Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Bezpieczeństwo w internecie to niezwykle istotny temat, o którym trzeba mówić. Do jednego z elementów, które pozwala nam je zapewnić, należy właśnie certyfikat SSL. Co to takiego dokładnie i jak go zdobyć?...i czy każdy posiadacz strony powinien w niego zainwestować, czy może nie jest to aż tak konieczne? O tym zaraz sobie powiemy. 

 

 

Certyfikat SSL- definicja 

 

Aby jeszcze lepiej poznać sens i potrzebę posiadania certyfikatu SSL na początku należy wyjaśnić sobie, co tak naprawdę kryje się za tym pojęciem. SSL czyli Secure Sockets Layer z definicji jest technologią, która umożliwia zaszyfrowanie ruchu sieciowego między serwerem internetowym, na którym znajduje się dana witryna, a przeglądarką użytkownika. Daje to możliwość zabezpieczenia informacji wymienianych pomiędzy nimi.

Czym w takim razie jest sam certyfikat? 

Nie jest to nic podobnego do dyplomu, który wywieszamy na ścianie.

 

 

Nasuwa się więc następujące pytanie

 

 

Jak sprawdzić, czy strona posiada certyfikat SSL 

 

Z pojęciem SSL bezpośrednio powiązany jest HTTPS (z ang. Hypertext Transfer Protocol Secure), czyli nic innego jak zabezpieczona forma protokołu HTTP, a więc jeśli wchodząc na stronę, widzimy właśnie HTTP z ‘S’ na końcu lub przy adresie znajduje się ikona kłódki, to możemy być pewni, że strona ta posiada aktualny certyfikat. 

Klikając w kłódkę, możemy nie tylko zobaczyć dane certyfikatu, ale także sprawdzić ile plików cookies jest w danym momencie w użyciu. Poza tym jesteśmy też w stanie dostosować ustawienia i uprawnienia tej konkretnej strony. 

 

 

Rodzaje certyfikatu SSL

 

W oparciu o formę weryfikacji możemy wyróżnić następujące certyfikaty:

 

Domain Validation  (DV)

 weryfikacja:

   

Ogranization Validation (OV)

weryfikacja:

 •  prawa do domeny

 • danych rejestrowych firmy

 

Extended Validation (EV) 

weryfikacja:

 • prawa do domeny, 

 • danych rejestrowych firmy

 • dokumentów firmy 

 • tożsamości osoby wnioskującej o wydanie certyfikatu

 

 

Ile kosztuje certyfikat SSL

 

Cena za certyfikat SSL nie jest z góry ustalona. Jej wysokość będzie w dużej mierze zależna od dystrybutora. Orientacyjnie będzie to koszt przybliżony do tego, który poniesiemy za wykupienie domeny. Zdarzają się jednak wyjątki, w których to nie musimy martwić się o załatwianie certyfikatu na własną rękę. Przykładowo kreator stron internetowych od WebWave oferuję nam certyfikat SSL w każdym ze swoich planów za darmo, tak więc nie dość że nie musimy poświęcać czasu na znalezienie odpowiedniej oferty, to na dodatek ograniczamy koszta za stronę, nie tracąc przy tym na jakości (i bezpieczeństwie)

 

 

Do czego służy certyfikat SSL

 

Wiemy już, że służy on do zabezpieczania danych, ale jakich?Do internetu przeniosło się coraz więcej aktywności transakcyjnych, a co za tym idzie, wzrosło też zagrożenie przechwyceniem poufnych informacji. Stąd też należy je zabezpieczyć. Mowa np. o:-transakcjach kartami kredytowymi

-przesyłanych informacjach (poufnych)

-danych logowania

 

 

Czy każda strona potrzebuje certyfikatu SSL

 

Odpowiedź na to pytanie brzmi zarówno tak, jak i nie. Dlaczego? Nie ma konieczności, żeby każda witryna internetowa posiadała certyfikat SSL. Pamiętajmy jednak, że użytkownicy dażą dużo większym zaufaniem strony, które taki “dokument” posiadają. Czują się wtedy znacznie bardziej bezpieczni… bo tak jest. Poza tym strony bez SSL nie są mile widziane przez Google. Chyba nie chcielibyśmy, aby potencjalny odbiorca naszych treści wszedł na stronę i zobaczył napis “Niebezpieczna”....Jeśli w ogóle ją znajdzie, ponieważ brak tej formy potwierdzenia zabezpieczeń nie sprzyja również pozycjonowaniu. 

Do podstawowych wyznaczników SEO (oprócz słów kluczowych) możemy zaliczyć szybkość ładowania strony, jej responsywność, a także właśnie omawiany przez nas certyfikat SSL.

 

Na jakich stronach  bez certyfikatu SSL się nie obejdziePrzede wszystkim, na listę takich stron możemy wpisać:

 • banki 

 • platformy z zamówieniami online 

 • strony wymagające loginu i hasła

 • bazy posiadające prywatne informacje np. medyczne 

 • witryny posiadające zastrzeżone dane w postaci dokumentów prawnych, jakimi są np. umowy

 

 

Podsumowanie

 

Może certyfikat SSL, to nic takiego, czym można by było się chwalić…ale czy na pewno? Pozwala zapewniać bezpieczeństwo nie tylko nam, ale też naszym użytkownikom, a to niezwykle istotne. Bez tego podstawowego certyfikatu możemy stracić ich zaufanie, a przy okazji narazić siebie i ich na ataki hakerskie. 

Tak jak w niemalże każdym przypadku czy to podczas szukania domeny, hostingu odpowiedniego narzędzia (lub osoby) do wykonania strony internetowej, tak samo w przypadku  SSL jesteśmy w stanie znaleźć lepsze i gorsze rozwiązania. Warto więc rozważyć taką ofertę, która nas odciąża- zarówno finansowo jak i czasowo. Do takich należeć może właśnie WebWave.

 

 

układ strony głównej
22 grudnia 2021

Czy certyfikat SSL na stronie internetowej jest potrzebny?