Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Coraz więcej organizacji decyduje się na witryny, które posiadają tylko jedną stronę (główną) i istnieje wiele ciekawych powodów, aby iść w ich ślady. Dlaczego jednak nadal panuje debata na temat tego, czy jest to dobry pomysł, czy nie?

Poświęciłam czas, aby wymienić tutaj niektóre z wad i zalet strony typu one-page.

 

Co to jest one page?

Jest to witryna, która składa się wyłącznie z jednej strony. Nie posiada dodatkowych podstron, takich jak Kontakt, Oferta lub Opinie. Cała zawartość znajduje się w jednym miejscu, a tradycyjnie jest ona stworzona w układzie pionowego przewijania.

Strony takiego typu często są nastawione na dobrą konwersję, a ich witryna główna służy również jako Landing page (Czy wiesz co to strona docelowa?). Może zawierać takie elementy jak zapis do newslettera, możliwość pobrania pliku czy przeniesienie do sklepu.

Jednak tak samo, jak wiele zalet posiada ten typ prowadzenia strony, tak samo wiele ma on wad.

 

Zalety prowadzenia strony one page

 

Dobry storytelling

Dzięki jednostronicowemu projektowaniu stron internetowych możesz kontrolować kolejność informacji, które docierają do Twoich użytkowników.

Jako że mają oni tendencję do szybkiego przechodzenia z jednej strony na drugą, tracąc przy tym na istotnych informacjach, stworzenie jednej ścieżki pozwoli na prowadzenie ich przez szlak wiadomości bez pominięcia żadnej z nich. Dzięki temu możesz wyraźnie skierować użytkowników witryny wzdłuż drogi konwersji.

 

Świetne na telefon

Mobile Indexing Fist jest już od dawna wprowadzone, a Ty nadal uważasz, że Twoja strona mogłaby być lepiej dostosowana na mniejsze ekrany? Teraz pomyśl, że właściciele witryn one-page nie mają takich problemów. Oni odświeżają i edytują tylko jedną stronę, zamiast kilkanaście na raz. Dlatego też mogą poświęcić na nią wiele czasu i pracy.

 

Wysokie zaangażowanie użytkownika

Żyjemy w czasach, gdzie koncentracja i skupienie przeciętnego użytkownika skraca się z roku na rok. Przeciętny człowiek spędza na stronie internetowej maksymalnie do 15 sekund i jeżeli w tym czasie nie otrzyma kompleksowej odpowiedzi na szukane przez niego pytanie, nie zawaha się jej opuścić.

Dlatego też możliwość umieszczenia wszystkich informacji w jednym ciągu pozwala na skoncentrowanie użytkownika na tym, co przegląda. Dzięki temu nie tylko pozostanie dłużej na danej stronie, ale też zapozna się z większą ilością informacji.

 

Wady stron one-page

 

SEO

Niestety, ale to największy minus tego typu witryn. Ze względu na posiadanie tylko jednej strony, nie ma możliwości prowadzenia bloga, który w dużej mierze odpowiada za dodatkowe, proste do zdobywania SEO. Regularne dodawanie nowych treści ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia silnych rankingów organicznych.

Jest ona też niemal niemożliwa do zoptymalizowania na więcej niż dwie lub trzy frazy, a do tego możesz użyć tylko jednego meta tytułu H1, jednego opisu meta i jednego adresu URL.

 

Czas ładowania się strony

Im zamieścisz więcej informacji i elementów na witrynie, tym będzie ona ładowała się dłużej.

Im dłużej się będzie ładować, tym mniej osób będzie chciało czekać i ją opuści, co spowoduje zwiększony współczynnik odrzuceń i spadek w wynikach Google.

Roboty również sprawdzają czas, jaki potrzebuje Twoja strona do pełnego ukazania się i im większy wynik, tym gorzej dla Ciebie.

Dlatego posiadanie jednostronicowej witryny jest ryzykowne, gdyż cały czas balansujesz na granicy utrzymania pozycji w Google.

 

Trudne to analizy

Normalnie używa się Google Analytics, aby obserwować, jak użytkownicy poruszają się po Twojej witrynie, na których podstronach ją opuszczają, a które wpisy okazują się najbardziej popularne.

Jednak jeżeli posiadasz jednostronicową witrynę, wiele z tych informacji nie jest dla Ciebie możliwa do sprawdzenia. Jeśli masz wysoki współczynnik odrzuceń lub niski czas trwania sesji, skąd się dowiesz, który element strony internetowej powoduje problem?

 

Czy warto?

Moim zdaniem - nie. Algorytmy Google coraz bardziej kładą nacisk na odpowiednie pozycjonowanie stron i z miesiąca na miesiąc słyszy się o nowych aktualizacjach i usprawnieniach systemu.

Taka strona nie ma możliwości osiągnięcia dobrego miejsca w wynikach organicznych, więc nie jest polecana dla firm i blogów, którym na tym zależy.

Może być ona dobrym pomysłem dla projektów i jednorazowych wydarzeń lub przeznaczona na Landing page.

A Ty jak myślisz? Zamieniłbyś swoją witrynę na one-page, czy wolisz tak, tak jest? A może już teraz właśnie taki typ strony masz?

 

dobra strona bez błędów
20 czerwca 2019

One page wady i zalety