Formularz kontaktowy na stronie – czy jest potrzebny?

24 kwietnia 2019
jak powinno wyglądać menu strony

Jest wiele elementów na stronie, które są zawsze konieczne.

Jednak są też takie, które są opcjonalne.

Często możesz zobaczyć same dane do kontaktu, suche dane do wklepania samemu.

Czasami jednak jest też możliwe stworzenie formularza kontaktowego, czyli wygodnego sposobu dla Twoich użytkowników do kontaktu z Tobą.

 

Czy jest niezbędny?

Warto udostępniać wszystkie możliwe kanały komunikacji. Na podstronie „kontakt” możesz umieścić wiele informacji, takich jak swoje dane osobowe czy lokalizację, w której mieści się budynek firmy.

Jednak każdy użytkownik jest inny i wymaga czegoś innego. Dlatego osobiście polecam zamieszczać formularz kontaktowy razem z wszystkimi Twoimi danymi.

Formularz umożliwia szybką i łatwą komunikację z Tobą lub osobą z Twojej firmy. Czasami podanie samego telefonu jest niewystarczające, bo nie każdy ma możliwość rozmowy albo ma na tyle skomplikowane pytanie, że woli je napisać. Do tego nie każdy ma zawsze możliwość odebrać telefon. A mail, nawet wysłany w środku nocy, nadal może być odczytany.

Dlatego też formularz upraszcza całą procedurę kontaktową. Nie wymaga kopiowania danych ani wchodzenia na prywatną pocztę.

Wystarczy napisać informacje i nacisnąć wyślij. Wiele użytkowników bardzo ceni sobie tak prostą możliwość skontaktowania się bezpośrednio z firmą.

Oczywiście może to mieć też minusy.

 

Czego unikać tworząc formularz kontaktowy?

Znasz główną zasadę – ma być prosto, łatwo, bez nadmiernego klikania. Więc nie wymagaj zbyt wiele od użytkownika, który pisze wiadomość. Osobiście uważam, że konieczność podania imienia i adresu e-mail to już ostateczność.

Kolumny z informacjami powinny być osadzone bezpośrednio pod sobą i wyraźnie oznaczone, jakich informacji wymagają. Cały formularz powinien być dobrze widoczny i najlepiej umieszczony w kilku miejscach na stronie.

Wszędzie, gdzie jakiekolwiek informacje mogą budzić wątpliwości lub chęć dopytania się np. o produkty.

 

Alternatywne metody kontaktu

Ciekawym i dość nowym pomysłem jest pojawianie się alternatywnych metod kontaktu na miejscu formularza, po wysłaniu wiadomości. Przewiduje się, że jeżeli osoba zdecydowała się na napisanie wiadomości, to jej chęć kontaktu wzrasta.

Warto w takich chwilach przypomnieć o innych metodach kontaktu, takich jak telefon.

Kontakt zapewniają też takie funkcje jak czat, komentarze czy social media. 

Wszystkie te rzeczy można zaimplementować poprzez takie kreatory stron jak WebWave.

Dzięki chociażby czatowi Twój użytkownik może bezpośrednio skontaktować się z Tobą bez konieczności pisania obszernych e-maili czy dzwonienia.

 

 

Najlepsza forma kontaktu (nie istnieje)

Nie ma określonego faworyta wśród możliwości nawiązania rozmowy. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. 

Social media są wygodne i szybką formą kontaktu, jednak nie każdy posiada konto na danej platformie lub nie jest z nią w pełni zaznajomiony. 

Czat na żywo jest niemalże niemożliwy do zrealizowania jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność ze względu na częstotliwość rozmów i jej różne pory.

Choć mail można wysłać o każdej godzinie, to jednak są one najbardziej formalną formą kontaktu i wymagają zarówno od użytkownika jak i od Ciebie dłuższej chwili, aby odpowiedzieć w wyczerpujący sposób. 

Oczywiście zawsze można zostawić komentarz, jednak bardzo szczegółowe informacje lub takie, które dotyczą konkretnego klienta nie będą omawiane na publicznym forum. 

Telefon sprawdza się tylko w przypadku małej firmy. Z każdym dniem będzie dzwoniło coraz więcej osób z tymi samymi pytaniami. Jeżeli Twoja firma się rozrośnie, a Ty usuniesz swój numer - dawni klienci będą nadal do Ciebie dzwonić, zamiast kierować się do supportu. 

Dlatego ciężko wybrać faworyta i warto mieć na swojej stronie wiele możliwości, aby to użytkownik sam mógł podjąć decyzję, którą opcję wybierze.

 

Dlaczego formularz jest ważny?

Estetyczny i intuicyjny wygląd, który nie jest przepełniony informacjami i kolorami nie znudzi użytkownika. Pamiętaj, że on musi na niego patrzeć przez kilka do kilkunastu minut podczas gdy będzie pisać swoją wiadomość! Formularze i wszelkie powiązane rzeczy możesz stworzyć w kreatorze stron www.

Na innych CMS będzie to bardzo trudne i zdecydowanie wymagało wiedzy z dziedziny kodowania.

Bo to jeden z pierwszych kroków, jakie wykona Twój potencjalny klient w Twoją stronę. Jeżeli ma pytania i stoi między decyzją kupić czy nie kupić – to może być przeważenie szali na Twoją stronę.

Poprawnie działający i prosty w obsłudze formularz nie tylko zachęca, ale też podnosi atrakcyjność firmy – nie boisz się rozmawiać z klientami, a Twoje drzwi są zawsze otwarte na nowe rozmowy.

 

Najnowsze artykuły:

06 kwietnia 2022
Kreator stron i ładna, a wręcz efektowna strona internetowa. Czy te dwa pojęcia mogą się ze sobą łączyć? Jak najbardziej. Co prawda na początku swojej “kariery” kreatory nie cieszyły się
16 marca 2022
Czym jest blog - definicja  Zaczniemy standardowo od definicji. Według słonika SEO opracowanego przez Semtec Blog to rodzaj strony internetowej, która może pełnić rolę dziennika, prowadzonego w formie regularnie publikowanych
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave

ODBIERAM

Jak zrobić stronę internetową?

SPRAWDŹ

UX I UI

TRENDY W

WEB DESIGNIE

SEO I POZYCJONOWANIE

GRAFIKA INTERNETOWA

PORADY

BEZ KODOWANIA

Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole: