Data aktualizacji: 19 stycznia 2022
Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:
Jak zrobić stronę internetową?
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave
Nauka zdalna zagościła w naszym życiu już raczej na stałe. Nie ma co ukrywać, że czasem przysporzyła niektórym kłopotu, a z kolei innym otworzyła drzwi na nowe możliwości. Sprawdźmy, w jaki sposób możemy wykorzystać ten styl nauczania jeśli chcemy zgłębić tematy projektowania. Przygotowaliśmy zestawienie kilku platform i ich ofert dotyczących kursów i innych form edukacyjnych na temat UX i UI.
Poznajmy je wspólnie, aby móc zdobyć nową wiedzę i doświadczenia przydatne na rynku pracy i do rozwijania naszych pasji!
Udemy to prawdopodobnie największa platforma edukacyjna, która zrzesza osoby chcące nauczyć się konkretnych umiejętności oraz te, które mogą przekazać im wiedzę. Sama nazwa pochodzi od połączenia słów “You” i “academy”. Ze strony korzysta kilkadziesiąt milionów użytkowników i ponad 60 tysięcy instruktorów, a skorzystać możemy z ponad 180 tysięcy kursów…a skoro o nich mówimy, to oczywiście także tych z dziedziny web designu, UX i UI oraz innych przydatnych w tworzeniu stron internetowych zagadnień.
Co ciekawe każdy ma możliwość stworzenia kursu na Udemy, więc jeśli posiadamy wiedzę w jakimś zakresie, którą możemy się podzielić, to śmiało!
To platforma zawierająca kursy online w postaci materiałów wideo. Jeśli chodzi o tematykę, to możemy znaleźć zagadnienia dotyczące grafiki, fotografii, programowania, marketingu i biznesu, audio i wideo, programowania oraz ogólnie rzecz biorąc tworzenia stron internetowych. Oczywiście znajdziemy tu też mnóstwo kursów dotyczących UX i UI. Wiele z nich znajdziemy także na Udemy, ale oczywiście dobrym sposobem jest szukanie u źródła.
Edu.webwave , to idealna platforma do nauki zdalnej. Możemy zaczerpnąć z niej wiedzę w pigułce z zakresu UX, UI, web designu, SEO i marketingu -. Znajdziemy tam standardowe wpisy blogowe, e-booki, webinary oraz poradniki wideo. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują typowego kursu, ale chciałyby poczytać wartościowe treści w dowolnej chwili, o każdym czasie i na konkretny temat.
Szczególną uwagę warto zwrócić na e-booki:
Jak założyć własny blog
Jak skutecznie pozycjonować stronę internetową
ABC Web Designera
Dobre praktyki UX&UI: Jak stworzyć stronę przyjazną użytkownikom
Zainteresować Was mogą również webinary dotyczące podstaw tworzenia strony internetowej oraz SEO.
Od pomysłu do własnej strony www
Jak zrobić sklep internetowy za darmo i zacząć sprzedawać w internecie?
Strona www bez kodowania
Co przemawia za tymi e-bookami, to to, że wiedza w nich jest skondensowana, a więc nie będą zbyt długie i nie musimy za nie płacić. Są darmowe. Wystarczy tylko, że podamy adres mailowy, który ma otrzymać upoważnienie do wglądu w tekst i gotowe!
Co prawda większość materiałów blogowych i wideo znajdziemy na innych platformach powiązanych z WebWave, ale jeśli lubimy wygodę, to tutaj mamy wszystko w jednym miejscu.
Edugrafia to platforma, na której znajdziemy materiały edukacyjne w zakresie projektowania…zresztą jak sama nazwa może nam to sugerować. Strona rozbita jest na dwie. Na jednej znajdziemy materiały blogowe, a na tej głównej różnego rodzaju kursy, z możliwością ich wykupienia. Będą one dotyczyły programów graficznych, kreatorów do tworzenia stron internetowych, ale też znajdziemy takie, które mają nam pomóc np. w wystąpieniach publicznych czy w radzeniu sobie ze stresem.
Na samym blogu umieszczane są nie tylko wpisy mające nam pomóc poznać i zrozumieć zasady UX i UI, ale też zgłębić tajniki montażu, fotografii, kodowania czy też samego prowadzenia biznesu w internecie.
YouTube to kopalnia wiedzy- zarówno tej przydatnej, jak i bezużytecznej. Na tej platformie znajdziemy pełno materiałów do nauki zdalnej, w końcu słynie on z filmów typu DIY. Oszukać na nim możemy ciekawe informacje dotyczące grafiki, web designu, UX i UI itd.
