LSI Keywords - co to jest?

25 października 2019
LSI keywords

Frazy LSI, czyli Latent semantic indexing (ang. utajone indeksowanie semantyczne) to wyrażenia, które pomagają algorytmom wyszukiwarek lepiej zrozumieć, o czym dokładnie jest Twoja strona. Zawsze gdy tworzysz nową treść, używasz tych fraz, choć wcale nie musisz sobie zdawać z tego sprawy. 

 

LSI keywords to takie wyrażenia i słowa, których sens jest powiązany z główną frazą konkretnej strony www. Takie powiązanie świetnie uzupełnia tekst o sformułowania, które po prostu pasują. Do tego mają bardzo dużą zaletę: pomagają napisać tekst tak, żeby nie pływał wyłącznie w sosie dwóch-trzech fraz pod SEO.

 

Jaki wpływ mają LSI keywords na pozycjonowanie strony?

 

Przede wszystkim – algorytmy wyszukiwarek, skanując tekst, szukają (między innymi) wyrażeń powiązanych z wyszukiwaną frazą. Jeśli tekst ma ich pod dostatkiem, to wygląda na taki, który szerzej opisuje dany temat. Oznacza to, że warto umieścić go wysoko  w wynikach wyszukiwania.

Warto zaznaczyć, że LSI keywords to nie słowa kluczowe odmienione przez przypadki. Chodzi o wyrażenia bliskoznaczne, związane z danym tematem. Dlatego często zdarza się, że używamy fraz LSI nie zdając sobie z tego sprawy.

Jak działają LSI keywords

 

Jeżeli Twoja strona jest na temat ubrań, to Google będzie brało pod uwagę wiele innych aspektów, niż tylko słowa kluczowe. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wszystko zależy od tego, jakie frazy je otaczają. 

Załóżmy, że tworzysz stronę na temat ubrań. Algorytm Google podczas analizy treści weźmie pod uwagę nie tylko frazy bezpośrednio związane z ubraniami. Przeanalizuje także inne, powiązane zwroty. Jeśli Google odnajdzie takie wyrażenia jak sklep, kolor wysyłka, uzna, że prowadzisz sklep. W przypadku słów modelka, moda, projektant, pokaz - prawdopodobnie nawiązujesz do wybiegów mody, z kolei jeśli w Twoim tekście pojawią się takie wyrażenia jak film, reżyser, sztuka, dokument, pewnie piszesz o filmie o film dokumentalnym na temat mody. 

 

Jak znaleźć LSI keywords?

 

Istnieją trzy proste metody na znajdowanie idealnych słów, które uzupełniłyby Twoje treści. 

  • Autouzupełnianie Google. Po wpisaniu głównej frazy Google automatycznie wskazuje propozycje na dokończenie zdania. Warto używać tych fraz. 

  • Podglądanie konkurencji. Sprawdź, jakie słowa umieszczane są w nagłówkach H1 i meta tytułach w artykułach podobnych do Twojego. 

  • Podobne wyszukiwania. Za każdym razem, gdy starasz się coś znaleźć w wyszukiwarce Google, na samym dole strony zobaczysz propozycję podobnych wyszukiwań. Wykorzystaj to w celu zwiększenia ilości LSI keywords w swoich tekstach. 

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym wpisie pomogą Wam w wykorzystaniu LSI keywords. Czy zaczniecie z nich korzystać?  A może już to robicie? Jakie słowa najbardziej pasują do tematyki Waszych stron? Podzielcie się swoimi uwagami w komentarzach. Żeby dowiedzieć się więcej na temat dobrych praktyk prowadzenia strony www. Sprawdź inne artykuły na blogu!

 

Najnowsze artykuły:

06 kwietnia 2022
Kreator stron i ładna, a wręcz efektowna strona internetowa. Czy te dwa pojęcia mogą się ze sobą łączyć? Jak najbardziej. Co prawda na początku swojej “kariery” kreatory nie cieszyły się
16 marca 2022
Czym jest blog - definicja  Zaczniemy standardowo od definicji. Według słonika SEO opracowanego przez Semtec Blog to rodzaj strony internetowej, która może pełnić rolę dziennika, prowadzonego w formie regularnie publikowanych
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave

ODBIERAM

Jak zrobić stronę internetową?

SPRAWDŹ

UX I UI

TRENDY W

WEB DESIGNIE

SEO I POZYCJONOWANIE

GRAFIKA INTERNETOWA

PORADY

BEZ KODOWANIA

Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole: