Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:
Jak zrobić stronę internetową?
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave
Według definicji jest to skrót z języka angielskiego-"business to business" (co w dosłownym tłumaczeniu na język polski oznacza biznes do biznesu).
Pojęcie to będzie więc oznaczało relację występującą pomiędzy co najmniej dwoma przedsiębiorstwami.
Model B2B może funkcjonować w kilku szczeblach takich jak producent i dystrybutor lub dostawca i odbiorca.
Dodatkowo ten sposób współpracy możemy podzielić na dwa rynki:
poziomy (horyzontalny) – transakcje pomiędzy firmami produkującymi lub świadczącymi usługi z różnych branż,
pionowy (wertykalny) – transakcje pomiędzy podmiotami gospodarczymi, reprezentującymi jedną branżę.
Poza B2B mamy również inne formy współpracy biznesowej takie jak np. B2C, czyli tłumacząc analogicznie do poprzedniej wersji oznacza to buisness to client.
Nie zmienia to jednak faktu, że większość form działalności biznesowej wymaga promocji i budowania wizerunku firmy lub działalności np. freelancerskiej.
W tym celu warto wykorzystać własną platformę internetową.
Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy faktycznie warto zakładać stronę pod biznes, to zaraz wspólnie spróbujemy sobie rozjaśnić plusy takiej decyzji.
Kiedy decydujesz się na założenie strony biznesowej, czy to w przypadku działalności B2B czy też na innych zasadach, nie zapominaj o przejrzystości swoich treści.
Ważne jest, aby Twoja witryna zawierała wszystkie najważniejsze informacje ogólne- te o firmie lub Tobie samym, ofertę i kontakt. To tylko kilka najważniejszych punktów. Można ich wyróżnić znacznie więcej. Wszystko zależy jednak od prowadzonej działalności. Każda z nich będzie wymagała dodania innych szczegółów do strony.
Prostota jest tutaj wspomniana oczywiście w pozytywnym kontekście. Jeśli np. Twoja firma specjalizuje się w niezwykle oryginalnych, a wręcz szalonych projektach, to w takim przypadku strona nie musi być minimalistyczna.
Nadal jednak powinna być przejrzysta, aby potencjalny klient lub partner do współpracy mógł się na niej odnaleźć.
Istotna będzie też jakość zarówno zdjęć (lub grafik) jak i samej treści. Najlepiej postawić na oryginalne zdjęcia , jeśli nie masz takiej możliwości, to na stronach udostępniających znajdziesz ich naprawdę wiele, więc postaraj się dobrać takie, których nie znajdziesz, na co drugiej stronie.
Nie zapominaj też o czcionce. Wybierz taką, która nie będzie przekombinowana i pozwoli na wygodne czytanie Twoich treści. Jeśli Twoja strona będzie stricte biznesowa,to poza treścią już sam font powinien wzbudzać wrażenie "profesjonalnego".
W zależności od tego czy Twoja strona opiera się na pozyskiwaniu leadów od prywatnych klientów, czy też tych można by powiedzieć bardziej "korporacyjnych" należy zastanowić się nad doborem słownictwa. Nie dla każdego bowiem będą zrozumiałe niektóre specjalistyczne zwroty, przez co możemy ograniczyć swoje zasięgi.
Jeśli jednak oferta, którą kierujemy jest bezpośrednio związana z jakąś grupą i dla niej ten żargon to norma to jak najbardziej może nam się to sprawdzić również na stronie biznesowej.
Najbardziej uniwersalnym rozwiązanie będzie jednak język, który można by było określić pół-oficjalnym.
Czyli jaki? Teksty są jasne i klarowne. Przedstawione w ciekawy (nie nudny), ale profesjonalny sposób.
Swoimi wypowiedziami należy po prostu pokazać, że wiemy, o czym mówimy.
Zarówno na stronie głównej, jak i podstronach (jeśli się na nie zdecydujesz) typu: o nas czy oferta, Twórz treści nastawione na zysk. Promuj swoje (/wasze) działania i unikalne rozwiązania. Staraj się za pomocą tekstu złapać kontakt z jego odbiorcą.
Przy stronie biznesowej warto stosować call-to-action (CTA). Motywuj do działania. Możesz wykorzystać do tego pop-upy lub "zwykłe" ikonki z odnośnikiem.
Postaraj się zmotywować swojego odbiorcę, aby dołączył do Twojego newslettera. Poszerzysz tym samym bazę kontaktów do udostępniania swoich treści.
Formy mogą być różne. Sprawdzi się telefon kontaktowy, bezpośredni mail, forum lub po prostu formularz kontaktowy. To na co najlepiej postawić zależy od działalności firmy/marki i oraz drugiej strony, czyli tej, z którą chcesz nawiązać relację biznesową.
Jeśli ktoś już znalazł się na Twojej stronie biznesowej i dalej ją czyta, to oznacza, to że najprawdopodobniej wciąż jest jeszcze zainteresowany. Warto rozwiać jego wątpliwości przedstawiając mu poprzednie projekty czy to w formie portfolio czy np. opinii z ubiegłych współprac.
