Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Każda osoba zajmująca się grafiką, w pewnym momencie musi stanąć przed bardzo ważnym wyborem - co dalej? Najlepiej skupić się na jednej dziedzinie. Łatwiej jest wtedy zostać specjalistą. Weź udział w zabawie - rozwiąż quiz i dowiedz się, do jakiej pracy w grafice komputerowej jesteś stworzony. 

 

Zainteresowania

 

 

Twoje zainteresowania mają oczywiście odzwierciedlenie w Twojej wiedzy - im więcej czasu poświęcasz na pewne zagadnienie, nawet w ramach hobby, tym lepiej możesz wykorzystać to w pracy. 

 

O czym najchętniej przeczytasz artykuł? 

 

A. O najnowszych badaniach z zakresu psychologii 

B. O ciekawych rozwiązaniach technologicznych 

C. O grach komputerowych 

D. O najlepszych polskich plakacistach 

E. O życiu i twórczości sławnego malarza 

F. O ekonomii i biznesie 

G. O twórczości genialnego animatora 

H. O użyciu światła w fotografii

 

 

Czas wolny

 

 

To, po co sięgasz w pierwszej kolejności, kiedy masz chwilę wolnego, może co nieco powiedzieć o Twojej osobowości. 

 

Co najchętniej robisz w wolnej chwili? 

 

A. Myślę o ludziach, ich zachowaniach i ciągach przyczynowo skutkowych 

B. Śledzę trendy i rozwiązania w zakresie IT 

C. Gram w gry na PlayStation, Xbox lub komputerze

D. Czytam książki, magazyny

E. Szkicuję, rysuję i maluję

F. Spędzam czas w social media 

G. Oglądam kreskówki i filmy 

H. Fotografuję 

 

 

Autorytet

 

 

Inspiracje mają ogromny wpływ na grafików. Jeśli śledzisz poczynania pewnego artysty i imponuje Ci to, co on robi, prawdopodobnie mógłbyś w przyszłości pracować przy podobnych projektach! Sprawdźmy!

 

Kim mógłbyś się zainspirować? 

 

A. Jakob Nielsen

B. Steve Jobs

C. Trip Hawkins 

D. Henryk Tomaszewski

E. Aleksander Gierymski

F. Mark Zuckerberg

G. Tomasz Bagiński 

H. Ansel Adams

 

 

Programy graficzne

 

 

Praca powinna nam sprawiać przyjemność, także jeśli chodzi o oprogramowanie graficzne. Nie ma mowy o produktywnej pracy, gdy tworzysz w programie, za którym nie przepadasz. Również to, czego chciałbyś się nauczyć i co wydaje Ci się najbardziej intuicyjne i atrakcyjne do poznania, może podpowiedzieć w jakim zawodzie się sprawdzisz!

 

W jakim programie graficznym najlepiej Ci się pracuje lub obsługi jakiego chcesz się nauczyć? 

 

A. Figma 

B. Kreatory stron www

C. Blender 

D. Illustrator

E. Procreate

F. Photoshop

G. Animate 

H. Lightroom

 

 

Nauka

 

 

A może wrócimy wspomnieniami do lat szkolnych? Prawdopodobniej już na tym etapie życia kształtują się nasz predyspozycje zawodowe, wraz z rozwojem naszego charakteru i zainteresowań. 

 

Jakie zajęcia w szkole najbardziej Cię interesowały? 

 

A. Historia i społeczeństwo 

B. Informatyka 

C. Matematyka

D. Technika

E. Plastyka

F. Przedsiębiorczość 

G. Język polski 

H. Kulturoznawstwo

 

 

Projekty

 

 

Przede wszystkim, jeśli interesują Cię konkretne projekty, powinieneś rozwijać się właśnie w tym kierunku. JKiedy tworzenie pewnych rzeczy sprawia Ci przyjemność, naturalnie chcesz dowiadywać się coraz więcej i doskonalić swoje umiejętności. To najszybsza droga do sukcesu!

 

Którą z tych rzeczy zrobisz z największą przyjemnością? 

 

A. Makietę strony internetowej 

B. Wizualny projekt aplikacji mobilnej

C. Projekt 3D postaci do gry

D. Okładkę płyty muzycznej

E. Ilustrację do książki 

F. Zdjęcie profilowe i zdjęcie w tle na Facebooka 

G. Ciekawą animację komputerową w 2D

H. Retusz zdjęć do magazynu o modzie 

 

 

Jaka specjalizacja jest dla Ciebie?

