Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:
Jak zrobić stronę internetową?
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave
CTA, czyli call to action - wezwanie do działania, to jeden z ważniejszych elementów komercyjnych witryn. Ma za zadanie skłonić użytkownika do wykonania pożądanej akcji. CTA ma zazwyczaj formę przycisku z umieszczonym na nim napisem.
Odpowiednie zaprojektowanie CTA jest bardzo istotne - to w dużej mierze od niego zależy współczynnik konwersji. Chodzi o procent użytkowników strony, które wykonają pożądaną akcję (na przykład dokonają zakupu czy zapiszą się na listę mailingową).
Istnieje kilka zasad, dzięki którym stworzenie skutecznego CTA będzie łatwiejsze. Postępując według tych wskazówek zwiększysz współczynnik konwersji, a przez to pozyskasz więcej klientów a Twoje zyski wzrosną.
Przycisk CTA nie może znaleźć się w przypadkowych miejscach na stronie. Trzeba dobrze przemyśleć, gdzie i ile razy powinien się pojawiać. Dobrą praktyką jest umieszczenie go tak, aby użytkownik zauważył go w momencie wejścia na stronę. Powinien więc być umieszczony relatywne wysoko.
Trzeba przy tym pamiętać o kontekście. Użytkownik powinien najpierw zapoznać się z ofertą. Najlepiej CTA umieścić tak, aby użytkownik zwrócił na nie uwagę po zapoznaniu się z korzyściami płynącymi z zaprezentowanej oferty.
Przycisk CTA powinien się wyróżniać. Musi być przede wszystkim widoczny dla użytkownika. Dlatego warto zastosować barwy kontrastowe względem innych kolorów zastosowanych na stronie. Powinien też znajdować się w widocznym miejscu - na środku lub blisko środka.
Nietrudno się domyślić, że tekst na CTA powinien zachęcać do działania. Dobrze sprawdzają się krótkie komunikaty w trybie rozkazującym, np. “kup teraz”. “zapisz się”, “dołącz” czy “dowiedz się więcej”.
Użytkownik powinien mieć poczucie, że jego akcja przyniosła skutek. Kliknięcie w przycisk powinno go przenieść na odpowiednią podstronę lub wyświetlić formularz, w którym wpisze niezbędne dane, np. adres dostawy czy email.
Pamiętaj, że nie ma rozwiązań idealnych. Dlatego trzeba regularnie testować skuteczność strony. Służą do tego testy A/B - część ruchu użytkowników przekierowuje się na dotychczasową wersję witryny, a część na jej nową wersję. Ważne, żeby w jednym czasie testować jedną zmianę. Może być to położenie, zmiana koloru lub tekstu na przycisku CTA.
Podsumowując, stworzenie skutecznego CTA to istotna część procesu budowania profesjonalnej strony www. Jego jakość ma duży wpływ na współczynnik konwersji, który przekłada się na zyski, jakie przynosi witryna. Trzymając się kilku prostych zasad z łatwością stworzysz dobre i skuteczne CTA, które pomoże Ci w pozyskaniu nowych klientów.