Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Pracując w branży kreatywnej z pewnością prędzej czy później usłyszysz termin brief. Również zatrudniając grafika, webdesignera lub content designera, prawdopodobnie zostaniesz o niego poproszony. Co zatem oznacza ten termin? Dowiedz się czytając ten artykuł!

 

 

Czym jest brief? Definicja

 

Jest to nic innego jak spis wytycznych, czyli informacji potrzebnych do wykonania procesu twórczego, np. stworzenia strony internetowej, logo lub napisania tekstu na bloga. Często wykorzystywany jest przy tworzeniu kampanii reklamowej. Jest to zatem rozmowa, a często też dokument pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą, który zrzesza wszystkie informacje potrzebne do rozpoczęcia pracy.

 

 

Co powinien zawierać brief dla grafika (webdesignera)

 

Jaki jest cel działań

 

 

W jakim celu zlecane jest zrobienie strony, napisanie tekstu, czy inna praca kreatywna? Co firma chce w ten sposób osiągnąć? Jakie ma plany i jakie zyski przewiduje? O tym wszystkim należy porozmawiać jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Właśnie po to jest brief!

 

Budżet

 

 

Bardzo ważne jest określenie maksymalnego i minimalnego możliwego budżetu, który może być przeznaczony na projekt. Obie strony powinny wiedzieć, na co się piszą i za jakie pieniądze, przed rozpoczęciem prac nad projektem. 

 

Grupa docelowa

 

 

Bardzo ważnym aspektem przy tworzeniu briefu jest określenie grupy docelowej. Są to osoby, do których skierowany będzie projekt po jego finalizacji. Inaczej projektuje się czy pisze dla dzieci, inaczej dla młodych matek, a inaczej dla fanów gier komputerowych.

 

Czym zajmuje się marka

 

 

Ważne jest, aby dowiedzieć się, czym zajmuje się firma klienta lub, od strony zleceniodawcy, aby opowiedzieć o swojej marce. Jakie są cele i założenia firmy, jak chciałaby się prezentować, co jest dla niej ważne. Oczywiście warto też szerzej przedstawić oferowany produkt lub usługę.

 

Dodatkowe wytyczne

 

 

Jakie kolory są wskazane, a jakie nie, co musi być zawarte w projekcie, a czego nie powinno być. Format pliku, ilość słów w tekście, ilość poprawek, cena za poprawkę, rodzaj umowy. Wszystkie te informacje również powinno się omówić na etapie tworzenia briefu - czy to w nim samym, czy po prostu dogadując te szczegóły w inny sposób. 

 

 

Dlaczego zrobienie briefu to konieczność?

 

Jak już wiesz, brief to dokument, który pozwala zleceniobiorcy zapoznać się z marką, określić grupę odbiorców, budżet itd. Właściwie bez briefu osoba wykonująca projekt nie wiedziałaby co, jak i po co zrobić, a zatem projekt najprawdopodobniej byłby zupełnie nieprzydatny. Każdy profesjonalista korzysta z briefu, dzięki czemu powastają skuteczne projekty. Również dla firmy jest to zabezpieczenie - tylko projekt zgodny z briefem może zostać zaakceptowany i opłacony. Dlatego tak ważne jest jego spisanie już na samuym początku współpracy.

 

 

Podsumowanie

 

W pracy kreatywnej brief jest niezwykle istotny - jest właściwie podstawą dobrego projektu. Powinien zawierać najważniejsze informacje o firmie i wszystkie cele oraz założenia zlecenia. Dobry brief pozwala na skuteczną współpracę.

 

 

 

 

dobra strona bez błędów
07 sierpnia 2020

Brief - co to takiego, jak go stworzyć i jak z niego korzystać