Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

 

Literatura towarzyszyła człowiekowi od dawna. Praktycznie od momentu powstania pisma…a nawet wcześniej. W końcu opowieści rysunkowe są pewnego rodzaju prototypem tych w wersji pisanej.

W momencie gdy pojawił się internet, treści na nim zaczęły odgrywać znaczącą rolę. 

Nie istnieje jednak tylko i wyłącznie jeden ich format. Może się on różnić w zależności od odbiorców, kanałów przekazu i nie tylko. Sprawdźmy, jak w rzeczywistości wygląda literatura internetowa i czy bardzo różni się od tej tradycyjnej. 

 

Strony internetowe jako źródło informacji

 

W związku z tym, że w internecie znajdziemy (niemalże) wszystko, to bardzo chętnie korzystamy z niego jako ze źródła informacji.- czy to do szkoły na studia, do prezentacji na zebranie firmowe.

Nie należy jednak wykorzystywać materiałów, tylko i wyłącznie z jednej z witryn. Zanim przekujemy dane znalezione w literaturze elektronicznej w fakty, należy zapoznać się z wieloma źródłami. Dzięki temu nie tylko unikniemy przekazywania fałszywych informacji, ale też plagiatu. 

 

Jakie formy literatury elektronicznej możemy wyróżnić

 

- wpisy blogowe

- artykuły na platformach prasowych/ edukacyjnych

- e-booki

- książki w wersji pdf (legalne)

- posty na social mediach (szybki update)

 

 

Blog jako forma literatury 

 

Blog to forma strony internetowej lub jedna z podstron większej, bardziej złożonej platformy. Zazwyczaj w momencie, gdy decydujemy się na założenie bloga, planujemy pisać na nim na tematy, które nas interesują. Staje się to pewnego rodzaju sposobem na dzielenie się swoją pasją. Zakładają go jednak również firmy. Prowadzą tam swój dodatkowy content i omawiają tematy powiązane z ich działalnością…a przynajmniej powinni. Co im to daje? 

Oczywiście jest to pewnego rodzaju forma kontaktu z odbiorcą, ale poza tym do dużych zalet należy również możliwość wypozycjonowania jakiegoś wpisu i trafienie tym samym do większej ilości czytelników. Pisząc treści blogowe, możemy też nakreślić w nim wyjątkowość np. naszej firmy lub oferty. 

Mogłoby się wydawać, że lata świetności tej formy literatury cyfrowej już minęły, ale w rzeczywistości tak nie jest. 

  

 

Social media i platformy informacyjne jako forma update-u

 

Świat nie stoi w miejscu i trzeba być z nim na bieżąco. Popularne gazety postanowiły wprowadzić u siebie wersje elektroniczne, a tym samym dołączyły do grona twórców literatury internetowej. Teraz poza papierową wersją czasopisma możemy też korzystać z wersji elektronicznej. Poza tym wiele kanałów naukowych i plotkarskich decyduje się na skupienie swojej działalności tylko i wyłącznie w sieci. Dzięki temu możliwość trafienia do czytelników jest szybsza i bardziej bezpośrednia.

Kupując gazetę, płacimy za całą jej zawartość, a czytając treści bezpośrednio z platformy, wybieramy tylko to, co jest dla nas ciekawe. Można powiedzieć, że dla redakcji będzie to wada, ale z drugiej strony dostają oni bezpośredni sygnał, które treści cieszą się większym zainteresowaniem. 

Social media również mogą zyskać miano pewnego rodzaju literatury elektronicznej. Są wprawdzie krótsze, ale wciąż potrafią przekazać jakieś informacje. 

 

E-book czyli książka elektroniczna

 

Internetowa wersja książki, czyli nic innego jak publikacja elektroniczna zawierająca w sobie treści edukacyjne, naukowe lub rozrywkowe.

Ta forma przekazu stosowana jest również przez marki i firmy chcące nie tylko wyedukować swoich odbiorców w danej dziedzinie, ale też tworząc rzetelny materiał, mają szansę zdobyć miano ekspertów. Przykładem mogą być darmowe e-booki od WebWave.

 

Książka kulinarna 

To tak naprawdę tylko jeden z przykładów. Wielu specjalistów w dziedzinie kulinarnej- kucharze, cukiernicy, ‘domowi eksperymentatorzy’ decydują się na wydanie książki ze swoimi specjałami. Jednak w związku z tym, że mamy internet często, zamiast wydawać egzemplarz namacalny, takie osoby decydują się na prowadzenie bloga, napisanie e-booka lub to i to- wiele osób zaczyna od bloga lub publikowaniu przepisów na social mediach, a następnie, gdy zdobędą zaufanie odbiorców, tworzą książkę kulinarną. 

 

 

Literatura za darmo 

 

Jednym z powodów, dlaczego literatura elektroniczna, cieszy się tak dużą popularnością, jest fakt, że jest ona ogólnodostępna. Każda osoba posiadająca sprzęt elektroniczny i internet może w sieci znaleźć wiele ciekawych materiałów.- tych bardziej i mniej rzetelnych treści.  

Na korzyść tej formy przekazu działa również to, że jest ona w większości darmowa. Oczywiście znajdziemy również takie w wersji odpłatnej, ale trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że pomimo tego, że większość literatury jest w internecie, to wciąż tworzy ją człowiek. 

 

Narzędzia do sprawnego korzystania z literatury elektronicznej 

 

Rzecz jasna nie będzie tutaj nic odkrywczego. Z literatury elektronicznej możemy korzystać, chociażby korzystając z telefonu, tabletu lub komputera (stacjonarnego lub laptopa). 

Jeżeli jednak mówimy tylko i wyłącznie o książkach w wersji niepapierowej, czyli omawianych już e-bookach to warto wspomnieć o urządzeniach typu kindle. Nie koniecznie wszyscy znają to określenie, ale zapewne nie raz widzieliśmy, jak ktoś korzystał z małego urządzenia przypominającego tablet. Umożliwia on wgranie książek elektronicznych i czytanie ich bez potrzeby dostępu do internetu. Dla niektórych będą 100% zamiennikiem tradycyjnych treści, a dla jedynie uzupełnieniem. Nie musimy przecież rezygnować z papierowych książek. Literatura elektroniczna natomiast znakomicie sprawdzi się podczas podróży. Zamiast ciężkiej torby pełnej magazynów, powieści etc. możemy w jednym urządzeniu umieścić wiele materiałów. 

 

 

Podsumowanie

 

Literatura elektroniczna- zarówno ta w wersji online jak i offline cieszy się bardzo dużą popularnością i to raczej się nie zmieni. 

Pisanie treści blogowych, czy np. artykułów  na platformy informacyjne lub chociażby social media dają dużo większe możliwości dotarcia do szerszego grona czytelników

Nie oznacza to jednak, że literatura cyfrowa skreśla tą w wersji tradycyjnej. Najlepiej czerpać z obydwóch formatów dla lepszego uzupełnienia wiedzy. 

 

układ strony głównej
27 października 2021

Literatura cyfrowa- internet, a ksiązki i prasa