Krótka historia web designu

05 grudnia 2019
dobra strona bez błędów

Tworząc strony internetowe rzadko zastanawiamy się nad tym, jak witryny wyglądały jeszcze kilka lat temu. Tymczasem trendy w projektowaniu stron www zmieniają się bardzo dynamicznie. Strony, które powstały zaledwie kilka lat temu wydają się dzisiaj archaiczne. W tym wpisie pokrótce przedstawimy historię webdesignu i prześledzimy zmiany, jakie w nim zachodziły na przestrzeni lat. 

 

1991 - pierwsza strona www

Pierwsza strona www powstała 6 sierpnia 1991. Stworzył ją Tim Berner-Lee. Hosting zapewnił instytut CERN. Witryna jak na dzisiejsze standardy wyglądała bardzo ubogo - składała się wyłącznie z tekstu. Zawierała podstawowe informacje na temat systemu www. 

 

1992 - na stronach pojawiają się zdjęcia

Rok po uruchomieniu pierwszej strony Berner-lee postanowił umożliwić umieszczanie w witrynach zdjęć. Jako pierwsze pojawiła się fotografia zespołu Les Horribles Cernettes. Dziś chyba nikt nie wyobraża sobie internetu bez grafik. 

 

1994 - pierwszy baner reklamowy

Reklamy to dzisiaj również nieodłączny element sieci. Pierwszy baner promujący usługi firmy AT&T wyświetlił się na stronie HotWired.com.W tym samym roku powstał serwis Geocities, który umożliwiał darmowy hosting stron. 

 

1995 - powstaje Javascript

Ten popularny język programowania pierwotnie nosił nazwę Mocha, następnie LiveScript. Umożliwił użytkownikom interakcję ze stronami, które do tej pory były statyczne. 

 

1996 - Flash

Ta innowacyjna w swoich czasach technologia pozwoliła twórcom stron na umieszczanie na nich grafik, filmów i animacji. 

 

1998 - wynalezienie CSS

Ten system umożliwia oddzielenie treści strony  od elementów wizualnych. Dzięki temu projektanci stron zyskali większą elastyczność i kontrolę nad wyglądem witryn.

 

2003 - powstaje Wordpress

Ta platforma stworzona z myślą o blogach przyczyniła się do ich popularności. W sieci szybko zaroiło się od internetowych pamiętników, które szybko ewoluowały i w końcu przyjęły obecną formę

 

2004 - rok MySpace

Stworzony jako serwis randkowy MySpace rozpoczął szaleństwo mediów społecznościowych. Stał się też platformą promocji muzyki. To dzięki niemu zaistnieli między innymi Adele czy Arctic Monkeys. MySpace przyczynił się też do popularyzacji kodowania. Dzięki znajomości HTML można w nim było zmieniać wygląd profilu.

 

2007 - zaczyna się era urządzeń mobilnych

W 2007 roku Apple zaprezentował pierwszego iPhone’a. Tym samym rozpoczęła się era smartfonów. Rosnący popyt na strony wyświetlane na małych ekranach tych urządzeń sprawił, że priorytetem stało się tworzenie witryn właśnie z myślą o użytkownikach przeglądających internet w telefonie. 

 

2010-2019 - współczesny web design

Popularność smartfonów wymusiła powrót do minimalistycznych projektów. Popularne są strony typu one-page, które łatwo przeglądać na urządzeniach mobilnych. 

 

Co czeka nas w przyszłości

 

Jak widać, historia projektowania stron www jest dosyć krótka, ale bardzo interesująca. Webdesign rozwija się coraz bardziej dynamicznie. W tej chwili prym wiedzie wirtualna rzeczywistość. Jest to jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Technologia zmienia się praktycznie z dnia na dzień i za 10 lat strony internetowe mogą wyglądać zupełnie inaczej, niż obecnie.

 

 

Najnowsze artykuły:

06 kwietnia 2022
Kreator stron i ładna, a wręcz efektowna strona internetowa. Czy te dwa pojęcia mogą się ze sobą łączyć? Jak najbardziej. Co prawda na początku swojej “kariery” kreatory nie cieszyły się
16 marca 2022
Czym jest blog - definicja  Zaczniemy standardowo od definicji. Według słonika SEO opracowanego przez Semtec Blog to rodzaj strony internetowej, która może pełnić rolę dziennika, prowadzonego w formie regularnie publikowanych
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave

ODBIERAM

Jak zrobić stronę internetową?

SPRAWDŹ

UX I UI

TRENDY W

WEB DESIGNIE

SEO I POZYCJONOWANIE

GRAFIKA INTERNETOWA

PORADY

BEZ KODOWANIA

Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole: