się, że jest ich aż 3 (kiedy używamy również tagline) lub jeden, np. kiedy logo tworzy tylko logotyp. 

 

 

Sygnet

 

 

Sygnet jest to graficzna część logo, czyli znak, który projektujesz. Powinien on być samowystarczalny. Dzięki temu będzie on użyteczny bez części typograficznej. Musi również budzić pewne emocje i skojarzenia, a jednocześnie być możliwie jak najprostszy. 

 

 

Logotyp

 

 

Logotyp jest typograficznym elementem logo. Jego projektowanie nie ogranicza się zazwyczaj do wybrania odpowiedniego fontu (a nawet jeśli, to jest to trudne zadanie). Często typografia w logo jest projektowana od podstaw przez grafika, co wiąże się z jeszcze większym nakładem pracy niż podczas tworzenia sygnetu. 

 

Przy samym dobraniu fontu do znaku graficznego również należy zwrócić uwagę na pewne aspekty. Przede wszystkim oba elementy muszą do siebie pasować zarówno w odbiorze skojarzeniowym, jak i graficznie. Powinny więc mieć podobną grubość linii, stylistykę itp.

 

 

Tagline

 

 

Jest to drugie z typograficznych elementów w logo. Zwykle jest to mniejszy dopisek, jak np. “Gabinet Stomatologiczny” w logo dla przychodni “Piękny uśmiech”. Zwykle właśnie tutaj należy zastosować hierarchię, czyli odróżnić tagline od logotypu w taki sposób, aby pasowały one do siebie i zachowywały odpowiednią symetrię. 

 

 

 

Jak zrobić dobre logo? 

 

Samo stworzenie logo nie jest trudne - jednak, co zrobić, żeby było ono dobrym projektem graficznym? Trzymaj się tych kilku zasad.

 

 

 

Research i poznanie konkurencji

 

Zanim zajmiesz się tworzeniem logo dla swojej działalności, czy to internetowej, czy klasycznej, dobrze jest zapoznać się z tym, co inni już stworzyli. Nie po to, aby kopiować, ale po to, aby przeanalizować mocne i słabe strony projektów i poznać trendy na danym rynku. Więcej o przygotowaniu do stworzenia pracy graficznej przeczytasz we wpisie o briefie

 

 

Zawsze szukaj inspiracji

 

Oczywiście, zanim przystąpisz do pracy powinieneś wybrać inspiracje do stworzenia swojego logo. Zainspiruj się innymi twórcami - kolorystyką, typografią czy czymkolwiek, co Ci się spodoba w ich projektach. Więcej na ten temat przeczytasz w tym wpisie

 

 

Minimalizm kluczem do sukcesu

 

Niezależnie czy jest to logo banku czy zespołu rockowego - nie może ono zawierać zbędnych elementów. Oczywiście w przypadku strony internetowej możemy pozwolić sobie na trochę więcej, jeśli mamy pewność, że nigdzie indziej dane logo nie będzie wykorzystywane (np. w druku). Należy jednak pamiętać o celu - znak ma budzić skojarzenia i przede wszystkim być łatwy do rozpoznania. Jeśli będzie on zbyt skomplikowany, niestety nikt go nie zapamięta.

 

 

Budź skojarzenia z marką

 

Logo, jak każdy znak graficzny, musi budzić pewne skojarzenia - odpowiednie do rodzaju działalności. Zastanów się, co chcesz przekazać - czy będzie to delikatny, obły znak, czy może mocny i kanciasty lub prosty i minimalistyczny. Również kolory mają bardzo duże znaczenie skojarzeniowe - pastele kojarzą się ze spokojem, a mocne barwy z dynamiką. 

 

 

Aspekty techniczne tworzenia logo marki

 

Jest kilka zasad, o których musisz pamiętać tworząc swoje logo: 

 

  • Zawsze zaczynaj projektować w czarno-bieli. Dobry projekt musi bronić się bez koloru. 

  • Ważne jest to, aby było ono zwięzłym znakiem, które zamyka się w którąś z figur geometrycznych. 

  • Istotne jest też jest też zachowanie proporcji i wyznaczenie dominanty. 

  • Pamiętaj, że logotyp zawsze musi nawiązywać do symbolu i odwrotnie - logo ma być spójne. 

  • Jeśli chodzi o typografię, warto dopasować ją ręcznie, aby była unikalna i miała dobre światła. Nie chodzi tu jednak jedynie o kerning. Warto pomyśleć o układzie, a nawet edycji wyglądu liter. 

  • Należy też zadbać o symetrię. Pomocna w tym aspekcie może być siatka - stworzona samodzielnie lub jedna z gotowych, dostępnych w internecie. 

 

 

 

Podsumowanie 

 

Stworzenie logo jest skomplikowanym procesem. Znając zasady dobrego projektowania, możesz ulepszyć swój projekt i stworzyć znak godny zapamiętania.

 

 

 

 

 

Zobacz, jak stworzyć własne logo!
09 października 2020

Jak łatwo i dobrze zaprojektować logo do wykorzystania 
w sieci