Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Bardzo dużo mówimy tutaj o designie i trendach, a umknął nam jeden szczegół...Jak i na czym to wszystko wykonać?
Dzisiaj powiemy sobie o tym, jakie komputery są dobre dra grafików i zapewne zahaczymy też o inne narzędzia, z których warto korzystać jeśli zajmujemy się grafiką. 

Jeśli chodzi o sprzęt elektryczny, to nie ma co ukrywać, wciąż zachodzą jakieś zmiany, udoskonalenia systemów, ale zawsze warto znać podstawy, które pomogą nam w podjęciu decyzji. 

 

 

Dlaczego wybór sprzętu w przypadku grafika jest tak istotny?


Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Komputer i inne narzędzia “poboczne” stanowią główny materiał do pracy
To od nich w dużym stopniu zależy jakość oraz komfort  wykonywanego zlecenia. 
Im lepiej dobierzemy sprzęt, tym nasza praca będzie sprawniejsza i przy okazji przyjemniejsza, bo nie będziemy musieli np. męczyć się z ciągłym zacinaniem się programu. 

Wygląda to podobnie jak w przypadku gotowania posiłku- dzięki lepszym pod względem jakości produktom, otrzymujemy znacznie lepszy rezultat

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze komputera dla grafika?


Czynników decydujących o ostatecznym wyborze może być wiele. Są jednak takie, od których nie uciekniemy, ponieważ stanowią kwintesencję dobrego komputera. 


O czym mowa?


Procesor, czyli mózg całej operacji


Procesor (Central Processing Unit) sprawuje kontrolę i zarządza pracą podzespołów. Odpowiada tym samym za prawidłowy przebieg procesów, zarówno tych prostych, jak i bardziej skomplikowanych. Bez niego prawidłowe funkcjonowanie urządzenia nie byłoby możliwe. 
Nie ma się więc co dziwić, że jakość procesora odgrywa tutaj tak ważną rolę. Komputer, na którym pracuje grafik, powinien mieć dużą moc obliczeniową.
Z innych ważnych aspektów technicznych, które dotyczą procesora są rdzenie i wątki. Minimalna liczba, jaką należy brać pod uwagę to cztery, ale zdecydowanie lepiej sprawdzą się procesory o jeszcze większej ich ilości.  Zyskujemy wtedy gwarancję na lepszą wydajność

 

 

Pamięć RAM


Pamięć RAM (Random Access Memory) to mówiąc w skrócie, pamięć operacyjna komputera (i laptopa), która obsługuje zachodzące w nim bieżące procesy. To właśnie dzięki niej nasz sprzęt działa szybko i równomiernie, bez żadnych przerw (i zacięć) w pracy. 
W przypadku komputera dla grafika warto więc postawić na jak najwyższą jej wartość. Trzeba być bowiem świadomym, że programy do tworzenia prac graficznych, takie jak dobrze nam znany Adobe Photoshop lub Illustrator (i nie tylko) wymagają często dużego nakładu “energii”. 
Jeśli nasz wybór pada na laptopa, to 8 GB RAM jest absolutnym minimum, a wręcz ostatecznością. Najlepiej swoje poszukiwania rozpocząć od 16 GB RAM. 

 

 

Twardy dysk


Jest to inny rodzaj pamięci niż ten w przypadku RAM. Twardy dysk jest pamięcią masową- zapisuje oraz przetwarza materiały na naszym komputerze.
Wyróżniamy trzy jego rodzaje HDD, SDD i HDSD. Pierwszy z nich jest najstarszy, a drugi należy do najpopularniejszego i najsprawniejszego na ten moment. HDSD zaś jest pewnego rodzaju kompromisem budżetowym. 
Nie zaskoczymy raczej mówiąc, że najlepiej będzie jeśli wybierzemy pamięć o wartości MINIMUM 256GB (zdecydowanie lepiej zacząć od 512 GB), która pomieści znacznie więcej naszych materiałów- czy to graficznych, czy też wideo. 

 

 

 

Jak sprzęt dla grafika to musi być też….


Karta graficzna 


Odpowiada ona za przetwarzanie obrazu, a następnie wyświetlanie go na ekranie urządzenia. To od jej wydajności zależy czy grafika będzie miała dobrą jakość i zachowa swoją płynność. Jest to więc niezwykle istotny aspekt w pracy grafika, a szczególnie tego projektującego materiały 3D

Możemy wyróżnić te zintegrowane oraz dedykowane i zdecydowanie lepszym wyborem będą te drugie, ponieważ posiadają lepsze specyfikacje.

 

 

 

W przypadku gdy zdecydujemy się złożyć swój “zestaw komputerowy dla grafika” samodzielnie, należy zadbać o to, by każdy z elementów był kompatybilny z płytą

główną. 

 

Komputer stacjonarny czy laptop?- co jest lepsze dla grafika


Zazwyczaj częściej odpowiedź brzmi komputer stacjonarny...a dlaczego? 
Taki sprzęt będzie lepiej wkomponowany w potrzeby grafika. Może on sam wybrać odpowiadające jego potrzebom podzespoły, a później nawet zmienić je na nowsze. Oczywiście nie ma również żadnych złudzeń co do wielkości obrazu.

 

Pracując na komputerze stacjonarnym, możemy wybrać duży monitor, który ułatwi pracę podczas projektowania grafik zawierających w sobie wiele detali. 


Co ciekawe istnieją również specjalne nakładki/ ramy ochronne, które zabezpieczają obraz przed dotarciem do niego naturalnego światła, które mogłoby zaburzyć odbiór tworzonych treści graficznych. 

