Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Favicon to ikona o wymiarach 16x16 pikseli, która znajduje się u góry karty przeglądarki. Najczęściej jest to logo strony. Służy do identyfikacji witryny. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak stworzyć favicon. 

 

Dobry projekt favicona

Chociaż favicon jest niewielki, pełni istotną rolę. Jeśli użytkownik ma otwartych wiele kart przeglądarki, to właśnie favicon jest jedynym widocznym elementem witryny. Jaki konkretnie powinien być projekt favicona?

 

Prosty

Zasada “mniej znaczy więcej” sprawdza się w tym przypadku wyjątkowo dobrze. Niewielkie wymiary favicona sprawiają, że nie ma tu miejsca na napisy czy zbyt skomplikowaną grafikę. Jeśli logo firmy jest łatwe do odczytania w małym formacie, można użyć go bez modyfikacji. 

W innych wypadkach będzie konieczne wprowadzenie zmian dostosowujących grafikę do wymiarów i funkcji, jakie pełni favicon. Modyfikacje będą najczęściej polegały na uproszczeniu projektu. 

Można też stworzyć favicon od zera. Trzeba przy tym pamiętać, żeby jego wygląd był dostosowany do komunikacji na stronie. 

 

Rzucający się w oczy

Źle zaprojektowany favicon może łatwo zostać zignorowany przez użytkownika. To w końcu jedynie maleńki element, który walczy o uwagę z treścią stron, a także, a może przede wszystkim, z faviconami konkurencji. 

Dlatego jego forma, a w szczególności dobór barw powinien skupiać wzrok użytkownika. Dobry favicon natychmiast wyróżnia się na tle otoczenia.

 

Wyróżniający się spośród konkurencji

Zadbaliśmy już o to, żeby favicon był prosty, ale przyciągał wzrok. Teraz pora sprawdzić, czy nie przypomina ikonek na innych stronach. 

Pamiętajmy, że favicon to bardzo ważny element identyfikacji wizualnej witryny. Powinien się natychmiast z nią kojarzyć. Dlatego musi być możliwie najbardziej oryginalny. 

 

W czym stworzyć favicon

Favicon można z powodzeniem stworzyć w jednym z popularnych programów graficznych, takich jak na przykład Photoshop. Istnieją jednak rozwiązania stworzone specjalnie z myślą o tym zadaniu. 

Praca w nich najczęściej nie wymaga dużych umiejętności technicznych. nawet osoby bez doświadczenia w projektowaniu szybko opanują podstawy, dzięki którym bez większego trudu stworzą miniaturowe logo dla witryny. 

 

Podsumowanie

Stworzenie favicona może wydawać się błahostką, jednak pomoże podnieść rozpoznawalność Twojej strony. Korzystając z naszych porad z łatwością wykonasz go w jednym z darmowych narzędzi.

 

dobra strona bez błędów
05 marca 2020

Jak stworzyć favicon?