Jak dobierać fonty?

05 lipca 2019
dobra strona bez błędów

Jak używać fontów na stronie?

Wiesz, jak rozróżnić stronę, którą zrobił profesjonalista od tej, którą zrobił amator?

Zawsze chodzi o szczegóły i drobne elementy. Sprawne oko eksperta znajdzie drobnostki, które wymagają dopracowania. 

Dlatego też małe rzeczy mogą mieć duże znaczenie. 

Podobnie jak większość ludzi, gdy jesteś pochłonięty przez wszystkie istotne i oczywiste rzeczy, które musisz zrobić, całkowicie zapominasz o złotych zasadach tworzenia strony.

Łatwo jest się oddać takim problemom jak szczegóły techniczne dotyczące domeny, ustawiania e-maili, projektowanie logo, znalezienie idealnego banku zdjęć, czy wybranie najlepszego kreatora stron. 

Jednak użytkownika obchodzi to, co się liczy wizualnie. W szczególności, gdy po raz pierwszy pojawia się na Twojej stronie. W wypadku dzisiejszego artykułu będą to fonty. 

 

Czym jest font?

Jest to graficzna reprezentacja tekstu, który może zawierać krój, rozmiar punktu, wagę, kolor lub projekt. Programy takie jak Microsoft Word, Microsoft Excel i WordPad umożliwiają użytkownikom zmianę fontu używanego podczas wpisywania tekstu w dokumencie lub arkuszu kalkulacyjnym, podobnie jak projektanci stron internetowych.

Font jest po prostu oprogramowaniem, które pozwala na wyświetlenie odpowiedniego kroju na ekranie danego urządzenia. 

Czym się różni czcionka od fontu?

Czcionka ma postać metalowego prostopadłościanu odlanego ze stopu drukarskiego i jest podstawowym materiałem zecerskim używanym w technice druku wypukłego. 

Choć w tłumaczeniu z angielskiego font jest dosłownie czcionką (“foundry” - metalowy odlew), przyjęło się, że fontem oznaczamy zapis cyfrowy, a czcionką fizyczny odlew. 

 

Jak dobrać font na stronie?

Istnieje wiele zasad, które można skutecznie wdrożyć i z nich korzystać. Przedstawię kilka najprostszych i najważniejszych, które można w każdej chwili modyfikować i stosować. 

 

Zgodność z tożsamością marki

To, co chcesz przekazać swoim użytkownikom powinno zawierać się w foncie, na który się zdecydujesz. Powinien być częścią Twojego brandingu i doskonale kojarzyć się z kreowaną przez Ciebie marką. Zastanów się, czy odpowiednio reprezentuje Twoją misję i cel. 

 

Wybierz font, który kojarzy Ci się z użytkownikami, do których chcesz dotrzeć

Jeżeli wiesz, czym jest persona, to na pewno też zrozumiesz, jak istotne jest zrozumienie swoich odbiorców. Na przykład, jeśli masz modną kawiarnię o stylu retro, możesz użyć bardzo nowoczesnego fontu - przyciąga miłośników kawy zorientowanych na design. Jeżeli zaś prowadzisz kancelarię, to przedstawiający Cię font powinien być klasyczny, prosty i tradycyjny. 

 

Czy font jest wyraźny?

Im bardziej kompleksowy i wymyślny, tym bardziej męczące będzie jego czytanie. W tym punkcie najważniejsza zasada to postawienie na użyteczność, a nie design. Koniec końców wszystko sprowadza się do tego, czy daje jasny przekaz i nie spowalnia przeglądania strony.

 

Zaprojektuj stronę za darmo

Używanie nowych fontów może być męczące, ponieważ wgrywanie ich plików na stronę czasami trwa wieczność. Dodatkowo często niektóre szablony dostępne np. dla Wordpress obsługują tylko wybrane fonty i nie dają możliwości umieszczenia własnych. 

Jednak z pomocą przychodzą kreatory stron takie jak WebWave, które pozwalają na bezproblemowe korzystanie z najróżniejszych fontów. 

Testuj, baw się i dobierz najlepszą możliwą opcję dla swojej marki. 

 

Najnowsze artykuły:

06 kwietnia 2022
Kreator stron i ładna, a wręcz efektowna strona internetowa. Czy te dwa pojęcia mogą się ze sobą łączyć? Jak najbardziej. Co prawda na początku swojej “kariery” kreatory nie cieszyły się
16 marca 2022
Czym jest blog - definicja  Zaczniemy standardowo od definicji. Według słonika SEO opracowanego przez Semtec Blog to rodzaj strony internetowej, która może pełnić rolę dziennika, prowadzonego w formie regularnie publikowanych
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave

ODBIERAM

Jak zrobić stronę internetową?

SPRAWDŹ

UX I UI

TRENDY W

WEB DESIGNIE

SEO I POZYCJONOWANIE

GRAFIKA INTERNETOWA

PORADY

BEZ KODOWANIA

Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole: