Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Nie od dziś wiadomo, że aspekt wizualny odgrywa niezwykle istotną rolę w wielu dziedzinach. Strona internetowa? Oczywiście, że tak. Będzie to doskonały sposób na danie przestrzeni czytelnikowi naszego artykułu lub po prostu wizualizacje myśli. W przypadku prezentacji czy to do szkoły, czy realizowanego projektu- zdjęcia, grafika wektorowa czy chociażby ikona pozwolą na lepsze zrozumienie treści. 

Nie zawsze jednak mamy możliwość skorzystania ze specjalnych, płatnych pakietów oferujących wszelakie zbiory grafik, a co dopiero zlecenia wykonania ich przez specjalistów. Są jednak strony, które oferują darmowe banki zdjęć, na które warto zwrócić uwagę. 

 

Oprócz nich możemy też skorzystać z innych możliwości. 

 

Platformy oferujące darmowe grafiki

 

 

Unsplash 


Jedna z najpopularniejszych platform oferujących darmowe zdjęcia z możliwością pobrania. Nie musimy obawiać się tutaj, że pojawi się tam znak wodny. Fotografowie- specjaliści i amatorzy non stop udostępniają wykonane przez siebie zdjęcia. Mogłoby się wydawać, że nie jest to dla nich opłacalne, ale w związku z tym, że platforma Unsplash jest niezwykle popularna, mogą liczyć na duże odsłony przy swoich pracach
Pomimo tego, że są to darmowe grafiki, to ich jakość często jest na wysokim poziomie. Co ciekawe można też zaobserwować, że niektóre znane firmy i marki udostępniają tam zdjęcia swoich produktów do darmowego wykorzystania. Dlaczego? Jest to pewnego rodzaju darmowa reklama. Ktoś może wykorzystać ich grafikę na swojej stronie internetowej i w ten sposób rozpowszechnić produkt lub po prostu obrazek przykuję uwagę użytkownika Unsplasha i zapamięta daną markę na przyszłość. 

Jeśli chodzi o formę darmowych grafik, to będą to raczej zdjęcia.- zwykłe lub kompozycje estetyczne, które kojarzą się z wpisami blogowymi lub obrazkami wyróżniającymi. 
Zbiór jest bardzo obszerny, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Pamiętajmy jednak aby podczas wyszukiwania wpisywać hasła po angielsku.  

Jeśli interesuje nas konkretna kolorystyka, to możemy dodatkowo przefiltrować wyświetlone propozycje na podstawie koloru. Czyli np. wybierając hasło "sky" i kolor fioletowy, wyświetlą nam się tylko i wyłącznie zdjęcia nieba zawierające w sobie tę barwę. 

 

 

 

Pixabay


W przypadku tej strony z darmowymi grafikami sprawa wygląda trochę inaczej. Oprócz samych zdjęć możemy szukać interesujących nas haseł wśród ilustracji, grafik wektorowych, a nawet wideo. Ze względu na swoją uniwersalność części materiałów możemy wykorzystać do wykonania mock-upów. Jeśli jednak mielibyśmy wypowiadać się o ogólnej estetyce tego darmowego banku grafik, to jest ona na tyle zróżnicowana, że możemy wyróżnić propozycje 10/10, ale też te gorsze, od których bije pewnego rodzaju sztuczność. 
Istotna jest tutaj więc selekcja i umiejętność określenia materiału, który jest nam potrzebny. 
Co jednak może być bardziej przekonujące dla niektórych z nas to to, że wyszukiwarka funkcjonuje w języku polskim, a więc jeśli potrzebna jest nam wizualna reprezentacja trudnego do określenia, a nawet nieistniejącego w języku angielskim pojęcia warto skorzystać z tej aplikacji.

Musimy się jednak liczyć z tym, że w porównaniu, chociażby z Unsplashem wybór darmowych grafik pod danym hasłem będzie znacznie mniejszy. 

 

 

Pexels 


W tym przypadku mamy styczność zarówno ze zdjęciami jak i filmami. Są one zazwyczaj wykonane przez profesjonalnych, bądź też aspirujących artystów, a co za tym idzie, będą miały zdecydowanie wyższą jakość. Można by nawet powiedzieć, że bije od nich estetyka- modernistyczna lub typowo social mediowa. Darmowe materiały z tej strony doskonale sprawdzą się do zwykłych wpisów, ale też wpisów na mediach społecznościowych. Mogą też posłużyć jako część większej kompozycji graficznej.

W przypadku wideo jest niemalże tak samo jak ze zdjęciami- również będą miały dobrą jakość. Mogą być mniej lub bardziej kameralne, a przy dobrej koncepcji będą nadawały się nawet do użycia w reklamie
Pobierając nasze darmowe grafiki mamy możliwość podziękowania autorowi (chociażby przez Instagrama), udostępnienia jego pracy, a nawet wsparcia wybraną przez nas kwotą. Nie jest to jednak narzucona zasada, ale warto o tym wiedzieć.

 

 

Stocksnap


Również ciekawa aplikacja oferująca darmowe grafiki w formie zdjęć tak samo jak w przypadku Unsplasha. Będzie miała jednak znacznie mniejsze zasoby, ale wciąż nie są one małe (większe niż te Paxabay, które pojawiło się wcześniej na tej liście). 
Cała kolekcja jest posegregowana na kategorie typu biznes, komputer, szkoła...i tak po kolei. Może to być pomocne dla osób, które poszukując materiałów wizualnych, nie do końca są pewne, czego dokładnie potrzebują- znają wyłącznie ogólny temat.  Oczywiście takie podziały są  wprowadzane na niemalże każdej z platform tego typu. 
Pobierając zdjęcie, możemy podlinkować jego autora, aby okazać mu w ten sposób wdzięczność. Nie jest to jednak znowu coś, do czego musimy się dostosować. Bez tego wybrany przez nas obrazek również może zostać bez problemu udostępniony. 

 


Istnieje jeszcze co najmniej kilka platform, dzięki którym możemy pobrać różnego rodzaju  darmowe. Będą do nich należały np. Librestock, isorepublic, burst.shopif, shotstash, czy np. KaboomPics. Przypadek tej ostatniej platformy z darmowymi grafikami jest najciekawszy, ponieważ wszystkie materiały ze strony pochodzą od jej założycielki

 

 

Alternatywne rozwiązania

 

 

Skorzystaj z materiałów zamieszczonych bezpośrednio w kreatorze 

 

Jeśli potrzebujesz grafik do swojej strony internetowej,  bardzo wygodnym rozwiązaniem będzie skorzystanie banku zdjęć, który jest umieszczony bezpośrednio w kreatorze. Dzięki temu wszystko masz pod ręką. Przykładowo- W WebWave możemy korzystać z grafik z Unsplasha bezpośrednio w kreatorze. To samo tyczy się WordPressa. Tutaj jednak musimy najpierw pobrać specjalną wtyczkę. Google Site proponuje również ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu możemy szukać interesującego nas zdjęcia po kolorze. To akurat jest bardzo pomocne szczególnie przy projektowaniu oprawy wizualnej. Samo narzędzie niestety nie należy do najlepszych, ale idea tej “wyszukiwarki” jest jak ciekawa. 

 

 

Zrób to sam

 

Nie każdy jest zawodowym fotografem. To jak najbardziej normalne. Jeśli jednak potrzebujemy zdjęcia do naszego posta lub chociażby wpisu na stronie to warto spróbować zrobić coś swojego. Nada to dodatkowej autentyczności. Nikt nie będzie miał tego samego co my. Jeśli czujemy się dobrze w robieniu zdjęć, możemy nawet wykorzystywać wykonane przez nas obrazy na szerszą skalę. To samo będzie tyczyło się grafiki. W przypadku gdy lubimy i wiemy jak projektować, to może warto samemu zadbać o oprawę wizualną? 

 

 

Połącz darmowe grafiki ze swoimi umiejętnościami 


Wiadomo, że nie zawsze mamy czas na samodzielne robienie sesji zdjęciowych lub wykonywanie projektu grafik wektorowych, a tym bardziej zaawansowanych ilustracji. Wiele osób, a nawet firm korzysta z zasobów platform z darmowymi grafikami, a następnie edytuje je tak by jak najlepiej spełniały ich oczekiwania. Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju kompromis pomiędzy skorzystaniem z ogólnodostępnych materiałów, a wykonaniem całego projektu samodzielnie.

 

 

 


Niezależnie czy jest to grafika do bloga, postu na naszych mediach społecznościowych, obrazek w książce czy prezentacji pomoże on w przykuciu uwagi potencjalnego odbiorcy. Możemy też w ten sposób uniknąć stworzenia wrażenia ściany tekstu, która może “odstraszać” i już na samym starcie męczyć naszego odbiorcę.  Nie zawsze mamy jednak fundusze, aby zlecić zajęcie się oprawą wizualną profesjonaliście. Warto więc wiedzieć o możliwości skorzystania z banków darmowych grafik, które możemy wykorzystać takie, jakie są lub przerobić według własnej koncepcji. 
 

 

układ strony głównej
01 września 2021

Sposób na darmowe grafiki