Jeśli film jest dobrze opracowany, będziemy mieli podgląd “na żywo”-krok po kroku, jak osiągnąć dany efekt. Musimy jednak uważać, aby nie trafić na tzw. szkodliwą wiedzę. Aby jej uniknąć, warto na początku sprawdzić komentarze pod filmem, a jeśli chcemy jeszcze bardziej podnieść poziom naszej pewności, to możemy też przejrzeć portfolio lub stronę internetową danego YouTubera, aby dowiedzieć się, czy jest osobą godną zaufania.
Kanały godne polecenia to bardzo znany już by Zebza, który prowadzi Natalia Bienias. Opowiada ona ogólnie o grafice komputerowej, ale też usłyszymy od niej coś na temat UX i UI. Możemy też natchnąć się na spotkać wyzwania i live’y, na których ocenia prace widzów i podpowiada, co mogą zrobić lepiej. WebWave również wprowadziło serię “Oceniamy Wasze strony”, gdzie recenzują ich wygląd i sugerują poprawki. Ciekawy jest również kanał Wojtek Wiśniewski - Influentiq, w którym poruszane są nie tylko treści z zakresu projektowania graficznego, ale także te na temat marketingu i social media.
Oczywiście nie zaszkodzi też przejrzeć propozycji z rynku zagranicznego.
Podcasty z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Szczególnie te, które znajdziemy na platformach typu Spotify. Możemy wybierać spośród tych popularnych w Polsce, w innym kraju lub na całym świecie. Ta forma przekazywania wiedzy doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które lubią robić wiele rzeczy naraz i uczyć się przy okazji.
W programach podcastowych bardzo często spotkamy się z rozmowami ze znanymi w danej branży specjalistami i będziemy mogli wysłuchać ich, spostrzeżeń oraz rad.
W związku z tym, że tutaj nauka web designu odbywa się tylko i wyłącznie za pomocą materiałów słuchowych, szczególną uwagę należy zwrócić na sposób przekazu, charyzmę w głosie, a czasem nawet dykcję. Każdy z nas będzię miał inne oczekiwania, ale z pewnością host programu wpłynie na to czy utrzyma naszą uwagę oraz czy przekazywana wiedza, będzie przez nas przyswajana.
Dość popularnym podcastem zawierającym tematykę web designu będzie the futur, prowadzony przez Chris’a Do. Zazwyczaj odcinki opierają się na jego rozmowie z gościem, a więc zawsze dostaniemy porcję świeżych, różnorodnych informacji. Na Spotify znajdziemy też UX Cake, UX po godzinach, UI Breakfast itd. Zapewne z czasem wybór będzie się jeszcze bardziej poszerzał.
Oczywiście książki zawsze są dobrym sposobem na naukę, także na naukę projektowania stron internetowych i aplikacji mobilnych! Do pozycji godnych polecenia możemy zaliczyć np. ,,Projektowanie interfejsów" autorstwa Jenifer Tidwell czy ,,Web Typography". Ta druga, autorstwa Richarda Ruttera w bardzo dobry sposób omawia temat doboru fontów na stronie internetowej…a jak wiemy to szczegół, który jest niezwykle istotny.
Teraz nie tylko tradycyjne książki są dobrym rozwiązaniem dla początkujących designerów. Na różnego rodzaju platformach oraz "w samej wyszukiwarce" znajdziemy wiele popularnych e-booków, z których możemy czerpać informacje. Poza tymi, które wymieniliśmy z oferty Edu.WebWave możemy wyróżnić np. Projektowanie witryn internetowych ,,User eXperience" czy w zakresie typografii niedawno wydany ebook ,,Niebezpieczne litery Grzegorza Fijasa".
Każdy, kto chce zajmować się web designem, potrzebuje dostępu do wartościowych miejsc i narzędzi nauki. Dlatego też najlepiej znaleźć przynajmniej kilka z nich, aby mieć jak najwięcej możliwości (alternatyw) i jeśli będzie taka potrzeba, korzystać z nich wymiennie. Dzięki kursom, e-bookom, wpisom blogowym i innym tego typu treściom edukacyjnym mamy szansę bardzo szybko osiągnąć zamierzone efekty.
Oczywiście nauka zdalna to coś innego niż szkoła, studia, czy warsztaty (/kursy) stacjonarne. Taka forma nauki wymaga od nas większej determinacji i skupienia. Jest jednak wielka zaleta. Dzięki zbieraniu wiedzy w temacie web designu w formie nauki zdalnej mamy większe możliwości jeśli chodzi o wybór. Nie musimy ograniczać się tylko i wyłącznie do swoich okolic. Możemy korzystać z materiałów i kursów z każdej strony świata.