Nawigacja na stronie internetowej

14 marca 2018
dodawanie grafiki do google search console

Na dobrze zaprojektowaną stronę wracasz z przyjemnością. Wchodzisz na nią i od razu wiesz, gdzie są potrzebne rzeczy. Takie strony mają dobrze zbudowaną nawigację, a menu strony ma wszystkie potrzebne elementy. Tylko co to znaczy, że strona ma dobrą nawigację?

 

W dużym skrócie – Twój użytkownik wie dokładnie, gdzie znajdzie to, czego szuka. To taki prosty wniosek, a potrafi zaskoczyć! Robienie strony internetowej jest proste, zwłaszcza gdy użyjesz jakiegoś kreatora stron lub szablonu strony www. Szablon załatwia dodatkowo temat nawigacji, bo strona ma już przemyślaną strukturę i trudniej ja zepsuć. A to już coś.

 

Jeśli budujesz własną stronę internetową od zera, to warto pomyśleć trochę o tym, jak dobrze zrobić nawigację na stronie.

 

Skieruj ludzi we właściwym kierunku

Co Twoi użytkownicy powinni znaleźć na stronie, czyli jaki jest cel strony www. Masz go? To teraz umieść link we właściwym miejscu menu. Niech Twój użytkownik znajdzie go od razu, bez szukania. Dzięki temu nawigacja na Twojej stronie będzie jasno kierowała tam, gdzie powinna.

 

Teraz dobuduj pozostałe elementy: informację o Tobie, kontakt, może jakiegoś bloga. Pamiętaj, że najważniejszy element Twojej strony – cel – zawsze powinien być na górze. Zależy Ci na tym, żeby użytkownicy trafili do jakiegoś konkretnego formularza i zostawili kontakt? Skorzystali z narzędzia lub pobrali aplikację? To powinien być kluczowy element nawigacji Twojej strony. Pamiętaj o tym, żeby były widoczne na stronie.

 

Złota zasada dobrej nawigacji na stronie

Czyli mniej znaczy więcej, zwłaszcza przy nawigacji. Jeśli Twój użytkownik chce zrobić coś poza realizacją celu, to powinien wiedzieć, gdzie tego szukać. Masz stronę z aktualnościami? Nazwij ją „Aktualności”. Chcesz się przedstawić? Nazwij tę podstronę „O mnie/nas” lub jakoś tak.

 

Tworząc nawigację strony nie baw się w kreatywność. Jeśli nie wierzysz, to wymyśl kilka alternatywnych nazw podstron, zapisz je na kartce i schowaj gdzieś. A po kilku dniach wyciągnij i spróbuj sobie przypomnieć, co właściwie znaczą te nazwy. Pamiętasz? Super, masz świetną pamięć. Jeśli wystawisz kreatywność i cierpliwość swoich użytkowników na próbę, to mogą nie być zachwyceni. Dokładniej – pójdą sobie.

 

Mniej kategorii to bardziej czytelna strona. Postaraj się podzielić swoją na jasne kategorie i dodaj odnośniki do menu. Jeśli masz ich więcej niż 5, to zastanów się które są ważniejsze od pozostałych. Dzięki temu uporządkujesz strukturę swojej strony prawie automatycznie!

 

Prosto, prosto, prosto

Proste komunikaty na stronie i jasny projekt dotyczą też nawigacji. Ma być jasna, zrozumiała i pomagać osiągnąć użytkownikom cel. Oczywiście – przy okazji realizacji Twojego celu. Pamiętaj: wdzięczny użytkownik chętniej podejmuje korzystne dla Ciebie decyzje. A taką wdzięczność łatwo zdobędziesz przejrzystą nawigacją. Szybko znajdzie to, czego szuka? Super!

 

Nawigacja na stronie to też dobra stopka. Kiedy przeglądasz całą stronę, to na jej dole powinna być stopka. A tam: najważniejsze linki, jedno-dwa zdania o stronie, widgety społecznościowe i kontakt. To w praktyce wszystko.

To bardzo ważny element strony. Pomyśl: przeglądasz ją, jesteś na dole. A tam… kolejne linki! I jeśli Ci się spodobało to, co było wcześniej, to pewnie klikniesz w któryś z nich. Może tam będzie więcej fajnych rzeczy? Taką rolę może mieć stopka. Oczywiście warto w niej umieścić dobrze przemyślany opis strony, który też fajnie zadziała pod SEO.

 

Dobrze zbudowane menu na górze i skuteczna stopka strony to doskonałe połączenie. Na pewno doceniasz to na innych stronach. Twoja strona też może taka być!

 

Najnowsze artykuły:

13 października 2021
Marketing to bardzo złożone pojęcie. Obejmuje wiele podkategorii, do których należy m.in. ten w wersji mailowej. O czym warto pamiętać, aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że nasza wiadomość zostanie otwarta lub jeszcze
08 września 2021
Tożsamość marki to niezwykle istotny aspekt w przypadku posiadania własnej działalności. Nie tylko jest ona pewnego rodzaju szkieletem spajającym, ale też zawiera wiele praktycznych zastosowań, które można wykorzystać do bieżących
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave

ODBIERAM

Jak zrobić stronę internetową?

SPRAWDŹ

UX I UI

TRENDY W

WEB DESIGNIE

SEO I POZYCJONOWANIE

GRAFIKA INTERNETOWA

PORADY

BEZ KODOWANIA

Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole: