Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Skoro już mamy za sobą techniczne kwestie zdjęć na stronie – pora zrobić przegląd najfajniejszych i najlepszych (!) banków darmowych grafik i zdjęć w internecie. Jak zrobić stronę internetową z darmowymi zdjęciami? Od raz zaznaczę – jest ich sporo. Większość udostępnia grafiki na podstawie praw Creative Commons, a ich autorzy zrezygnowali z praw do zarabiania na nich. Więc fajne zdjęcia, a do tego bez konieczności podpisywania? Czemu nie! Zobacz skąd weźmiesz darmowe grafiki :).

 

darmowa baza zdjęć pixabay

Pixabay

Można śmiało powiedzieć, że Pixabay to najpopularniejszy zbiór darmowych zdjęć w internecie. Znajdziesz tam wszystko – darmowe grafiki wektorowe, zdjęcia i filmy (nawet w 4K). Wybór jest bardzo duży, jednak pośród fajnych materiałów znajdziesz wiele słabych – to niestety największa wada tego serwisu. Jednak jest też Editor’s Choice, czyli wybór najlepszy zdjęć w serwisie. I w tej kategorii znajdziesz prawdziwe perełki.

 

Link: https://pixabay.com/

 

darmowa baza zdjęć pexels

Pexels

To serwis skupiony na zdjęciach. I to tych ładnych. Znajdziesz na nim dobry wybór ładnych zdjęć i sporo plików wideo – za darmo. Nie ma ich bardzo dużo (około 40 tysięcy), ale za to są naprawdę dobrej jakości darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego (!). Więc nie przejmuj się, że w wynikach wyszukiwania znajdziesz czasem tylko dwie-trzy grafiki. Sami twórcy deklarują, że w serwisie znajdziesz tylko najlepsze darmowe grafiki od zaufanych fotografów. I to jest prawda.

 

Link: https://www.pexels.com/

 

darmowa baza zdjęć avopix

Avopix

W tej bazie znajdziesz zdjęcia za darmo (CC0), i takie, za które musisz zapłacić. Ten model jest naprawdę fajny, bo serwis sugeruje darmowe i płatne zdjęcia. Więc jeśli nie możesz czegoś znaleźć, to przynajmniej masz wartościowe sugestie ;) Co nie zmienia tego, że darmowe materiały w tej bazie są naprawdę fajnej jakości i jest w czym przebierać. Część się powtarza, zwłaszcza jeśli znasz ofertę innych darmowych stocków zdjęć, jednak widać, że większość z nich jest naprawdę ładna. Minusem dla niektórych będzie to, że można pobrać zdjęcia tylko w pełnej rozdzielczości (czyli nie ma możliwości skalowania, jak chociażby w Pexels czy Pixabay).

 

Link: https://avopix.com/

 

darmowa baza zdjęć foodiefeed

FoodieFeed

Darmowe zdjęcia jedzenia i fotografia produktowa… rzadko wygląda dobrze. Ale nie w tej bazie darmowych zdjęć. Nie ma ich dużo (raptem 900), ale każde z nich jest za darmo, a do tego są to świetne kadry potraw. Więc jeśli potrzebujesz darmowego zdjęcia potrawy, które wygląda zachęcająco…? Wiesz gdzie szukać ;). Dodatkowy plus – to inicjatywa polskich fotografów :).

 

Link: https://www.foodiesfeed.com/

 

darmowa baza zdjęć burst

Burst

To serwis jednego z większych dostawców sklepów internetowych: Shopify. Co nie zmienia faktu, że zdjęcia są za darmo i są naprawdę ładne. Za darmo pobierzesz zdjęcia w niższej rozdzielczości (która i tak jest wystarczająca na strony www), ale większe rozdzielczości są do pobrania po podaniu adresu e-mail. Tu też jest bardzo dużo materiałów, ale na pewno znajdziesz coś dla siebie. Ważne – zdjęcia wprawdzie nie są na licencji CC0, ale nie trzeba ich podpisywać.

 

Link: https://burst.shopify.com/

 

darmowa baza zdjęć visual hunt

Visual Hunt

To bardzo fajna wyszukiwarka darmowych grafik, jednak nie wszystkie są na licencji CC0 (czyli nie wszystkie można użyć komercyjnie). Jeszcze kilka lat temu ta wyszukiwarka potrafiła spłatać figla i pokazywać, że płatne zdjęcia są darmowe, ale ostatnio to wygląda o niebo lepiej i faktycznie – teraz to jedna z największych wyszukiwarek dobrych i darmowych zdjęć w internecie. Więc łatwo znajdziesz w niej naprawdę fajne materiały na stronę.

 

Link: https://visualhunt.com/

 

darmowa baza zdjęć unsplash

Unsplash

To moje osobiste odkrycie: baza darmowych zdjęć, których nie widziałem nigdzie indziej. Zdjęcia są świetne i widać, że zespół wybiera tylko te najlepsze. Materiały są w kategoriach, a do tego wszystkie są na licencji CC0, a do tego wybór jest ogromny! Nie zabraknie Ci inspiracji ani materiałów :). Dalej nie mogę się nadziwić nad tak dużym wyborem materiałów.

 

Link: https://unsplash.com/

 

darmowa baza zdjęć pikwizard

Pikwizard

To też bardzo fajna baza darmowych zdjęć. Niektóre kojarzę z innych serwisów, ale za to jest dużo takich, z którymi nigdy się nie zetknąłem. Wybór darmowych zdjęć jest bardzo duży i są bardzo dobej jakości. Nie wszystkie z nich są na licencji CC0, ale serwis ma też własną licencję na część materiałów i ma ona bardzo zbliżone założenia (więc można wykorzystywać zdjęcia do celów komercyjnych).

 

Link: https://pikwizard.com/

 

darmowa baza zdjęć foter

Foter

Bardzo duża baza darmowych zdjęć, ale ma kilka wad. Przede wszystkim – rozmiar zdjęć. Większość z nich jest po prostu mała (800 x 533), jednak do internetu… są jak znalazł! Do tego większość jest na licencji CC0, więc znajdziesz coś dla siebie, bo jest w czym przebierać.

 

Link: http://foter.com/

 

darmowa baza zdjęć stockio

Stockio.com

To też zaskakująco fajna baza darmowych zdjęć, jednak pojawia się w niej sporo materiałów z innych stocków. Dodatkowo oferuje wektory, ikony, materiały wideo i fonty, więc jest w czym przebierać. Materiały są na licencji CC0.

 

Link: https://www.stockio.com/

 

darmowa baza zdjęć wikimedia commons

Wikimedia Commons

Tak, na Wikipedii znajdziesz bardzo dużo materiałów graficznych. To nie tylko mapy lub zdjęcia zwierząt – znajdziesz tam o wiele więcej! Warto zobaczyć co ma do zaoferowania zbiór zdjęć największej encyklopedii na świecie :).

 

Link: https://commons.wikimedia.org/wiki/Strona_główna

 

baza zdjęć flickr

Flickr

Chociaż to raczej portal do tworzenia portfolio i chwalenia się pracami, to jest to przy okazji jeden z największych zbiorów darmowych zdjęć. Nawet jeśli nie każdy jest na licencji CC0, to z wielu z nich skorzystasz na innych – też korzystnych – licencjach. Więc czemu nie!

 

Link: https://www.flickr.com/

 

dobra strona bez błędów
28 lutego 2018

Jakich grafik potrzebuje Twoja strona? Darmowe bazy zdjęć (2/2)