Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Zadając sobie pytanie “jak zrobić stronę internetową?” prędzej czy później trafimy na wzmiankę o landing page. Każda osoba początkująca może zacząć właśnie od tego typu strony. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się dlaczego. 

 

 

Czym jest landing page

 

Landing page tłumaczy się jako stronę lądowania, docelową, czy produktową. Można także spotkać się z określeniami micropage lub microsite. Prawdopodobnie osobom początkującym takie definicje mówią równie mało, jak samo określenie “landing page”. Śpieszę więc z wyjaśnieniem. 

 

Landing page używamy najczęściej jako strony prezentującej nasz produkt lub usługę. Jest to prosta w strukturze strona internetowa, która służy głównie do konwersji, czyli nakłonienia użytkownika do dokonania zakupu, zapisania się do newslettera itp. Często też małe firmy i przedsiębiorstwa tworzą landing page w celu wykorzystania go jako stronę firmową.

Mówiąc o stronie docelowej, mamy na myśli stronę, na którą kierujemy ruch z konkretnej kampanii. Do przekierowania na nią wykorzystuje się różne narzędzia marketingowe, np. newsletter, AdWords lub reklamy w social media (stąd też strona lądowania).

Landing page najczęściej nie ma podstron (one page) lub ma ich znikomą ilość. Może być również częścią bardziej rozbudowanego serwisu. 

 

 

Co powinno się znajdować na landing page, czyli podstawowe elementy na stronie

 

Jeśli chcesz stworzyć skuteczny landing page, musisz wiedzieć, jakie są podstawowe elementy na takiej stronie internetowej. 

 

 

Menu strony 

 

Jeśli na stronie internetowej znajdują się podstrony, konieczne jest umieszczenie na niej menu. Co w wypadku strony one page? Umieszczenie menu w takim wypadku nie jest konieczne, ale może być przydatne i korzystne pod względem UX. Możesz np. umieścić w nim przekierowania do konkretnych nagłówków na stronie, co pozwoli użytkownikowi szybko przejść do interesujących go treści.

 

 

 

Nagłówki

 

Nagłówki na Twojej stronie powinny być zachęcające. Pamiętaj, aby używać oznaczeń stopnia ważności nagłówka - H1, H2, H3, co bardzo dobrze wpływa na pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tworzenia nagłówków, zapoznaj się z tym artykułem.

 

 

 

Opisy produktów i usług

 

Dobrą praktyką jest również dodanie kilku zdań opisu Twojego produktu lub usługi. Jest to wskazane nie tylko z punktu widzenia marketingu (użytkownicy chętniej kupią produkt, o którym wiedzą więcej), ale także korzystnie wpływa na SEO i UX strony. Bardzo ważne jest, aby w opisie skupić się na korzyściach oferowanego produktu. W przypadku landing page jest on też często bardziej perswazyjny, niż w sklepie internetowym. 

 

 

 

CTA, czyli przyciski na stronie

 

Skrót CTA to w rozwinięciu call to action, czyli wezwanie do działania. Jest to jeden z najważniejszych elementów każdej strony internetowej, nie tylko landing page. Najczęściej jest to przycisk z zachęcającym do kliknięcia w niego tekstem, np “zobacz więcej”, “przeczytaj”, “kup teraz”. Więcej na temat CTA przeczytasz tutaj.

 

 

 

Zdjęcia i grafiki

 

Użytkownicy kupują wzrokiem. Dlatego ważne jest, aby zadbać o dobry wygląd landing page. Dobierz grafiki i zdjęcia w odpowiedniej jakości. Pamiętaj o tym, aby były one spójne z wizerunkiem Twojej marki. Możesz np. wykorzystać grafiki, które znajdują się na opakowaniu Twojego produktu. Warto także znaleźć dobry bank zdjęć, z którego skorzystasz za darmo przy tworzeniu strony.

 

 

 

Stopka

 

Ostatnim z podstawowych elementów na landing page jest stopka. Znajduje się ona oczywiście na dole strony. Konieczne jest, aby umieścić na niej dane kontaktowe, jeśli nie znalazły się one w innym miejscu na stronie. Należy też dodać przydatne linki (np. do social media). Możesz także dodać przyciski, takie jak “zapisz się do newslettera”. Więcej o stopce na stronie internetowej dowiesz się tutaj.

 

 

 

Zasady dobrego projektowania, czyli jak stworzyć efektowny i efektywny landing page

 

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z webdesignem, powinieneś poznać kilka zasad, dzięki którym stworzysz dobry projekt. 

 

Przede wszystkim - inspiracje

 

 

Szczególnie na początku Twojej drogi, bardzo ważne jest zapoznanie się z pracami bardziej doświadczonych projektantów. Poszukaj inspiracji w internecie. Mogą to być projekty profesjonalistów, zamieszczone na stronach typu One Page Love. Możesz także zainspirować się stronami, które kiedyś widziałeś i bardzo Ci się spodobały. Poszukaj też stron z dobrymi realizacjami, wykonanymi samodzielnie przez amatorów, takich jak ta - pozwoli Ci to nabrać pewności siebie i uwierzyć, że każdy może stworzyć stronę internetową. 

Pamiętaj jednak, że inspiracje to tylko inspiracje. Nie kopiuj całej strony, ani nie twórz drugiej niemal identycznej. Plagiat nie jest niczym innym jak kradzieżą i należy o tym pamiętać, tworząc.

 

Spójność

 

 

Twoja strona powinna być spójna z wizerunkiem marki. Postaraj się, aby klienci, którzy odwiedzą Twój landing page, mogli łatwo powiązać go z proponowanym przez Ciebie produktem. Wykorzystaj te same kolory i grafiki w podobnej stylistyce.Każda strona internetowa musi być również spójna sama ze sobą. Co to oznacza? Jeszcze w trakcie zbierania pomysłów na stronę, powinieneś wybrać dla niej najlepiej jeden, a maksymalnie dwa lub trzy fonty, ustalić ich wielkość dla poszczególnych nagłówków i dla normalnego tekstu oraz zastanowić się, czy dana treść powinna być wyróżniona boldem lub kursywą i jeśli tak, to w jakim wypadku. Przeczytaj więcej o fontach tutaj.To samo tyczy się wyboru kolorów. Wybierz maksymalnie 3 barwy dla swojej strony. Najlepiej, aby nawiązywały one do Twojego produktu lub do kolorów w logo Twojej marki. Ustal ich hierarchię, który z nich będzie kolorem głównym, a którego użyjesz najmniej. Wybierz kolor dla wyróżnionych nagłówków i dla przycisków (zarówno aktywnych, jak i nie), kolor tła, kolory na grafikach itd.Profesjonalni graficy tworzą style guide dla swoich projektów, w których konkretnie opisują, gdzie i w jakim wypadku użyć danego koloru, rozmiaru itp. Ty nie musisz tworzyć takiego graficznego podsumowania. Ważne jest jednak, aby zachować spójność dla poszczególnych elementów, np. ten sam kolor i rozmiar tekstu w każdym opisie.

 

Podstawy kompozycji

 

 

Jest kilka rodzajów kompozycji. Może ona być symetryczna lub asymetryczna, otwarta, zamknięta itd. Każdą z nich możesz wykorzystać w swoim projekcie (ciągle pamiętając o spójności). Ważne jest, aby kompozycja była dopasowana do prezentowanego produktu czy usługi. Dlatego reklamując napój energetyczny wykorzystamy raczej kompozycję dynamiczną, a tworząc landing page dla firmy budowlanej, statyczną. Jeśli zależy Ci na nowoczesnym wyglądzie strony, możesz zastosować asymetrię. 

Ważnym elementem są również proporcje. To, co jest dla Ciebie ważniejsze, prawdopodobnie wyróżnisz na swojej stronie wielkością. Pamiętaj jednak, aby nie odciągnąć uwagi od innych elementów. W każdym momencie staraj się dobierać proporcje tak, aby efekt finalny nie był karykaturalny. Warto też zmniejszać i powiększać obraz, aby sprawdzić, co tak naprawdę się wyróżnia i czy nie jest to przesadzone (logo Twojej firmy z pewnością jest ważne, ale nie oznacza to, że powinno zajmować połowę strony). Każdy projektant potrzebuje też świeżego spojrzenia, ponieważ gdy długo pracujesz nad projektem, przestajesz zauważać błędy. Jeśli możesz, skonsultuj swoją pracę z inną osobą lub po prostu zrób sobie dłuższą przerwę, aby móc na nowo spojrzeć na swój projekt. 

 

 

Gdzie mogę zrobić landing page za darmo

 

Na to pytanie można odpowiedzieć różnie, w zależności od tego, dlaczego chcesz stworzyć landing page. Jeśli jesteś grafikiem, pewnie skorzystasz z któregoś narzędzia od Adobe. Oczywiście te programy nie są darmowe, a stworzony w nich projekt nie jest działającą stroną, a tylko jej odwzorowaniem graficznym. Jeśli chcesz zarobić na swoim projekcie, będziesz musiał w jakiś sposób wprowadzić swój projekt do internetu. 

Na szczęście nie musisz uczyć się programowania, by stworzyć własny landing page. Polecam zapoznać się z kreatorami stron internetowych. Jest to także dobre rozwiązanie dla małych biznesów i przedsiębiorców, którzy chcą samodzielnie stworzyć stronę internetową firmy, bez korzystania z drogich usług programistów i webdesignerów. W kreatorze stron internetowych stworzysz stronę i opublikujesz ją w internecie za darmo.

Jak stworzyć landing page krok po kroku

Wszystkie powyższe rady są niezwykle istotne przy tworzeniu strony lądowania. Ciężko jednak zrobić landing page bez znajomości narzędzia do tworzenia stron internetowych. Zachęcam Cię do zapoznania się z naszym najpopularniejszym artykułem, w którym dowiesz się, jak krok po kroku stworzyć stronę internetową w kreatorze stron internetowych.

 

 

Podsumowanie

 

Stworzenie landing page może być proste, jeśli wykorzystasz kilka sprawdzonych sposobów na wykonanie dobrego projektu. Ważne jest, aby mieć na uwadze takie aspekty jak UX czy SEO. W trakcie projektowania warto też pamiętać o zasadach kompozycji, barwy i typografii. Co najważniejsze, trzeba wybrać dobre narzędzie przeznaczone do tworzenia stron internetowych. Jeśli Twoja strona jest stworzona zgodnie z tymi zasadami, jest całkiem duża szansa, że jest ona dobrze zaprojektowana. 

 

 

 

 

 

dobra strona bez błędów
03 lipca 2020

Strona internetowa typu Landing Page - czym jest i jak ją zrobić?