Jak stworzyć favicon?

05 marca 2020
dobra strona bez błędów

Favicon to ikona o wymiarach 16x16 pikseli, która znajduje się u góry karty przeglądarki. Najczęściej jest to logo strony. Służy do identyfikacji witryny. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak stworzyć favicon. 

 

Dobry projekt favicona

Chociaż favicon jest niewielki, pełni istotną rolę. Jeśli użytkownik ma otwartych wiele kart przeglądarki, to właśnie favicon jest jedynym widocznym elementem witryny. Jaki konkretnie powinien być projekt favicona?

 

Prosty

Zasada “mniej znaczy więcej” sprawdza się w tym przypadku wyjątkowo dobrze. Niewielkie wymiary favicona sprawiają, że nie ma tu miejsca na napisy czy zbyt skomplikowaną grafikę. Jeśli logo firmy jest łatwe do odczytania w małym formacie, można użyć go bez modyfikacji. 

W innych wypadkach będzie konieczne wprowadzenie zmian dostosowujących grafikę do wymiarów i funkcji, jakie pełni favicon. Modyfikacje będą najczęściej polegały na uproszczeniu projektu. 

Można też stworzyć favicon od zera. Trzeba przy tym pamiętać, żeby jego wygląd był dostosowany do komunikacji na stronie. 

 

Rzucający się w oczy

Źle zaprojektowany favicon może łatwo zostać zignorowany przez użytkownika. To w końcu jedynie maleńki element, który walczy o uwagę z treścią stron, a także, a może przede wszystkim, z faviconami konkurencji. 

Dlatego jego forma, a w szczególności dobór barw powinien skupiać wzrok użytkownika. Dobry favicon natychmiast wyróżnia się na tle otoczenia.

 

Wyróżniający się spośród konkurencji

Zadbaliśmy już o to, żeby favicon był prosty, ale przyciągał wzrok. Teraz pora sprawdzić, czy nie przypomina ikonek na innych stronach. 

Pamiętajmy, że favicon to bardzo ważny element identyfikacji wizualnej witryny. Powinien się natychmiast z nią kojarzyć. Dlatego musi być możliwie najbardziej oryginalny. 

 

W czym stworzyć favicon

Favicon można z powodzeniem stworzyć w jednym z popularnych programów graficznych, takich jak na przykład Photoshop. Istnieją jednak rozwiązania stworzone specjalnie z myślą o tym zadaniu. 

Praca w nich najczęściej nie wymaga dużych umiejętności technicznych. nawet osoby bez doświadczenia w projektowaniu szybko opanują podstawy, dzięki którym bez większego trudu stworzą miniaturowe logo dla witryny. 

 

Podsumowanie

Stworzenie favicona może wydawać się błahostką, jednak pomoże podnieść rozpoznawalność Twojej strony. Korzystając z naszych porad z łatwością wykonasz go w jednym z darmowych narzędzi.

 

Najnowsze artykuły:

06 kwietnia 2022
Kreator stron i ładna, a wręcz efektowna strona internetowa. Czy te dwa pojęcia mogą się ze sobą łączyć? Jak najbardziej. Co prawda na początku swojej “kariery” kreatory nie cieszyły się
16 marca 2022
Czym jest blog - definicja  Zaczniemy standardowo od definicji. Według słonika SEO opracowanego przez Semtec Blog to rodzaj strony internetowej, która może pełnić rolę dziennika, prowadzonego w formie regularnie publikowanych
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave

ODBIERAM

Jak zrobić stronę internetową?

SPRAWDŹ

UX I UI

TRENDY W

WEB DESIGNIE

SEO I POZYCJONOWANIE

GRAFIKA INTERNETOWA

PORADY

BEZ KODOWANIA

Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole: