Jak wygląda historia stron internetowych?

07 lutego 2019
LSI keywords

Pierwsza strona internetowa to kwestia początku lat 90. Dokładniej 30 kwietnia 1990 roku w CERN powstała pierwsza strona internetowa. Było to jakiś czas temu, ale na pewno było czymś niezwykłym. Zwłaszcza wtedy. Chociaż dzisiaj mamy ponad dwa miliardy stron www, to wciąż historia tej pierwszej jest ważna. Bo to od niej zaczęła się naprawdę historia internetu i stron internetowych.

 

Żeby wyjść trochę dalej, to warto nadmienić, że pierwsze strony były po prostu ekranami pełnych zielonych znaków. Niewiele dało się z nich wyczytać, a jeśli chciało się czegoś dowiedzieć, trzeba było się nieco postarać.

 

Wtedy strony internetowe działały w oparciu o pierwszą specyfikację kodu HTML. To oznacza, że były to bardzo proste witryny, w praktyce tylko z tekstem. Internet był wtedy znacznie wolniejszy niż jest dzisiaj, a przez to trudno było mówić o jakiejś szczególnej szybkości. A przecież grafiki ładują się dłużej od tekstu czy kodu strony.

 

Kolejny spory przeskok to oczywiście Mosaic, czyli pierwsza przeglądarka graficzna. Oznacza to, że były w niej jakieś style, a tekst nie był zielony na czarnym tle. To była pierwsza okazja do zobaczenia, jak wiele stron będzie wyglądało przez lata ;).

 

Potem pojawiły się strony Flashowe. Ten okres należy pominąć milczeniem i cieszyć się, że to mamy już za sobą. Mniej więcej w tym czasie pojawiły się dotcomy i bańka dotcomów. Wtedy po raz pierwszy biznesy oparte o strony internetowe i internet zostały zakwestionowane. Jak się okazało – wiele z nich upadło, jednak te dobrze zrobione się utrzymały.

 

Przez dosyć długi czas rozwój stron internetowych i internetu był w miarę stabilny, ale pierwszym naprawdę dużym boomem było pojawienie się stron mobilnych i tego, co one za sobą niosły. Czyli rewolucję mobilną.

 

W praktyce od 2008 roku widać stopniową ekspansję urządzeń mobilnych i od tamtej pory widoczny jest ciągły rozwój stron responsnywnych. I tak mamy 2019 rok, kiedy większość ruchu w internecie to urządzania mobilne, a główną wersją strony jest wersja responsywna.

Kto by się spodziewał!

 

Więcej o historii stron www przeczytasz tutaj.

 

Najnowsze artykuły:

06 kwietnia 2022
Kreator stron i ładna, a wręcz efektowna strona internetowa. Czy te dwa pojęcia mogą się ze sobą łączyć? Jak najbardziej. Co prawda na początku swojej “kariery” kreatory nie cieszyły się
16 marca 2022
Czym jest blog - definicja  Zaczniemy standardowo od definicji. Według słonika SEO opracowanego przez Semtec Blog to rodzaj strony internetowej, która może pełnić rolę dziennika, prowadzonego w formie regularnie publikowanych
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave

ODBIERAM

Jak zrobić stronę internetową?

SPRAWDŹ

UX I UI

TRENDY W

WEB DESIGNIE

SEO I POZYCJONOWANIE

GRAFIKA INTERNETOWA

PORADY

BEZ KODOWANIA

Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole: