Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:
Jak zrobić stronę internetową?
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave
Zacznij od tego, co chcesz pokazać. Masz firmę i chcesz umieścić jej wizytówkę w sieci? Prowadzisz fundację albo lokalny klub piłkarski? Chcesz się pochwalić zdjęciami ze swoich wpraw? Na pewno wiesz, przecież bierzesz się za robienie własnej strony. Pamiętaj o tym celu na każdym kroku. Przy okazji zastanów się co chcesz umieścić na swojej stronie. Dobrze przemyślana struktura strony to klucz do sukcesu.
Tak, podglądaj. Zobacz jak wyglądają strony firm (osób, organizacji), które lubisz. Nie kopiuj ich, ale przyjrzyj się rozwiązaniom. Jak używają grafik, jakie informacje przekazują, jaką strukturę mają strony. To pomoże Ci osiągnąć cel – dobrze wyglądającą i dobrze działającą stronę.
Taka inspiracja pomoże Ci znaleźć idealne rozwiązanie dla swojej strony. Przyjrzyj się też temu, co wnosi każda ze stron, które przeglądasz. Oczywiście – możesz trafić na takie witryny, które będą po prostu pozbawione sensu, nawet jeśli są zrobione profesjonalnie. To też nauka dla Ciebie – jak NIE robić strony www ;).
Jeśli nie chcesz wrzucać zbyt dużo treści lub już na początku wiesz, że ta strona ma być w internecie i tyle, to śmiało możesz wybrać „onepagera”. Czyli samą stronę główną, na której umieścisz wszystkie potrzebne informacje. Nie potrzebujesz żadnych podstron ani aktualności. Wystarczy Ci dobra wizytówka.
Nie oznacza to wcale, że to najprostsze rozwiązanie. Onepager ma bardzo duży potencjał, ale musisz pamiętać, żeby umieścić na nim wszystkie informacje, których będzie potrzebował Twój klient. Znowu wraca kartka i ołówek, bo na papierze możesz najszybciej rozrysować swój pomysł. Pamiętaj o trzech elementach, które muszą się pojawić na stronie: co robisz, Twoja oferty i (aktualny!) kontakt. Tych kilka rzeczy wystarczy, a cała reszta (np. kilka słów historii) to w gruncie rzeczy ozdobniki.
Oczywiście – te ozdobniki są ważne, ale Twój przyszły klient będzie szukał konkretów. Kim jesteś, co robisz, gdzie Cię znaleźć. Te trzy zasady to podstawa każdej strony. Generalnie idea „mniej oznacza więcej” sprawdza się tu doskonale. Krótka notka o tym, czym możesz się pochwalić jest też ważna – w końcu dodaje wiarygodności. Tylko pamiętaj – dwa konkretne zdania są często skuteczniejsze niż kilka akapitów!
Podobnie musisz przemyśleć każdą z podstron, zwłaszcza jeśli chcesz zbudować większą stronę. Każda musi mieć swój cel. Staraj się odpowiedzieć nimi na proste pytanie: „co ta podstrona mi mówi?”. A potem dopytaj się o to, czy te informacje są ważne z perspektywy odbiorcy. Może się okazać, że potrzebujesz znacznie mniej podstron :).
Z jednej strony im mniej tekstu tym lepiej. Z drugiej… jakoś trzeba opisać to, co robisz. Poszukaj złotego środka. Jasne, niezbyt długie zdania. Raczej wypunktowane niż pisane ciągłym tekstem. Zachowaj jasną strukturę tekstu – nagłówki, odpowiedni krój czcionek, przerwy między akapitami.
To bardzo ważne detale, dzięki którym całość jest łatwiejsza do przeczytania. Przypomnij sobie jak wzrokiem szukasz informacji na stronie. Dobrze uporządkowany tekst łatwiej przeczytać, a użytkownicy szybciej znajdą to, czego szukają.
Podstrony nie muszą być naładowane informacjami. Skup się na tych najistotniejszych i nie bój się wolnej przestrzeni. Zapchana treścią strona nie będzie czytelna. Ale jeśli będzie miała trochę więcej „światła”, to… tylko zyska!
Do tego przerwy między elementami jasno pokazują układ. Dzięki nim nie musisz wstawiać kresek ani innych separatorów. To wszystko załatwia odrobina miejsca. Poczytaj więcej o dobrych praktykach dotyczących przestrzeni na stronie tutaj.
Zaangażuj swoich znajomych! Najlepiej tych nieco dalszych, bo oni będą mieli mniej oporów przed powiedzeniem, że coś nie działa. Albo im się nie podoba. Pamiętaj: krytyka projektu strony (zawsze) się przydaje, bo nawet jeśli jest bezpodstawna, to możesz z niej wyciągnąć coś dla siebie.
Czasem wystarczy „wydaje mi się, że tu jest czegoś za dużo”. Pamiętaj: Twoi znajomi nie będą mieć takiego stosunku do Twojej strony jak Ty. Dla nich to będzie kolejna strona, która im się spodoba lub nie. Dzięki tej krytyce możesz zrobić naprawdę fajną stronę.
No i musisz testować wszystko samodzielnie. Po zaprojektowaniu i/lub zrobieniu zostaw na kilka dni i wtedy ją przeklikaj na nowo. Pewnie zauważysz rzeczy, które warto nieznacznie poprawić lub doszlifować. Od tego są przecież testy! Pamiętaj żeby zadawać sobie pytania o cel każdego z elementów. Jeśli nie jest istotny, to może nie jest też istotny? Pamiętaj o zasadzie „mniej znaczy więcej”!
Testując musisz też pamiętać o tym, na jakie pytania odpowiada strona. Jeśli po chwili nie możesz znaleźć odpowiedzi na któreś z nich, to może warto jeszcze ją dopracować? Przydadzą się też rozmaite grupy i fora internetowe – ich społeczności często pomagają zrobić z przeciętnych stron małe dzieła sztuki :).
Pozycjonowanie stron, czyli „czarna magia” wyszukiwarek internetowych to coś, o czym musisz pamiętać. Po prostu. To oczywiście temat na inny tekst, ale pozycjonowanie jest bardzo, bardzo ważne dla każdej strony www.
Jeśli odbierzesz trzeci telefon z cyklu „szukałem/szukałam na stronie, ale nie ma tego”, to najprawdopodobniej coś jest źle zaprojektowane, tej informacji nie ma, lub… masz pecha ;). Czasem się też tak zdarza. Co nie zmienia faktu, że Twoi klienci (odbiorcy, itp.) są najlepszymi testerami Twojej strony i to oni powiedzą Ci co im się nie spodobało. Może warto ich spytać o to?