Jak używać obrazów w content marketingu?

17 września 2019
LSI keywords

Grafiki, ilustracje i zdjęcia to kluczowe elementy skutecznego content marketingu. Brak treści wizualnych ogranicza możliwości komunikacji z odbiorcami. Poza tym, powoduje spadki w SEO. Projektowanie graficzne to coś dużo więcej niż dodawanie elementów, które wizualnie urozmaicają tekst. Jest sztuką komunikacji poprzez obrazy. Odpowiednie projektowanie graficzne buduje świadomość marki i ewidentnie wpływa na proces decyzyjny klienta. Dlatego odpowiedni dobór ilustracji w marketingu treści ma niemałe znaczenie. 

Najbardziej skupiamy wzrok na obrazkach

 

Badania eye-trackingowe pokazują, że ilustracje są idealnym sposobem na zwrócenie uwagi użytkownika. Duże bloki tekstu są trudne do “strawienia” przez oko. Nie jest łatwo skupić na nich uwagę. Umieszczenie może sprawić, że nasza strona stanie się bardziej atrakcyjna dla odbiorcy. Trzeba to jednak robić z głową.

Musimy pamiętać o tym, żeby ilustracja była ściśle powiązana z treścią.

Badani użytkownicy notorycznie omijają wzrokiem wszystkie elementy, które nie są powiązane z informacjami zawartymi w tekście. Może to wydawać się oczywiste, jednak bardzo często zdarza się, że osoby zajmujące się content marketingiem zapominają o odpowiednim doborze ilustracji. W ten sposób zmniejszają swoje szanse na skuteczne dotarcie do odbiorcy.

Banki zdjęć - czy to dobre rozwiązanie?

 

Często zły dobór ilustracji jest spowodowany niewłaściwym korzystaniem z banków zdjęć. Z jednej strony jest to rozwiązanie tanie i wygodne - pozwala na szybki dostęp do ogromnej ilości ilustracji. Z drugiej, zdjęcia, które tam znajdziemy są do siebie łudząco podobne. Często brakuje w nich elementów, które pozwalałyby “zaczepić wzrok” a przez to przyciągnąć uwagę.  

Niewiele firm może sobie jednak pozwolić na współpracę z profesjonalnym studiem fotograficznym. Wymaga to poświęcenia mnóstwa czasu i pieniędzy. Dlatego korzystając z banków zdjęć powinniśmy pamiętać o trzech rzeczach:  

Po pierwsze, zdjęcie powinno jak najbardziej pasować do tematu. Warto poszukać obrazka, który jest ściśle związane z tym, co znajduje się w tekście. 

Po drugie, wybierzmy zdjęcie, na którym znajdziemy jakiś charakterystyczny element, przyciągający uwagę. Możemy też sami edytować obraz, na przykład kadrując go odpowiednio w programie graficznym. Często taka zmiana potrafi zdziałać bardzo dużo. Powinniśmy przy tym zwrócić uwagę, czy na taki zabieg pozwalają prawa autorskie.

Po trzecie, starajmy się wybierać fotografie czy grafiki, które są rzadko używane. Największe banki zdjęć oferują miliony grafik. Warto przyjrzeć się tym rzadziej używanym. 

 

Bądź inny niż wszyscy

Content marketing z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Dlatego zainteresowanie użytkowników treściami, które tworzymy nie jest łatwym zadaniem. Powinniśmy się skupić na tym, żeby były one jak najbardziej unikalne, a przez to wartościowe. Obrazy idealnie nadają się do tego celu. Infografiki, oryginalne ilustracje czy ciekawe zdjęcia z pewnością dodadzą atrakcyjności. 

Animacje i ilustracje otwierają drzwi do zupełnie innego rodzaju marketingu treści. 

Tworząc blogi, posty i artykuły, weź pod uwagę wszystkie elementy, które tworzą efekt końcowy. Staraj się odrębnie podejść do takich aspektów jak grafika i treść, które powinny tworzyć jednolitą całość. Pozwól, aby Twoje obrazy przyciągały i urozmaicały przekaz, a nie odwracały od niego uwagę.

 

Najnowsze artykuły:

06 kwietnia 2022
Kreator stron i ładna, a wręcz efektowna strona internetowa. Czy te dwa pojęcia mogą się ze sobą łączyć? Jak najbardziej. Co prawda na początku swojej “kariery” kreatory nie cieszyły się
16 marca 2022
Czym jest blog - definicja  Zaczniemy standardowo od definicji. Według słonika SEO opracowanego przez Semtec Blog to rodzaj strony internetowej, która może pełnić rolę dziennika, prowadzonego w formie regularnie publikowanych
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave

ODBIERAM

Jak zrobić stronę internetową?

SPRAWDŹ

UX I UI

TRENDY W

WEB DESIGNIE

SEO I POZYCJONOWANIE

GRAFIKA INTERNETOWA

PORADY

BEZ KODOWANIA

Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole: