Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:


Strona internetowa to pewnego rodzaju wizytówka nas samych lub tego co oferujemy. Najważniejsza jest jej funkcjonalność, czyli to aby spełniała postawione przez nas wcześniej założenia. Nie zmienia to jednak faktu, że wizualna oprawa należy do czynników, które pozwalają na przekonanie odbiorcy do wybrania nas spośród całej konkurencji. Niezależnie od tego czy stworzyliśmy już naszą stronę, czy dopiero mamy ją w planach, warto zastanowić się nad tym co można zrobić, aby wyglądała ona jak najatrakcyjniej. 
 

Zapoznajmy się więc z kilkoma czynnikami, które pozwolą na podniesienie poziomu strony.

 

Identyfikacja wizualna


Od początku powinniśmy być świadomi tego co chcemy na naszej stronie zaprezentować i w jaki sposób. Ważna jest tutaj zarówno kolorystyka, dobór fontu, jak i styl graficzny.  Warto wybrać sobie kluczowe kolory i to według nich kierować cały design. To samo tyczy się czcionek. Nie powinniśmy korzystać ze zbyt wielu propozycji, ponieważ wprowadzi to na naszej witrynie chaos i może zmylić odbiorcę. Najlepiej “ograniczyć” się wyłącznie do 3. 
Co mamy na myśli mówiąc o stylu graficznym?- zdjęcia i grafiki. Powinny pochodzić z jednego źródła lub chociaż wywierać takie wrażenie. 
Jeśli nie do końca potrafimy sobie poradzić z opracowaniem całej koncepcji, to warto rozważyć też użycie gotowych szablonów, które oferują nam kreatory stron internetowych typu WebWave. W takim wypadku wszystko mamy praktycznie gotowe już na starcie, łącznie ze spójnością.

 

Responsywność


Ta funkcja pojawia się chyba w każdych zestawieniach, ale nie ma się co dziwić. Jest ona na tyle istotna, że przy poradach jak ulepszyć swoją stronę internetową, również znajdziemy dla niej miejsce. Po raz kolejny rozjaśnimy sobie jej znaczenie. Responsywność inaczej znane też pod skrótem RWD, czyli dopasowanie widoku strony internetowej do urządzeń mogilnych. Zapewne zdążyliście zauważyć, że strona na waszym telefonie wygląda inaczej niż ta na komputerze...pomimo tego, że jest to ta sama witryna. Do tego właśnie używamy RWD. Tworzymy układ strony podobny do wersji na desktopie lub wręcz przeciwnie. Zmieniamy go całkowicie, trzymając się jedynie kolejności. Przy wyborze kreatora do stworzenia strony warto zwrócić  uwagę na możliwości tej funkcji, ponieważ w niektórych z nich mamy możliwość korzystania jedynie z rensponsywności wygenerowanej automatycznie albo wyłącznie tej, w której wszystko robimy sami. Najlepiej zdecydować się na ofertę, która zapewnia obydwie te opcje w pakiecie. 

 

 

Jakość


Oczywiście same treści tekstowe powinny utrzymywać wysoki poziom. Jest to podstawowy punkt, gdy na naszej stronie dużą rolę odgrywają wpisy blogowe czy np. artykuły. Co jeszcze wpływa na jakość i pozwoli na uatrakcyjnienie strony internetowej? Odpowiedź jest banalnie prosta. Grafiki i zdjęcia. Powinny być one wykonane z zamysłem. Nie obejdzie się też bez jakości w sensie technicznym. Nie możemy dopuścić do tego, aby były one rozmazane lub abyśmy mogli dostrzec na nich piksele. Zepsuje to ogólny odbiór. Nie możemy jednak w zupełności zrezygnować ze zdjęć, ponieważ to one są wizualizacją tekstu lub po prostu chwilą wytchnienia od czytania. Co możemy zrobić w sytuacji, w której nie czujemy się dobrze w tworzeniu obrazów, a nie chcemy też angażować do tego osoby trzeciej? Możemy skorzystać ze stron, które oferują grafiki i zdjęcia za darmo lub za drobną opłatą od każdego materiału. Jeśli nie przygotujemy sobie całego pliku wcześniej, dodawanie zdjęć w trakcie może być trochę uciążliwe. Niektóre kreatory. takie jak Google Sites i WebWave posiadają jednak banki zdjęć, z których można korzystać bezpośrednio z ich strony bez potrzeby otwierania kolejnych kart. 

 

Dodatkowe efekty graficzne 


Często przesyt treści może sprawić, że ważne informacje na naszej stronie nie zostaną zauważone. Warto je jakoś dodatkowo podkreślić. Oprócz przemyślanego menu i stopki to również sprawi, że nasza strona stanie się bardziej przejrzysta w odbiorze. Co możemy wykorzystać do podkreślenia naszych komunikatów? Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z możliwości wstawiania banerów na stronę lub stworzenie pop-upu z informacją. Przy ich użyciu możemy zachęcić użytkownika, a nawet go przekierować do materiałów, na których nam najbardziej zależy. Baner zazwyczaj umieszczamy na górnej części strony. Najbardziej wtedy rzuca nam się w oczy. Z kolei pop-up możemy umieścić praktycznie gdziekolwiek. W kreatorze wybieramy dokładną lokalizację, wpisujemy treść i dodajemy przycisk, po którego kliknięciu zostaniemy przekierowani w inne miejsce na stronie lub nawet poza nią. Do podkreślenia najważniejszych treści możemy również użyć ikon. W kreatorze WebWave oprócz banku zdjęć, o którym już wspominaliśmy, dostaniemy też w pakiecie bank ikon. Znajdziemy tam zarówno symbole różnych platform social mediów, jak i te bardziej ogólne np. książkę, dom itd. 

 

Dynamika strony 


Jeśli nie chcemy, aby nasza strona była bardzo nudna- “płaska” to warto rozważyć skorzystanie z efektu parallax. Co to takiego? Jest to funkcja, która dodaje stronie płynności. Przepływ treści na stronie jest bardziej dynamiczny. Nie mamy wrażenia odcięcia od siebie każdego z nagłówków. Pomijając już kwestię wizualną- taką stronę po prostu znacznie lepiej się czyta. Jeśli chcemy dodać jeszcze więcej efektu wow możemy spróbować wprowadzić do projektu interakcje po scrollu. Sprawdzą się w każdej wersji, ale najbardziej praktyczne będą w wersji mobilnej. Możemy zastosować tutaj takie funkcje jak pojawianie się i znikanie elementu w określonym miejscu. Jeśli opracujemy tę koncepcję w odpowiedni sposób, to możemy w ten sposób uzyskać efekt na wzór animacji (mówiąc dokładniej- animacji poklatkowej)...a to z pewnością wywoła efekt WOW.

 

 

Gotowe elementy


Na początku może nie brzmieć to aż tak zachęcająco, ale z pewnością gotowe elementy oprócz swoje praktyczności pełnią też funkcje estetyczne. Korzystanie z nich jest pewnego rodzaju kompromisem między wyborem szablonu, a pustej karty. Przy pomocy gotowych segmentów, możemy skleić nawet całą stronę. Wszystko jest rozplanowane i uporządkowane. Możemy wstawić przy ich pomocy cenniki, opinie, teksty ze zdjęciami lub ikonami i wiele więcej. 
Jeśli nie mamy gotowego projektu, to jest to bardzo dobre rozwiązanie, przy którym wciąż zachowamy pewną indywidualność projektu. Na dodatek jeśli mamy już wybrane gotowe elementy- te własne lub proponowane przez kreator, możemy wykorzystać do innych naszych

podstron, przez co udoskonalenia na witrynie wprowadzimy szybko i łatwo. 

 

 

 

Oczywiście oprócz tych aspektów, które sobie tu omówiliśmy, możemy szukać rozwiązań gdzieś indziej. Może w materiałach na temat UI/ UX lub tych o ogólnie o web designie?
Na stronie Edu.WebWave, prowadzonej przez WebWave (można się było tego domyślić po nazwie) możecie znaleźć ciekawe materiały w formie ebooków, video czy po prostu wpisów blogowych. 

Wbrew pozorom posiadanie strony internetowej to nie taka prosta sprawa. Jej wygląd trzeba przemyśleć. Dużym ułatwieniem więc będzie zdecydowanie się na skorzystanie z możliwości, jakie dają nam różne urządzenia typu kreator stron. Dostajemy dzięki nim pewne sugestie jak rozwiązać pewien “problem”...no i nie musimy przy tym znać się na kodowaniu. 
 

 

jak powinno wyglądać menu strony
14 lipca 2021

6 rzeczy, które pozwoli Ci uatrakcyjnić swoją stronę internetową