Czym jest mapa strony i dlaczego warto ją mieć? 

29 marca 2018
nauka webdesignu

Mapa strony to ważny element każdej witryny. Dzięki niej roboty Google’a łatwiej zorientują się w Twojej stronie. Do tego pomoże użytkownikom. Tak w dużym skrócie. Pamiętaj, że są dwa rodzaje map strony: ta, którą umieścisz w stopce, oraz ta, którą dodasz do Google Search Console. Zobacz jak ważna jest mapa strony i jak nią łatwo zarządzać!

 

Robiąc stronę internetową musisz pamiętać o kilku rzeczach. Najważniejszy jest oczywiście cel strony – co mają na niej znaleźć użytkownicy. Równie ważna jest dobra nawigacja. Pomoże znaleźć te elementy, które chcesz pokazać. Musisz o tym pamiętać. Często się zdarza, że tak zachwycamy się projektem strony, że po chwili zastanowienia łatwo dojść do wniosku, że ten projekt nie jest czytelny. Dlatego nawigacja na stronie internetowej jest tak ważna. A mapa strony jest jej istotnym elementem.

 

Mapa strony dla użytkowników

Więc – czym jest mapa strony? To najczęściej zbiór linków, które umieścisz na stronie. Użytkownik znajdzie wśród nich najważniejsze elementy Twojej strony. A to oznacza, że pomożesz mu zrealizować Twój cel. W końcu o to chodzi na stronie internetowej!

 

Taką mapę strony umieścisz na przykład w stopce. To takie „drugie menu”, które użytkownicy zobaczą, gdy dojdą do dolnego skraju strony www. Więc gdy dojdą do dołu strony i szukają więcej informacji o tym, co masz im do zaoferowania, to najprawdopodobniej zatrzymają się właśnie tam. Zamiast odsyłać ich do góry, żeby szukali w menu interesujących podstron, mogą przejść dalej dzięki mapie strony.

 

Nawigacja w stopce

Mapa strony może być elementem stopki – to dodatkowe miejsce, które pomaga utrzymać użytkowników na stronie. Zarazem to istotny element stopki każdej strony. Nie musi być rozbudowana. Często wystarczy umieścić w niej link do strony głównej i kilka najważniejszych odnośników. Czyli funkcja drugiego menu jest bardzo dobra. Dzięki niemu użytkownicy szybciej znajdą to, czego potrzebują.

 

Mapa strony dla Google Search Console

Jak wspomniałem, mapa strony to też coś, co dodajesz do Google Search Console. Nazywa się to „sitemap” i najczęściej jest plikiem w formacie XML. Ta mapa pokazuje robotom Google’a jak zbudowana jest Twoja strona. Gdy dodasz do Google Search Console odpowiedni link, Twoja strona zostanie zindeksowana, czyli roboty będą wiedziały, jak jest zbudowana.

 

Innymi słowy – mapa strony, którą wrzucisz do stopki, pomoże użytkownikom; plik „sitemap” pomoże robotom Google’a ogarnąć strukturę strony.

 

Jak mapa strony pomaga w pozycjonowaniu?

Te dwa elementy pomagają w pozycjonowaniu. Jeden w sposób nieoczywisty, drugi – w oczywisty ;). Plik sitemap informuje roboty Google’a, że strona ma ileś podstron oraz każda z nich ma swój adres, opis i tytuł. To dosyć ważne dla pozycjonowania, bo takie strony są już znane wyszukiwarce, więc powinna wyświetlać je nieco wyżej w wynikach wyszukiwania.

 

Mapa strony w stopce pomoże utrzymać użytkowników dłużej na stronie. Oznacza to, że współczynnik odrzuceń Twojej strony będzie niższy, czas na stronie i ilość odsłon na sesję wzrośnie. Czyli roboty Google’a będą traktowały Twoją stronę jako ciekawą, bo użytkownik, który znalazł coś ciekawego, zostaje na stronie dłużej :). Więc… może warto dopracować mapę Twojej strony?

 

Najnowsze artykuły:

06 kwietnia 2022
Kreator stron i ładna, a wręcz efektowna strona internetowa. Czy te dwa pojęcia mogą się ze sobą łączyć? Jak najbardziej. Co prawda na początku swojej “kariery” kreatory nie cieszyły się
16 marca 2022
Czym jest blog - definicja  Zaczniemy standardowo od definicji. Według słonika SEO opracowanego przez Semtec Blog to rodzaj strony internetowej, która może pełnić rolę dziennika, prowadzonego w formie regularnie publikowanych
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave

ODBIERAM

Jak zrobić stronę internetową?

SPRAWDŹ

UX I UI

TRENDY W

WEB DESIGNIE

SEO I POZYCJONOWANIE

GRAFIKA INTERNETOWA

PORADY

BEZ KODOWANIA

Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole: