Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:
Jak zrobić stronę internetową?
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave
Posiadanie strony internetowej to nie tylko, jej zaprojektowanie, napisanie treści i ich regularna aktualizacja. To cały proces- od pomysłu- przez formalności- po końcowy efekt.
Do jednych z ważniejszych aspektów, o których warto pamiętać podczas tworzenia strony internetowej, jest znalezienie odpowiedniej domeny.
Co to jest domena? Jaki wpływ ma na stronę internetową? Przekonajmy się!
Pojęcie domeny internetowej możemy wyjaśnić na kilka sposobów, ale najlepiej zrobić to prosto…a więc jest to unikatowy adres/ nazwa, jaką tworzymy dla siebie (a raczej dla naszej strony) w internecie.
Jak jeszcze można to wyjaśnić, aby wszystko stało się jeszcze bardziej przejrzyste? Załóżmy, że chcemy stworzyć stronę o kuchni koreańskiej- musimy wymyślić do tego nazwę np. SmakKorei. Teraz z tego zwrotu tworzymy nasz adres strony internetowej- może to być np. smakkorei.pl. <- to właśnie jest domena.
Warto jeszcze dodać, że składa się ona z dwóch elementów:
1. nazwy- smakkorei
2. rozszerzenia- .pl
To akurat jest banalnie proste. Wystarczy, że wpiszemy jej adres, czyli np. nasze smakikorei.pl w wyszukiwarkę i wtedy powinna pojawić się nasza witryna www.
Za działanie domeny internetowej odpowiada DNS, czyli system nazw domenowych.
Na czym to polega? Zrozumiały dla użytkownika adres url, jest przekształcany na taki, który odczytają urządzenia obsługujące sieć.
Jak można się domyślać, koszt domeny będzie różnił się w zależności od tego, jakie rozszerzenie wybierzemy- czy będzie to .pl, .com, .biz etc. W przypadku każdej z nich obowiązuje trochę inna cena.
Dodatkowo może na nią wpływać również firma, u której dokonujemy zakupu. Warto sprawdzić te szczegóły, zanim padnie na ostateczny wybór. Szczególnie że pierwszy rok w niektórych ofertach może być tańszy niż te następne (tak jest np. w przypadku WebWave). Oczywiście powinniśmy też upewnić się, że opłaty za następne lata nie są przesadzone.
Główny podział, jaki możemy wykonać to domeny najwyższego i drugiego poziomu.
Z kolei w nich możemy wyróżnić następujące:
generyczne
globalne: np. ‘.com’ abo ‘.org’
europejska: ‘.eu’
krajowe, czyli np. dobrze nam znane ‘.pl’
sponsorowane, do których wliczamy np. ‘.gov’
Ten typ domeny możemy podzielić z kolei na dwie podkategorie:
funkcjonalne, czyli takie, które składają się z dwóch rozszerzeń, jak np. .com.pl, czy .info.pl, poza takimi do tego grona zaliczamy również takie, które nawiązują do tematyki strony: .edu.pl, .media.pl, nieruchomosci.pl
regionalne – jak można się domyślać, zawierają one w sobie nazwy miejscowości, województw etc.- np. .warszawa.pl
Domeny internetowe możemy podzielić w jeszcze inny sposób, a mianowicie na te:
Internationalized Domain Name (w skrócie IDN)– czyli mówiąc w skrócie, będą to domeny, które mogą zawierać w sobie znaki diakrytyczne- w języku polskim jest np. ‘ą’, ‘ó’ etc.
New Generic Top-Level Domains)- ta kategoria zawiera w sobie zazwyczaj nowe rodzaje rozszerzeń.
W przypadku, gdy posiadamy rozbudowaną sieć stron, możemy ustawić tzw. przekierowanie, czyli podpiąć inne domeny do głównej- tej, na której zależy nam najbardziej.
Nie zawsze jest to jednak możliwe do wykonania, ale w przypadku kreatora WebWave jak najbardziej możemy sobie na to pozwolić.
Zazwyczaj domenę wykupujemy od wybranego przez nas rejestratora. Czyli najpierw szukamy satysfakcjonującej oferty, a później finalizujemy zakup. W przypadku, gdy decydujemy się na stworzenie strony, za pomocą narzędzia typu kreator możemy upolować okazje, dzięki której nie będziemy musieli poświęcać dodatkowego czasu na szukanie i rejestrowanie swojej domeny.
Nie raz zdarza się tak, że mamy już własną stronę, mijają lata i dochodzimy do wniosku, że warto coś zmienić. Może nowa strona? W takim wypadku, jeśli wybierzemy odpowiednie narzędzie do jej stworzenia, nie będziemy musieli martwić się tworzeniem nowej domeny. Stara może zostać. Zostanie ona po prostu podpięta do nowej witryny www.
Możemy postawić na prostote i np. skorzystać ze swojego imienia i nazwiska. Może to być dobry zabieg, jeśli wizerunek jest kluczowy w naszej karierze. Z kolei gdy marka lub inna działalność opiera się na jakiejś tematyce- chociażby jedzeniu lub kosmetykach, to warto uwzględnić to w nazwie.
Może to być kreatywne np. jakaś gra słów. Zanim jednak postawimy na ostateczną nazwę, należy też sprawdzić, czy ktoś już jej nie wykorzystał.
Najlepiej też nie używać w nazwie myślników lub po prostu ograniczyć je do minimum.
Jasne możemy założyć stronę internetową na bezpłatnej domenie, a raczej subdomenie, które przydziela narzędzi- kreator. Nie jest to zły pomysł, szczególnie jeśli zaczynamy dopiero naszą przygodę. Możemy też postawić po prostu na rozwój swoich social mediów…ale to nie to samo. Najlepiej połączyć obydwa kanały, tak więc w momencie, gdy chcemy rozwijać swoją markę, należy postawić na własną domenę, taką, która będzie mogła stać się rozpoznawalna. Mając spersonalizowany adres, odbiorca łatwiej go zapamięta i trafi do nas dużo łatwiej.
Warto jeszcze dodać, że własna domena internetowa stanowi też dobrą bazę do budowy wizerunku profesjonalisty.