Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Tworząc strony internetowe rzadko zastanawiamy się nad tym, jak witryny wyglądały jeszcze kilka lat temu. Tymczasem trendy w projektowaniu stron www zmieniają się bardzo dynamicznie. Strony, które powstały zaledwie kilka lat temu wydają się dzisiaj archaiczne. W tym wpisie pokrótce przedstawimy historię webdesignu i prześledzimy zmiany, jakie w nim zachodziły na przestrzeni lat. 

 

1991 - pierwsza strona www

Pierwsza strona www powstała 6 sierpnia 1991. Stworzył ją Tim Berner-Lee. Hosting zapewnił instytut CERN. Witryna jak na dzisiejsze standardy wyglądała bardzo ubogo - składała się wyłącznie z tekstu. Zawierała podstawowe informacje na temat systemu www. 

 

1992 - na stronach pojawiają się zdjęcia

Rok po uruchomieniu pierwszej strony Berner-lee postanowił umożliwić umieszczanie w witrynach zdjęć. Jako pierwsze pojawiła się fotografia zespołu Les Horribles Cernettes. Dziś chyba nikt nie wyobraża sobie internetu bez grafik. 

 

1994 - pierwszy baner reklamowy

Reklamy to dzisiaj również nieodłączny element sieci. Pierwszy baner promujący usługi firmy AT&T wyświetlił się na stronie HotWired.com.W tym samym roku powstał serwis Geocities, który umożliwiał darmowy hosting stron. 

 

1995 - powstaje Javascript

Ten popularny język programowania pierwotnie nosił nazwę Mocha, następnie LiveScript. Umożliwił użytkownikom interakcję ze stronami, które do tej pory były statyczne. 

 

1996 - Flash

Ta innowacyjna w swoich czasach technologia pozwoliła twórcom stron na umieszczanie na nich grafik, filmów i animacji. 

 

1998 - wynalezienie CSS

Ten system umożliwia oddzielenie treści strony  od elementów wizualnych. Dzięki temu projektanci stron zyskali większą elastyczność i kontrolę nad wyglądem witryn.

 

2003 - powstaje Wordpress

Ta platforma stworzona z myślą o blogach przyczyniła się do ich popularności. W sieci szybko zaroiło się od internetowych pamiętników, które szybko ewoluowały i w końcu przyjęły obecną formę

 

2004 - rok MySpace

Stworzony jako serwis randkowy MySpace rozpoczął szaleństwo mediów społecznościowych. Stał się też platformą promocji muzyki. To dzięki niemu zaistnieli między innymi Adele czy Arctic Monkeys. MySpace przyczynił się też do popularyzacji kodowania. Dzięki znajomości HTML można w nim było zmieniać wygląd profilu.

 

2007 - zaczyna się era urządzeń mobilnych

W 2007 roku Apple zaprezentował pierwszego iPhone’a. Tym samym rozpoczęła się era smartfonów. Rosnący popyt na strony wyświetlane na małych ekranach tych urządzeń sprawił, że priorytetem stało się tworzenie witryn właśnie z myślą o użytkownikach przeglądających internet w telefonie. 

 

2010-2019 - współczesny web design

Popularność smartfonów wymusiła powrót do minimalistycznych projektów. Popularne są strony typu one-page, które łatwo przeglądać na urządzeniach mobilnych. 

 

Co czeka nas w przyszłości

 

Jak widać, historia projektowania stron www jest dosyć krótka, ale bardzo interesująca. Webdesign rozwija się coraz bardziej dynamicznie. W tej chwili prym wiedzie wirtualna rzeczywistość. Jest to jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Technologia zmienia się praktycznie z dnia na dzień i za 10 lat strony internetowe mogą wyglądać zupełnie inaczej, niż obecnie.

 

 

dobra strona bez błędów
05 grudnia 2019

Krótka historia web designu