 

Najwięcej odpowiedzi A - UX Designer

 

Lubisz testować, rozmyślać nad zachowaniami ludzi i ich skutkami w społeczeństwie. Od samego tworzenia wolisz obmyślać koncepcje, które dają najlepsze rezultaty. Robienie makiet stron internetowych i aplikacji brzmi dla Ciebie świetnie i wiesz, że sprawi Ci dużo satysfakcji. Zawód dla Ciebie to UX Designer!

 

 

Najwięcej odpowiedzi B - UI Designer

 

Bardziej niż testować i rozmyślać nad skutecznością, wolisz przelewać pomysły do komputera i skupić się na niebanalnych rozwiązaniach graficznych, zgodnych z najnowszymi trendami. Tworzenie stron internetowych i aplikacji mobilnych od strony wizualnej jest tym, co powinieneś robić, a to umożliwia zawód UI Designera!

 

 

Najwięcej odpowiedzi C - Grafik 3D

 

Tworzenie postaci 3D, wizualizacji, a docelowo gier lub wspaniałych animacji 3D - brzmi świetnie, prawda? Wygląda na to, że to jest właśnie zawód dla Ciebie! Nie zwlekaj, zacznij uczyć się obsługi Blendera i tworzyć nowy wymiar rozrywki!

 

 

Najwięcej odpowiedzi D - Grafik DTP

 

Kontakt z drukarnią to dla Ciebie pestka. Lubisz, kiedy to, co tworzysz, nabiera fizycznego charakteru. Wiesz, jak zaprojektować wykrojnik i jak go poskładać po wydruku, a plakat czy ulotka nie mają dla Ciebie tajemnic. No, a przynajmniej chcesz, żeby tak było. Zatem nie ma na co czekać, wiesz już że DTP to dziedzina dla Ciebie - pora zabrać się do roboty!

 

 

Najwięcej odpowiedzi E - Ilustrator

 

Od dziecka tworzysz piękne rysunki i bardzo szybko opanowałeś dziedziny tradycyjne. Bez szkicownika nie wychodzisz z domu, a tablet i rysik to Twoi najlepsi przyjaciele. Rysunki, które Tworzysz zachwycają nie tylko Twoją mamę, a nowymi pracami sypiesz jak z rękawa. Świetnie, pora przekuć swój talent w zarobek! Osiągniesz to pracując jako Ilustrator.

 

 

Najwięcej odpowiedzi F - Grafik Social Media

 

Masz wiedzę o marketingu i biznesie, a Social Media nie mają dla Ciebie tajemnic. Widziałeś miliony banerów i wiesz, jak powinno wyglądać zdjęcie profilowe i zdjęcie w tle, aby przyciągało użytkowników. Twoje grafiki robią furorę na instagramie, a na Behance i Linkedinie sypią się oferty pracy. A jeśli jeszcze nie, to jest to tylko kwestia czasu, bo ewidentnie masz potencjał do projektowania do internetu!

 

 

Najwięcej odpowiedzi G - Animator

 

Z fizyką obiektów jesteś za pan brat, nie masz problemu ze stworzeniem postaci, ani z wprowadzeniem jej w ruch. Masz świetne historie do opowiedzenia i wiesz, jak poprowadzić narrację. Widzisz się odbierającego Oscara za najlepszy film animowany? Świetnie, bo masz do tego smykałkę! Pozostało tylko rozwijać się w tej dziedzinie.

 

 

Najwięcej odpowiedzi H - Korektor zdjęć

 

Dostrzegasz detale i wiesz, co zrobić, aby upiększyć zdjęcie lub jego bohatera czy bohaterkę. Wiesz dużo o kompozycji, kolorach i świetle. Filtry z Lightrooma znasz na pamięć i wiesz, jak dopasować je do zdjęć. Do tego interesujesz się fotografią. W takim razie najlepszym wyjściem dla Ciebie będzie wybranie ścieżki korektora zdjęć! A może nawet połączysz to z zawodem fotografa? 

 

 

Podsumowanie 

Oczywiście ten quiz to forma zabawy, nie jest oparty na badaniach, a na naszym graficznym doświadczeniu. To, że miałeś najwięcej odpowiedzi X, nie oznacza, że nie możesz próbować swoich sił w Y! Ważne, żeby wierzyć w siebie i szukać swojej drogi. Staraliśmy się jednak przedstawić sposób, w jaki można podejść do wybrania specjalizacji dla siebie. Mimo wszystko warto zastanowić się nad wynikiem tej zabawy - może rzeczywiście jest to Twoja droga? 

 

 

 

 

dobra strona bez błędów
14 sierpnia 2020

Jaka specjalizacja w grafice jest dla Ciebie? Rozwiąż quiz!