Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Niestety nadeszła druga fala kryzysu, a przed branżą graficzną znów pojawiły się wyzwania. Dotyczy to głównie freelancerów, ale także osób zatrudnionych w firmach i korporacjach, w których ucinane są etaty. Postaramy się dziś rozszerzyć ten temat, przedstawić go z poziomu różnych specjalizacji i co najważniejsze - zaproponować pomysły na poradzenie sobie z kryzysem. 

 

 

Jakie branże są zagrożone? 

 

 

Właściwie każda branża obawia się w tym momencie kryzysu. Jeśli chodzi o sektor artystyczny i kreatywny, jest to tym bardziej widoczne. Kto jest najbardziej narażony na negatywne skutki kryzysu?

 

 

DTP

 

 

Jeśli chodzi o szeroką branżę graficzną, problem dotyczy szczególnie DTP-owców, czyli projektantów zajmujących się drukiem, na których jest w tym momencie najmniejsze zapotrzebowanie. Ze względu na zakaz zgromadzeń publicznych brakuje zleceń na plakaty, ulotki, często też banery, nie mówiąc już o projektach okolicznościowych, takich jak chociażby zaproszenia na ślub. 

 

 

Projektanci zajmujący się brandingiem

 

 

Wiele firm ze względu na obniżone dochody rezygnuje z rebrandingu lub nawet odwleka stworzenie podstawowej komunikacji wizualnej. Odświeżenie jej jest traktowane mało priorytetowo, dlatego też w sytuacji kryzysowej rezygnuje się z takich działań. Skutkuje to mniejszą ilością zleceń na loga, papiery firmowe, czy wspomniane wcześniej ulotki i banery. Również ceny niestety muszą być dostosowane do warunków - w takiej sytuacji firma, która zdecyduje się na stworzenie materiałów, prawdopodobniej wybierze tańszego grafika.

 

 

Marketing

 

 

Zakaz wielu wydarzeń publicznych powoduje również mniejsze zarobki przedsiębiorstw i małych biznesów, a przez to brak środków na promocję. Obcinane są budżety na działania marketingowe, w tym również na reklamę, co skutkuje cięższym odnalezieniem się na rynku wielu grafikom. 

 

 

Jak uniknąć skutków kryzysu?

Jak zatem odnaleźć się w tej sytuacji jako projektant? Jest na to kilka rozwiązań. Przede wszystkim warto spróbować odejść od projektowania do druku, a skupić się na tworzeniu do internetu. 

 

 

Social Media

 

 

Zalecenie pozostawania w domu powoduje większy ruch w internecie. Skutkuje to tym, że firmy chętniej zatrudniają grafików w celu tworzenia do social media i na inne internetowe kanały. W tym temacie dobrze odnajdą się osoby, które zajmowały się brandingiem firm - w końcu występuje on również w internetowej części komunikacji. 

 

 

Filmy i animacje

 

 

Twórcy filmów na potrzeby reklam prawdopodobnie nie muszą się obawiać. Zapotrzebowanie na te, które można wykorzystać w internecie, czy nawet w telewizji, nie powinno znacząco zmaleć podczas kryzysu. Spokojni mogą być także twórcy animacji do gier. 

 

 

Webdesign 

 

 

Rynek IT prawdopodobnie ucierpi na kryzysie w niewielkim stopniu. Co więcej, wiele firm działających w tej branży osiągnęło wysokie wzrosty w ciągu ostatniego lockdown-u. Dlatego warto zainteresować się tą gałęzią rynku. Gdzie tu jest miejsce dla grafików? Oczywiście w webdesignie, który wymaga specjalistów UX i UI. Również freelancerzy świetnie poradzą sobie z kryzysem tworząc strony dla firm, które przenoszą biznes do internetu.

 

 

Dlaczego w czasie kryzysu warto stworzyć stronę internetową?

Przede wszystkim dlatego, że kiedy przebywamy w domach, siłą rzeczy więcej czasu spędzamy w internecie. Firmy doskonale o tym wiedzą, dlatego w zawrotnym tempie rośnie zapotrzebowanie na strony internetowe. Jest to bardzo opłacalny biznes, a w dodatku z dość niskim progiem wejścia dla osób, które mają doświadczenie w innych dziedzinach. Wystarczy opanować jedno z popularnych narzędzi do tworzenia stron internetowych i zacząć działać jako freelancer. 

 

 

Podsumowanie

Kryzys dotknie właściwie każdej branży. Nie ominie również grafików, designerów, projektantów i innych osób zajmujących się grafiką zawodowo. W tej sytuacji konieczne jest przebranżowienie się lub wykorzystanie swoich umiejętności w nieco innej specjalizacji. Wielu grafików jest teraz zainteresowanych tworzeniem stron internetowych, co my również polecamy. Zachęcamy do zaglądania na nasz blog po porady, jak tworzyć dobre strony internetowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

strona responsywna
30 października 2020

Kryzys gospodarczy a rynek graficzny