Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

 

Istnieje wiele metod określania grupy docelowej naszego contentu. Możemy wziąć pod uwagę wiele czynników, dlatego warto od razu wybrać ten, którym przede wszystkim chcemy się kierować. Przekonajmy się jednak czy sam web design ma tu już coś do powiedzenia i czy powinien już od początku być w tym kierunku opracowywany. 


Czym jest web design?


Według jednej z definicji będzie to “termin określający ogólny sposób prezentacji ogółu treści strony internetowej - projekt graficzny określający wygląd poszczególnych elementów strony, ich funkcjonowanie oraz strukturę.”
Niektórzy używają tego pojęcia opisując kompletny proces tworzenia witryny www, począwszy od samej koncepcji, aż po publikację. 


Co to jest grupa docelowa?


Grupa docelowa, czyli inaczej tzw. target to nic innego jak zbiór osób, które mogą okazać się szczególnie zainteresowane tym, co oferujemy. Jej określenie pozwala lepiej sprecyzować nasz przekaz i sprawia, że zwiększa się jego pozytywne przyjęcie. Posiadanie grupy docelowej nie oznacza, że ograniczamy się tylko do tych odbiorców. Może być ich znacznie więcej- wybieramy natomiast tych, na których chcemy się najbardziej skupić. 


Jakie są najpopularniejsze podziały grupy docelowej?


Grupę docelową możemy ustalać na podstawie wielu czynników. Do tych podstawowych należą:

  • wiek
  • płeć 
  • zawód
  • wykształcenie
  • miejsce zamieszkania

 

Oczywiście istnieje opcja większego spersonalizowania  naszego wyznacznika grupy docelowej i jeszcze lepsze dopasowanie ich do naszej oferty. Te wymienione wcześniej są natomiast najbardziej sprawdzone.


Co zyskujemy, określając grupę docelową?


Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zacieśnienie naszej głównej grupy odbiorców pozwala na sprecyzowanie działań. Znacznie prościej jest nam wtedy opracować content czy też priorytetowe platformy do udostępniania treści. Co za tym idzie? Nasze materiały są wtedy bardziej dopracowane. Dużo lepiej wychodzimy na tym gdy zrobimy czegoś “mniej”, ale z kolei w lepszej jakości.   

 


Czy web design ma coś wspólnego z grupą docelową?


Odpowiedź na to pytanie jest prosta- Jak najbardziej! Web design naszej strony ma wiele wspólnego z grupą odbiorców. Dlaczego? Tak naprawdę każdy ma inny gust, jednak możemy wyróżnić pewne wspólne czynniki, które trafiają do pewnego grona. Jeśli uda nam się ustalić kto jest naszym głównym targetem, będziemy mogli przejść do opracowania koncepcji wizualnej (layout). Dzięki temu zyskamy większe przekonanie, że to co oferujemy, będzie przykuwało uwagę i zmotywuje do zapoznania się z resztę treści. W końcu większość z nas w pierwszym etapie poznania ocenia na podstawie wyglądu. 


To nie wszystko. Ważne jest też dopasowanie funkcjonalności platformy i opracowanie całej jej budowy, w taki sposób by dla naszej grupy docelowej (i oczywiści pozostałych również) wydała się przejrzysta i prosta w poruszaniu się- jakby znali ją już od dawna. 


Aspekty, które należy wziąć pod uwagę podczas dopasowywania web designu pod grupę docelową 

 

Możemy wyróżnić wiele części składowych, które należy wziąć pod uwagę przy opracowywaniu web designu strony tak, aby pasował on do oczekiwań naszej grupy docelowej. Te trzy wymienione poniżej są jednak niezwykle kluczowe (ale zarazem uogólnione) dlatego warto je lepiej przeanalizować. 

 


Ogólna oprawa wizualna


Czyli najprościej mówiąc, jest to kompletny wygląd naszej strony. To jak prezentuje się dla oka. Tutaj wchodzi w grę nasza cała koncepcja. Czy chcemy, aby strona była zaprojektowana w minimalistycznym stylu, czy też wręcz przeciwnie...szalejemy. Oczywiście nasze własne odczucia są tutaj istotne, jednak nie możemy opierać się wyłącznie na nich, ponieważ to, co nam wyda się “ładne” inni mogą uznać za tandetne lub np. przestarzałe. Ważne tutaj będzie więc poczucie stylu naszej grupy docelowej. 
Załóżmy, że chcemy trafić do architektów. Sprecyzujmy to jeszcze bardziej- do architektów pracujących przy projektach budownictwa współczesnego. Proponowana przez nas strona powinna być schludna, nowoczesna i niekoniecznie przekombinowana. 
Drugi przypadek. Naszym targetem (grupą docelową) są fani kubizmu. Co warto zaprezentować na naszej platformie? Więcej wyrazistych kolorów i ciekawe rozwiązania graficzne. Oczywiście nie musimy rezygnować z elementów prostoty, ale na pewno nie powinna ona kłuć w oczy, ponieważ jeśli ktoś jest już fanem Pabla Picasso, to może uznać naszą witrynę za nudną. 


Sposób nawigowania po stronie
 

W rzeczywistości, jeśli mówimy o nawigacji, to najlepiej sprawdzi się prostota. Odnajdzie się w niej zarówno użytkownik z małym jak i dużym stażem. Czasem jednak strona obiera nietypowe specyfikacje i warto zastanowić się nad wyróżniającą ją budową panelu przemieszczania się. Wszystko też zależy od objętości materiałów, jakie posiadamy w ofercie. Jeśli prowadzimy sklep internetowy i chcielibyśmy zaprezentować go tzw. wygodnemu klientowi, który lubi gdy wszystko podane jest mu “jak na tacy” to warto dopracować jak najlepiej nasze menu. Nie wystarczy tylko wyszukiwarka produktów (, ale ona też jest niezbędna). Powinniśmy posegregować je przynajmniej kategoriami. 
Drugi scenariusz. Chcemy trafić do użytkowników urządzeń mobilnych i w tym celu zdecydowaliśmy się na scrolling page. Załóżmy, że ta idea sprawdzi się dla naszej grupy docelowej, ale co w przypadku gdy chcą oni nagle wrócić do innej sekcji? Co teraz? Powinniśmy wtedy już naprzód zaplanować wszystko tak aby nasze menu było przesuwalne- przemieszczało się razem z użytkownikiem witryny. Będzie to znacznie wygodniejsze i praktyczniejsze rozwiązanie. Jeśli nie przewidzielibyśmy wcześniej w naszym projekcie web designu takiej potrzeby, moglibyśmy stracić część odbiorców.

 


Rozplanowanie stosunku treści tekstowej do graficznej


Tutaj również ważna jest nasza grupa docelowa i sam content, który proponujemy. Jeśli chcielibyśmy trafić do grafików szukających inspiracji, to w takim przypadku zdecydowanie musimy postawić na przewagę grafik/zdjęć względem tekstu. 
W innej sytuacji naszym targetem również może być grafik, ale taki, który szuka materiałów informacyjnych/edukacyjnych. Tutaj więc powinniśmy zachować pewien balans i nie ograniczać skrajnie naszych wpisów tekstowych. 
Zupełnie inną grupą docelową będą np. studenci medycyny szukający różnych źródeł wiedzy. Jeśli chcemy, by wybrali nasze, powinniśmy postawić na precyzyjne, rozbudowane, ale jednocześnie poukładane publikacje. Pewna wizualizacja jest wskazana, ale nie stanowi ona priorytetu dla tej grupy docelowej.


Co zrobić jeśli mamy koncepcję na stronę, ale nie potrafimy kodować?


Często jest tak, że mamy pomysł i cały plan na przedsięwzięcie. Możemy nawet mieć zdefiniowaną grupę docelową, ale jedyne czego nam brakuje to pewne umiejętności techniczne. Jeśli mówilibyśmy tutaj o tworzeniu strony internetowej, to zupełnie zwyczajnym zjawiskiem jest to, że nie wszyscy potrafimy kodować. Nie ma w tym nic złego. 
Na obecnym rynku znajdziemy wiele narzędzi usprawniających naszą pracę. Mowa tu oczywiście o kreatorach stron. Zazwyczaj oferują one wiele szablonów, na bazie których możemy oprzeć cały projekt naszej strony. Kreatory takie jak ten od WebWave poza darmowymi szablonami posiadają również opcje “zacznij od pustej karty”, w której to my kreujemy cały design. Na dodatek nie musimy dostosowywać się tutaj do żadnych siatek, ponieważ WebWave reklamuje się pod szyldem Pixel Perfect. To my decydujemy, gdzie dokładnie znajdzie się określony element strony. Bardzo dobrze sprawdzi się to nie tylko do tworzenia stron o prostej budowie, ale i tych nastawionych na efekt WOW- do którego projektu angażujemy rozmaite interakcje i efekty, tak by przyciągnąć bardziej wymagającego odbiorcę. 

 

Krótka powtórka - stosunek web design, a grupa docelowa
 

Web design jako całość, czyli ogólny zamysł projektu strony, jej funkcjonowania oraz jej wygląd pod względem estetyki to bardzo istotne czynniki wpływające na zawężenie lub powiększenie naszej grupy odbiorców. 
Oczywiście jeśli witryna będzie chaotyczna i niefunkcjonalna to tak naprawdę nie zachęcimy do korzystania z niej ani naszego głównego targetu, ani bliżej nieokreślonych odbiorców. Jednak samo dopasowanie stylu nawigacji, jego zaawansowania...lub po prostu ładny/ciekawy wygląd (ale specyficzny dla danego grona) pozwolą, na przyciągniecie, a w następnych krokach- utrzymanie uwagi użytkownika.

 

jak powinno wyglądać menu strony
07 lipca 2021

Jak dostosować web design do grupy docelowej?