Niezależnie od tego czy zależy Ci na B2B, B2C lub innej formie, warto też swoimi CTA przekierowywać do swojej oferty. Oczywiście będzie ona bardziej poglądowa, ponieważ bardzo często nie jesteśmy w stanie "wycenić" pracy. Wszystko zależy od tego czego dotyczy nasza strona biznesowa.
Jeżeli poza samą stroną prezentującą Twój biznes tworzysz również ciekawe artykuły, które wiążą się z branżą, śmiało możesz zachęcić do ich lektury. Nie dość, że dodadzą one aktualności Twojej stronie, to pokarzesz w ten sposób, że jesteś profesjonalistą i warto rozważyć Twoją ofertę współpracy.
Często osobom (/grupom) prowadzącym działalność opierającą się na współpracy z firmami lub pojedynczymi klientami wydaje się, że posiadanie strony jest zbędne, ponieważ to, co oferują i tak przynosi im zlecenia. Dlaczego jest to błędne myślenie? Posiadając własną witrynę, zyskujemy szansę dotarcia do jeszcze szerszego grona, co umożliwia pozyskanie większej ilości współprac. Dodatkowo tworząc solidne treści, dobrej jakości, przy okazji promując je w internecie, dodaje naszej marce/firmie wiarygodności.
Wiemy już, że dzięki stronie biznesowej możemy trafić do większej grupy odbiorców, a więc tym samym poszerzamy swoje kontakty. Lista staje się dłuższa. Na dodatek mamy możliwość zbudowania bliższej relacji z odbiorcą. Nie tylko poprzez udostępnienie swojego kontaktu, ale też poprzez same treści.
Generalnie powtórzymy tutaj praktycznie to samą, jedynie pod innym kątem.
Stworzenie witryny WWW specjalnie pod ofertę biznesową pozwala niezwykle skutecznie trafić do osób zainteresowanych. Przedstawiamy na niej to, co mamy do zaoferowania. Robimy to w taki sposób, żeby nasz potencjalny "kontrahent" zdał sobie sprawę, że jest to coś, czego potrzebuje.
Posiadając stronę, możesz analizować wyświetlenia i klikalność swoich treści. Dzięki temu będziesz mógł upewnić się co do potrzeb swojego potencjalnego kontrahenta, a nawet opracować sposób lub pomysł, który jeszcze bardziej go zainteresuje.
Nie zapomnij o sekcji na swojej stronie, w której przedstawisz siebie i osoby, z którymi pracujesz (jeśli takie są). Nada to dodatkowej wiarygodności i "uczłowieczy" Twój biznes.
O tym mówiliśmy już nie raz i nie dwa. W miarę możliwości umieść poglądową ofertę albo zakres działań, które jesteś w stanie zrealizować. To usprawni dalsze negocjacje. Człowiek znacznie chętniej decyduje się na następny krok jeśli wie, czego się może spodziewać.
Kolejny niezbędnik. Skoro zainteresowałeś już jakąś firmę, to warto dać jej możliwość zawiązania z Tobą kontaktu. Nie zawsze ktoś będzie chciał szukać go na innej stronie...i nie zawsze też znajdzie.
Motywuj, mobilizuj, namawiaj...
Pokaż, że Twoja propozycja jest warta uwagi.
Przedstaw swoje wcześniejsze projekty i przedsięwzięcia, aby pokazać, że znasz się na tym co robisz.
Nie urywaj zadowolonych klientów, pomyślnie zrealizowanych współprac. Wiele zarówno tych większych, jak i kameralnych dużo śmielej decyduje się na podjęcie dalszych działań jeśli widzą pozytywne opinie. Z resztą w codziennym życiu jest podobnie. Zazwyczaj chętniej wybieramy np. restauracje gdy zobaczymy na jej temat dużo pochlebnych komentarzy.
Istnieje wiele możliwości. Możemy zdecydować się na zlecenie jej wykonania przez osoby trzecie. Wato jednak przed podjęciem osatecznej decyzji wykonać porządny research, aby sprawdzić umiejętności naszego zleceniobiorcy. Jeśli na wykonanie strony nie chcemy przeznaczać (często) astronomicznych środków możemy zdecydować, się zrobić ją samodzielnie. Na dodatek nie koniecznie będziemy potrzebowali do tego znajomości języka kodów. Wystarczy, że użyjemy któregoś z kreatorów stron- takich jak ten od WebWave. Projekt możemy oprzeć o jeden z darmowych szablonów lub wykonać go od początku do końca, zaczynając od czystej kartki.
Zanim jednak ostatecznie zabierzesz się do pracy, to podejmij decyzję co do formy strony biznesowej. Czy ma to być wyłącznie strona główna, z podziałem na sekcje, w których zawrzesz konkrete informacje, czy może wybierzesz witrynę bardziej złożoną, która będzie posiadała osobne zakładki. Ta druga wersja sprawdzi się lepiej tym, którzy poza stałymi materiałami, chcą umieszczać dodatkowe treści np. wpisy blogowe.
Nie ograniczaj swojego biznesu wyłącznie do tradycyjnych form. Sięgaj po nowe możliwości, które daje Ci internet. Pierwszym krokiem może być właśnie założenie strony biznesowej. Nie czekaj i umożliw swojej działalności dalszy rozwój.