 

Dużo osób ceni sobie jednak możliwość pracy, gdziekolwiek są, a więc w trakcie podróży sprzęt stacjonarny nie przyniesie grafikowi pożytku. Warto wtedy zaopatrzyć się w laptopa, ale nie zapominając jednocześnie o odpowiednich parametrach tego urządzenia.
Sam ekran powinien mieć co najmniej 15’’. 

 

 

Może kompromis?


Najlepszym rozwiązaniem będzie posiadanie zarówno “standardowego” komputera, jak i laptopa. 
Istnieje jeszcze jedna alternatywa, czyli laptop o bardzo dobrych parametrach i do tego monitor wysokiej klasy.

W ten sposób zyskujemy sprzęt bardzo dobrej jakości o prawdopodobnie najniższym koszcie. 


 
Rola barw w wyborze narzędzi dla grafika


Logicznym jest, że barwy i kolory będą odgrywały istotną rolę w projektowaniu i ogólnym odbiorze obrazu. 
Należy więc koniecznie zadbać o to by nasz sprzęt odtwarzał całą paletę barw sRGB oraz możliwie jak najwięcej AdobeRGB.


Podczas poszukiwań możecie natknąć się na określenie “gamut”. Określa się tym słowem przestrzeń barw. Wszystkich możliwych do wyświetlenia przez dane urządzenie.
 

Tutaj do gry wchodzi  matryca.

Przykładowo  matryca IPS, czyli In-Plane Switching zapewnia nie tylko wysoką jakość obrazu, ale też wierne odwzorowanie kolorów oraz szeroki kąt widzenia.
Najlepiej też wybrać tą o powierzchni matowej, ponieważ w przeciwieństwie do tej błyszczącej nie będzie ona tak bardzo zaburzała widoku obrazu, odbijającym się w nim światłem. W tym celu stosowane są też nakładki ochronne na monitory, o których wspomnieliśmy sobie przed chwilą. 


Matryca w laptopie dla grafika powinna mieć też wysoką rozdzielczość oraz posiadać możliwość mocnego rozświetlania, podbijającego tym samym kontrast.


Skoro już o tym wspominamy, to w przypadku powinniśmy też postawić na urządzenie, dzięki któremu uzyskamy wysoki kontrast statyczny (różnica między najjaśniejszym a najciemniejszym punktem wyświetlanym w danym momencie na ekranie) 
 

Przy sprawdzaniu opisu produktu lub też oglądaniu/czytaniu recenzji na jego temat warto zwrócić uwagę, co mówią o nagrzewaniu się urządzenia. Lepiej uniknąć takich sprzętów graficznych, przy których po zaledwie niewielkim nakładzie pracy następuje przegrzanie systemu.  

 


Jakie jeszcze narzędzia przydadzą się do pracy grafika?


To prawda, że komputer to główny materiał do wykonywania pracy grafika. Nie zmienia to jednak faktu, że nie jest on jedyny. 
 

 

Tablet 


Teraz pytanie brzmi który?
To wszystko zależy od naszej dziedziny grafiki. Jeśli zimujemy się fotografią, a następnie jej retuszem to naszym niezbędnikiem będzie tablet graficzny. Pozwoli nam to w bardziej precyzyjny sposób manipulować obrazem. 
W przypadku gdy nasza profesja opiera się na tworzeniu ilustracji, pomocnym narzędziem może być dla nas tablet ekranowy. Za jego pomocą znacznie wygodniej można korzystać z funkcji ołówka lub pędzla, ponieważ kontrolę przeniesiemy do naszych rąk, które są naturalnym narzędziem do tworzenia projektów rysunkowych. 

 

 


Surface Pen.


Jeśli nie chcemy przeznaczać jeszcze dodatkowych funduszy na nowe sprzęty, na początek możemy sięgnąć wyłącznie po surface pen, czyli elektroniczny długopis, który dzięki współpracy z aplikacją, umożliwia pracę na powierzchniach dotykowych. 
 


Programy graficzne


Nie ma co ukrywać, pracując na stanowisku grafika, niemalże pewne jest to, że będziemy korzystać z programów umożliwiających tworzenie i edytowanie materiałów. 
Są jednak takie narzędzia, które możemy nazwać niezbędnikami. 


Do takich na pewno należeć będzie pakiet Adobe. To, z którego konkretnie programu będziemy korzystać najczęściej, zależy już od naszej dokładnej profesji. 
Dla grafika zdjęciowego najistotniejszy będzie Lightroom i Photoshop, z kolei dla osób zajmujących się projektowaniem loga, czy chociażby ikon itp. to Illustrator będzie programem, do którego będą sięgać najczęściej.   


Warto też zaopatrzyć się w program pomagający dobierać pasujące do siebie odcienie. Adobe również posiada je w ofercie, ale na rynku znajdziecie wiele alternatyw- również tych w zupełności darmowych. 


Dokładniejsze omówienie programów graficznych zostawmy sobie na inny artykuł. 

 


 
Praca na stanowisku grafika wymaga nie tylko kreatywności i dobrego wyczucia stylu, ale również wysokiej jakości sprzętu. Warto dokonać researchu przed jego wyborem, aby decyzja była przemyślana, a produkt sprostał naszym oczekiwaniom. W ten sposób nasza działalność może przynieść jeszcze lepsze efekty. 

 

 

pomysł na stronę
11 sierpnia 2021

Jak wybrać sprzęt dla grafika