Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Pierwsza strona internetowa to kwestia początku lat 90. Dokładniej 30 kwietnia 1990 roku w CERN powstała pierwsza strona internetowa. Było to jakiś czas temu, ale na pewno było czymś niezwykłym. Zwłaszcza wtedy. Chociaż dzisiaj mamy ponad dwa miliardy stron www, to wciąż historia tej pierwszej jest ważna. Bo to od niej zaczęła się naprawdę historia internetu i stron internetowych.

 

Żeby wyjść trochę dalej, to warto nadmienić, że pierwsze strony były po prostu ekranami pełnych zielonych znaków. Niewiele dało się z nich wyczytać, a jeśli chciało się czegoś dowiedzieć, trzeba było się nieco postarać.

 

Wtedy strony internetowe działały w oparciu o pierwszą specyfikację kodu HTML. To oznacza, że były to bardzo proste witryny, w praktyce tylko z tekstem. Internet był wtedy znacznie wolniejszy niż jest dzisiaj, a przez to trudno było mówić o jakiejś szczególnej szybkości. A przecież grafiki ładują się dłużej od tekstu czy kodu strony.

 

Kolejny spory przeskok to oczywiście Mosaic, czyli pierwsza przeglądarka graficzna. Oznacza to, że były w niej jakieś style, a tekst nie był zielony na czarnym tle. To była pierwsza okazja do zobaczenia, jak wiele stron będzie wyglądało przez lata ;).

 

Potem pojawiły się strony Flashowe. Ten okres należy pominąć milczeniem i cieszyć się, że to mamy już za sobą. Mniej więcej w tym czasie pojawiły się dotcomy i bańka dotcomów. Wtedy po raz pierwszy biznesy oparte o strony internetowe i internet zostały zakwestionowane. Jak się okazało – wiele z nich upadło, jednak te dobrze zrobione się utrzymały.

 

Przez dosyć długi czas rozwój stron internetowych i internetu był w miarę stabilny, ale pierwszym naprawdę dużym boomem było pojawienie się stron mobilnych i tego, co one za sobą niosły. Czyli rewolucję mobilną.

 

W praktyce od 2008 roku widać stopniową ekspansję urządzeń mobilnych i od tamtej pory widoczny jest ciągły rozwój stron responsnywnych. I tak mamy 2019 rok, kiedy większość ruchu w internecie to urządzania mobilne, a główną wersją strony jest wersja responsywna.

Kto by się spodziewał!

 

Więcej o historii stron www przeczytasz tutaj.

 

LSI keywords
07 lutego 2019

Jak wygląda historia stron internetowych?