Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Co zrobić, aby nasza strona internetowa była w pełni funkcjonalna? Jak nauczyć się webdesignu? Postanowiliśmy odpowiedzieć na te pytania! To ostatni artykuł z cyklu Nauka webdesignu. W tym wpisie zajmiemy się SEO, czyli pozycjonowaniem strony w przeglądarce, np. Google. Miłej lektury!

 

 

Koniecznie przeczytaj inne artykuły z tej serii:

 

 

 

Jak opublikować stronę w internecie? 

 

publikacja strony w internecie

 

Publikacja strony w internecie jest bardzo prosta, należy jednak wybrać odpowiednie narzędzie. Polecamy do tego WebWave, w którym możesz zarówno stworzyć, jak i opublikować gotową stronę jednym przyciskiem. Jest to darmowy program, który oferuje bezpłatny hosting, a w pewnych przypadkach także darmowy adres strony lub wykupienie jej bezpośrednio w tej aplikacji w atrakcyjnej cenie. 

 

 

Domena

 

Domena to nazwa, pod którą widnieje Twoja strona, czyli to, co wpisujesz w górny pasek przeglądarki, kiedy chcesz przejść na jakąś witrynę - jej adres. Aby Twoja strona mogła pojawić się w internecie, konieczne jest wykupienie unikatowej dla niej domeny, która zostanie jej przypisana i dzięki której użytkownicy będą mogli się na nią przekierować. 

 

 

Hosting

 

Hosting to udostępnienie miejsca dla Twojej strony, czyli dla wszystkich plików się na nią składających, na serwerze (komputerze ze stałym podłączeniem do internetu). To usługa, którą również należy wykupić, o ile nie korzystamy z narzędzia oferującego go za darmo. 

 

 

Co to jest SEO, czyli jak pojawić się w Google

 

Co to jest SEO

 

Samo pojawienie się w wynikach wyszukiwania Google jest nie lada wyzwaniem. Jeśli chcemy dodatkowo uzyskać dobrą pozycję (np. jedną z pierwszych po wyszukaniu konkretnej frazy) koniecznie musimy zadbać o SEO. 

 

SEO (Search Engine Optimization) to czynności, które wykonujemy na naszej stronie internetowej (i nie tylko), aby dostosować ją do algorytmów wyszukiwarek i osiągnąć jak najwyższą pozycję na dane słowo kluczowe organicznie, czyli bezpłatnie.

 

 

Czym jest słowo kluczowe? 

 

Są to słowa, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę, najczęściej Google, aby dostać odpowiedź na swoje pytanie - np., kiedy brakuje nam inspiracji do projektu strony internetowej, możemy wpisać po prostu “pomysły na stronę internetową” i kliknąć enter. W tym wypadku “pomysły na stronę internetową” to nasze słowa kluczowe.

 

 

Meta tagi - co to takiego? 

 

Są to znaczniki strony, które pomagają algorytmom wyszukiwarek w pozpoznaniu jej zawartości, a także pokazują użytkownikom wyszukiwarki, o czym jest dany wpis blogowy lub czego dotyczy strona.Meta tagi to meta tytuły i meta opisy. Są to dokładnie te treści, które widzisz w wynikach wyszukiwania. Meta tytuł to nagłówek, a meta opis to akapit pod nim. 

 

 

 

Opisy alternatywne, czyli alty

 

Alty to opisy alternatywne, które mają za zadanie opisać to, co jest widoczne na grafice. Dzięki temu roboty Google lub innej wyszukiwarki mogą określić, czy obraz pasuje do treści i może odpowiedzieć na oczekiwania użytkownika.

 

 

Jak pisać treści pod SEO

 

Jak pisać treści pod SEO

 

Pisanie treści pod SEO jest trudne, głównie dlatego, że powinno być naturalne, a treści muszą jak najlepiej odpowiadać na potrzeby czytelników. Jest również bardzo istotne, bo to głównie za pomocą treści pozycjonujemy swoje strony internetowe. 

 

 

Kilka rad, jak pisać treści pod SEO:

 

  • stosuj nagłówki różnych poziomów - H1, H2 itd.

  • pisz wartościowe treści, w których użytkownicy rzeczywiście znajdą odpowiedzi na swoje pytania 

  • używaj w tekście słów kluczowych (również w nagłówkach), ale staraj się to robić naturalnie

  • wpisy blogowe publikuj w równych odstępach czasu, np. w każdy czwartek o 14:00

  • dbaj o odpowiednią długość tekstu - powinien mieć około 1500 słów 

 

 

Jak pozycjonować stronę internetową? 

 

Jak pozycjonować stronę internetową - SEO

 

Stronę internetową pozycjonujemy głównie z użyciem treści, ale nie tylko. Jest kilka aspektów, na które zwracają uwagę algorytmy wyszukiwarek, np. to, czy strona ma widoki RWD, stronę błędu 404, jest zabezpieczona protokołem SSL i czy ma przekierowania 301. To wszystko należy uwzględnić już projektując stronę internetową. W tym wypadku również polecamy stworzenie swojej strony w kreatorze, w którym bez problemu samodzielnie dostosujemy te wszystkie funkcje. 

 

 

RWD

 

Większość ruchu w internecie pochodzi z urządzeń mobilnych, takich jak smartfony. Dlatego wyszukiwarki internetowe zwracają uwagę na to, czy strona internetowa jest dostosowana do widoków RWD. Więcej na temat przeczytasz w poprzednim wpisie z tej serii.

 

 

Strona błędu 404

 

Strona błędu 404 to podstrona, na którą przekierowani zostają użytkownicy błędnie wpisujący adres url strony. To, czy witryna zawiera 404-kę, jest istotne z punktu widzenia SEO. Warto na tej podstronie umieścić przycisk lub link przenoszący do strony głównej. 

 

 

Protokół SSL

 

Protokół SSL to zabezpieczenie Twojej strony internetowej i oznaczenie jej jako bezpieczną, dzięki czemu użytkownicy będą mieli pewność, że wchodząc na nią nie spotka ich nic niepożądanego. Jeśli strona nie jest zabezpieczona, przeglądarka wyświetla komunikat z ostrzeżeniem. Dla Google zabezpieczenie strony jest niezwykle istotne.

 

 

Linkowanie zewnętrzne i wewnętrzne

 

Google zwraca uwagę na to, jak często inne strony linkują do Twojej i odwrotnie. Wpływa to na wiarygodność witryny. Dlatego warto linkować do innych stron i postarać się o linki do swojej na wartościowych witrynach. Dobrą praktyką jest również linkowanie wewnętrzne, czyli przekierowania do podstron i artykułów podpiętych pod ten sam adres www. 

 

 

Szybkość ładowania strony 

 

Wyszukiwarki zwracają dużą uwagę na to, jak szybko ładuje się Twoja strona internetowa. Im więcej miejsca zajmuje, tym wolniej będzie to następowało, dlatego ważne jest zadbanie o odpowiednią wagę strony, np. kompresując pliki. Zalecanymi przez Google formatami kompresyjnymi dla obrazów i filmów są odpowiednio WebP i WebM. 

 

 

Podsumowanie

 

To ostatnia część naszego mini cyklu poświęconego nauce webdesignu. W tym artykule przedstawiliśmy, jak opublikować stronę w internecie i co jest do tego konieczne oraz jak dbać o stronę i jej pozycję w przeglądarce, czyli SEO, już po publikacji.

 

 

 

 

 

 

jak powinno wyglądać menu strony
22 stycznia 2021

Nauka webdesignu - cz. 6. Publikacja strony i podstawy pozycjonowania (SEO)