Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Zagłębiając się w branżę IT, często musimy szukać odpowiedzi na pytania techniczne i poznawać nowe pojęcia. Staramy się ułatwić Wam to zadanie. Dlatego dziś omówimy temat CMS - czym jest, jakie są jego rodzaje, kiedy i komu jest potrzebny. 

 

 

Czym jest CMS?

Skrót CMS tłumaczy się jako Content Management System, czyli System Zarządzania Treścią. Co to oznacza? 

 

CMS to oprogramowanie służące do edycji treści strony www. Chodzi tu nie tylko o teksty, ale również zdjęcia, filmy i inne elementy. Często za pomocą CMS możemy również rozbudować stronę internetową. 

 

Do CMS mają dostęp osoby zarządzające stroną. Jest on niewidoczny dla odwiedzającego ją. Może więc z niego korzystać np. przedsiębiorca, który posiada stronę internetową swojej firmy, a także jego pracownicy (copywriter piszący treści na bloga lub asystentka, która edytuje na stronie informacje o bieżących zmianach). 

 

Systemy tego typu nie muszą być narzędziem do projektowania stron www, a raczej do jej aktualizacji i edycji. Nie muszą, ale mogą, o czym przeczytasz w dalszej części artykułu.

 

 

Jakie są rodzaje CMS

 

Systemy CMS możemy podzielić na trzy sposoby. Pierwszy z nich, ogólny, skupia się na aspektach technicznych. Dla przeciętnego użytkownika bardziej przydatne będą podziały ze względu na zastosowanie i dostępność.

 

Ogólny podział CMS

Systemy CMS można podzielić na cztery główne odmiany. Najłatwiejszym w obsłudze rozwiązaniem jest Page-based Systems. Bazuje on na konsolach i pozwala na prostą edycję. Jego odpowiednikiem bazującym na modułach jest Module-based Systems. Content Object System skupia się z kolei na obiektach. 

 

Ciekawą odmianą CMS jest CMF - zbiór bibliotek, czyli szkielet służący do tworzenia dowolnych narzędzi internetowych. Nie jest to rozwiązanie dostępne dla każdego użytkownika, a dla profesjonalnych programistów. 

 

Podział ze względu na zastosowanie

Różne CMS można podzielić na systemy, które zarządzają: treścią na stronie internetowej, dokumentami, wiedzą i zasobami cyfrowymi. Pod kątem UX, SEO i innych około webdesign-owych tematów, interesuje nas oczywiście pierwsza z wymienionych użyteczności, ale nie wyklucza to łączenia zastosowań. 

 

Podział ze względu na dostępność

Najlepszym rozwiązaniem dla użytkownika jest Open Source. Jest to oprogramowanie wykorzystujące otwarte źródło kodu, który można dowolnie edytować. Z tych systemów CMS może skorzystać każdy. Ale nie tylko ze względu na dostępność przebija on konkurencję - Open Source jest także darmowe. W opozycji do niego stoją liczne oprogramowania tworzone przez agencje bezpośrednio dla klienta. To rozwiązanie wiąże się z wysokimi kosztami. 

 

 

Czy w Twoim przypadku konieczny jest dostęp do CMS?

 

Komu nie jest potrzebny CMS?

System Zarządzania Treścią nie jest oczywiście niezbędnym elementem każdej strony internetowej. Jeśli Twoim celem jest stworzenie landing page, strony wizytówki lub twoja strona nie wymaga częstych aktualizacji, możesz zrezygnować z tego rozwiązania. 

 

Miej jednak na uwadze, że w takim wypadku za każdym razem, kiedy będziesz chciał edytować nawet drobną rzecz na stronie, będziesz musiał prosić o edycję programistę czy webdesignera. Dlatego polecam samodzielne tworzenie strony www wraz z możliwością jej edycji w dowolnym momencie. 

 

Dla kogo dostęp do CMS jest konieczny? 

Jeśli tworzysz bardziej rozbudowaną stronę internetową, musisz pamiętać nie tylko o samym jej zrobieniu, ale też o aktualizacji. Jest wiele typów stron, które wymagać będą dostępu do edycji strony. Skupimy się na kilku najważniejszych. 

 

Pierwszym rodzajem takiej strony www jest blog, w wypadku którego potrzebny będzie dostęp do platformy, dzięki której można wstawiać kolejne artykuły. Portfolio również wymaga stałej aktualizacji - wstawienia najnowszej sesji fotograficznej lub pochwalenia się kolejnym ciekawym zleceniem graficznym. Należy też wspomnieć o przypadku portalu informacyjnego, gdzie zmienianie treści na stronie musi odbywać się codziennie. 

 

Strony internetowe firm prawdopodobnie będą często edytowane, wraz z rozwojem marki. Możesz np. pochwalić się nowymi, dobrymi opiniami klientów lub współpracą z ważnym klientem. Jeśli prowadzisz zajęcia plastyczne lub sportowe, albo zajmujesz się stroną szkoły, możliwe, że będziesz musiał na bieżąco zmieniać grafik zajęć czy wstawiać ważne ogłoszenia na stronę internetową. 

 

SEO

Wiele razy na tym blogu wspominaliśmy o znaczeniu SEO dla strony internetowej. Równie często wspominamy o tym, że w pozycjonowaniu bardzo przydatny jest blog. Dlatego właściwie każda strona internetowa powinna być wzbogacona o taką zakładkę, a nowe wpisy powinny być dodawane na bieżąco, do czego potrzebna jest możliwość edycji strony. 

 

Dobre praktyki SEO wymagają również testów - edycji słów kluczowych, treści na stronie, sprawdzania statystyk, wyciągania wniosków i ponownego zmieniania. Jeśli chcesz, aby Twoja strona była dobrze wypozycjonowana, musisz mieć stały dostęp do jej edycji. To właśnie umożliwia panel CMS.

 

 

CMS, w którym nie tylko edytujesz, ale także zaprojektujesz swoją stronę internetową

 

Do zarządzania Twoją stroną internetową, podobnie jak do samego jej stworzenia, możesz zatrudnić agencję kreatywną lub freelancera. Niestety nie jest to tanie rozwiązanie i ogranicza możliwość kontroli nad Twoją stroną. Dlatego warto spróbować stworzyć stronę internetową samodzielnie. I samodzielnie ją aktualizować.Najlepiej zrobić to przy użyciu jednej aplikacji. Na polskim rynku ciągle przoduje WebWave, który udostępnia swoim użytkownikom panel CMS. W tym kreatorze stron nie tylko edytujesz, ale także stworzysz od podstaw stronę internetową. I to całkowicie za darmo.

 

 

Podsumowanie

 

CMS jest bardzo przydatnym narzędziem i właściwie każdy posiadacz strony internetowej może z niego korzystać, aby rozwijać swoją stronę. W niektórych przypadkach jest to narzędzie konieczne, np. do prowadzenia bloga. Ważny jest wybór dobrego narzędzia, które nie tylko umożliwi, ale także ułatwi aktualizowanie strony internetowej.

 

 

 

dobra strona bez błędów
17 lipca 2020

Czym jest CMS i czy jest potrzebny Twojej stronie?