Brief - co to takiego, jak go stworzyć i jak z niego korzystać

07 sierpnia 2020
dobra strona bez błędów

Pracując w branży kreatywnej z pewnością prędzej czy później usłyszysz termin brief. Również zatrudniając grafika, webdesignera lub content designera, prawdopodobnie zostaniesz o niego poproszony. Co zatem oznacza ten termin? Dowiedz się czytając ten artykuł!

 

 

Czym jest brief? Definicja

 

Jest to nic innego jak spis wytycznych, czyli informacji potrzebnych do wykonania procesu twórczego, np. stworzenia strony internetowej, logo lub napisania tekstu na bloga. Często wykorzystywany jest przy tworzeniu kampanii reklamowej. Jest to zatem rozmowa, a często też dokument pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą, który zrzesza wszystkie informacje potrzebne do rozpoczęcia pracy.

 

 

Co powinien zawierać brief dla grafika (webdesignera)

 

Jaki jest cel działań

 

 

W jakim celu zlecane jest zrobienie strony, napisanie tekstu, czy inna praca kreatywna? Co firma chce w ten sposób osiągnąć? Jakie ma plany i jakie zyski przewiduje? O tym wszystkim należy porozmawiać jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Właśnie po to jest brief!

 

Budżet

 

 

Bardzo ważne jest określenie maksymalnego i minimalnego możliwego budżetu, który może być przeznaczony na projekt. Obie strony powinny wiedzieć, na co się piszą i za jakie pieniądze, przed rozpoczęciem prac nad projektem. 

 

Grupa docelowa

 

 

Bardzo ważnym aspektem przy tworzeniu briefu jest określenie grupy docelowej. Są to osoby, do których skierowany będzie projekt po jego finalizacji. Inaczej projektuje się czy pisze dla dzieci, inaczej dla młodych matek, a inaczej dla fanów gier komputerowych.

 

Czym zajmuje się marka

 

 

Ważne jest, aby dowiedzieć się, czym zajmuje się firma klienta lub, od strony zleceniodawcy, aby opowiedzieć o swojej marce. Jakie są cele i założenia firmy, jak chciałaby się prezentować, co jest dla niej ważne. Oczywiście warto też szerzej przedstawić oferowany produkt lub usługę.

 

Dodatkowe wytyczne

 

 

Jakie kolory są wskazane, a jakie nie, co musi być zawarte w projekcie, a czego nie powinno być. Format pliku, ilość słów w tekście, ilość poprawek, cena za poprawkę, rodzaj umowy. Wszystkie te informacje również powinno się omówić na etapie tworzenia briefu - czy to w nim samym, czy po prostu dogadując te szczegóły w inny sposób. 

 

 

Dlaczego zrobienie briefu to konieczność?

 

Jak już wiesz, brief to dokument, który pozwala zleceniobiorcy zapoznać się z marką, określić grupę odbiorców, budżet itd. Właściwie bez briefu osoba wykonująca projekt nie wiedziałaby co, jak i po co zrobić, a zatem projekt najprawdopodobniej byłby zupełnie nieprzydatny. Każdy profesjonalista korzysta z briefu, dzięki czemu powastają skuteczne projekty. Również dla firmy jest to zabezpieczenie - tylko projekt zgodny z briefem może zostać zaakceptowany i opłacony. Dlatego tak ważne jest jego spisanie już na samuym początku współpracy.

 

 

Podsumowanie

 

W pracy kreatywnej brief jest niezwykle istotny - jest właściwie podstawą dobrego projektu. Powinien zawierać najważniejsze informacje o firmie i wszystkie cele oraz założenia zlecenia. Dobry brief pozwala na skuteczną współpracę.

 

 

 

 

Najnowsze artykuły:

06 kwietnia 2022
Kreator stron i ładna, a wręcz efektowna strona internetowa. Czy te dwa pojęcia mogą się ze sobą łączyć? Jak najbardziej. Co prawda na początku swojej “kariery” kreatory nie cieszyły się
16 marca 2022
Czym jest blog - definicja  Zaczniemy standardowo od definicji. Według słonika SEO opracowanego przez Semtec Blog to rodzaj strony internetowej, która może pełnić rolę dziennika, prowadzonego w formie regularnie publikowanych
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave

ODBIERAM

Jak zrobić stronę internetową?

SPRAWDŹ

UX I UI

TRENDY W

WEB DESIGNIE

SEO I POZYCJONOWANIE

GRAFIKA INTERNETOWA

PORADY

BEZ KODOWANIA

Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole: