Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Na dobrze zaprojektowaną stronę wracasz z przyjemnością. Wchodzisz na nią i od razu wiesz, gdzie są potrzebne rzeczy. Takie strony mają dobrze zbudowaną nawigację, a menu strony ma wszystkie potrzebne elementy. Tylko co to znaczy, że strona ma dobrą nawigację?

 

W dużym skrócie – Twój użytkownik wie dokładnie, gdzie znajdzie to, czego szuka. To taki prosty wniosek, a potrafi zaskoczyć! Robienie strony internetowej jest proste, zwłaszcza gdy użyjesz jakiegoś kreatora stron lub szablonu strony www. Szablon załatwia dodatkowo temat nawigacji, bo strona ma już przemyślaną strukturę i trudniej ja zepsuć. A to już coś.

 

Jeśli budujesz własną stronę internetową od zera, to warto pomyśleć trochę o tym, jak dobrze zrobić nawigację na stronie.

 

Skieruj ludzi we właściwym kierunku

Co Twoi użytkownicy powinni znaleźć na stronie, czyli jaki jest cel strony www. Masz go? To teraz umieść link we właściwym miejscu menu. Niech Twój użytkownik znajdzie go od razu, bez szukania. Dzięki temu nawigacja na Twojej stronie będzie jasno kierowała tam, gdzie powinna.

 

Teraz dobuduj pozostałe elementy: informację o Tobie, kontakt, może jakiegoś bloga. Pamiętaj, że najważniejszy element Twojej strony – cel – zawsze powinien być na górze. Zależy Ci na tym, żeby użytkownicy trafili do jakiegoś konkretnego formularza i zostawili kontakt? Skorzystali z narzędzia lub pobrali aplikację? To powinien być kluczowy element nawigacji Twojej strony. Pamiętaj o tym, żeby były widoczne na stronie.

 

Złota zasada dobrej nawigacji na stronie

Czyli mniej znaczy więcej, zwłaszcza przy nawigacji. Jeśli Twój użytkownik chce zrobić coś poza realizacją celu, to powinien wiedzieć, gdzie tego szukać. Masz stronę z aktualnościami? Nazwij ją „Aktualności”. Chcesz się przedstawić? Nazwij tę podstronę „O mnie/nas” lub jakoś tak.

 

Tworząc nawigację strony nie baw się w kreatywność. Jeśli nie wierzysz, to wymyśl kilka alternatywnych nazw podstron, zapisz je na kartce i schowaj gdzieś. A po kilku dniach wyciągnij i spróbuj sobie przypomnieć, co właściwie znaczą te nazwy. Pamiętasz? Super, masz świetną pamięć. Jeśli wystawisz kreatywność i cierpliwość swoich użytkowników na próbę, to mogą nie być zachwyceni. Dokładniej – pójdą sobie.

 

Mniej kategorii to bardziej czytelna strona. Postaraj się podzielić swoją na jasne kategorie i dodaj odnośniki do menu. Jeśli masz ich więcej niż 5, to zastanów się które są ważniejsze od pozostałych. Dzięki temu uporządkujesz strukturę swojej strony prawie automatycznie!

 

Prosto, prosto, prosto

Proste komunikaty na stronie i jasny projekt dotyczą też nawigacji. Ma być jasna, zrozumiała i pomagać osiągnąć użytkownikom cel. Oczywiście – przy okazji realizacji Twojego celu. Pamiętaj: wdzięczny użytkownik chętniej podejmuje korzystne dla Ciebie decyzje. A taką wdzięczność łatwo zdobędziesz przejrzystą nawigacją. Szybko znajdzie to, czego szuka? Super!

 

Nawigacja na stronie to też dobra stopka. Kiedy przeglądasz całą stronę, to na jej dole powinna być stopka. A tam: najważniejsze linki, jedno-dwa zdania o stronie, widgety społecznościowe i kontakt. To w praktyce wszystko.

To bardzo ważny element strony. Pomyśl: przeglądasz ją, jesteś na dole. A tam… kolejne linki! I jeśli Ci się spodobało to, co było wcześniej, to pewnie klikniesz w któryś z nich. Może tam będzie więcej fajnych rzeczy? Taką rolę może mieć stopka. Oczywiście warto w niej umieścić dobrze przemyślany opis strony, który też fajnie zadziała pod SEO.

 

Dobrze zbudowane menu na górze i skuteczna stopka strony to doskonałe połączenie. Na pewno doceniasz to na innych stronach. Twoja strona też może taka być!

 

dodawanie grafiki do google search console
14 marca 2018

Nawigacja na stronie internetowej