Do czego potrzebny jest edytor stron www? 

21 września 2018
Darmowy program do tworzenia stron www

Edytor stron www przydaje się, gdy chcesz edytować stronę. To chyba proste. Jednak… nie aż tak proste. Wiele osób kojarzy takie narzędzia z tworzeniem stron. Może być w tym trochę racji, ale nie do końca. Bo w języku polskim edytowanie i tworzenie to dwie podobne, chociaż różne rzeczy. I różnica między nimi jest miejscem, gdzie tkwi rogaty. Już tłumaczę.

 

Tworzenie stron i program do tworzenia stron (pisania i tak dalej) to najczęściej narzędzie lub proces, którego efektem jest działająca w internecie strona. Ktoś siada, projektuje, robi, publikuje. Strona gotowa.

 

Jednak to, co następuje potem często wiąże się z edytowaniem. Bo… coś zostało już zrobione, a potem następuje moment edycji strony. I tu właśnie pojawiają się edytory stron www.

 

Edytor www – czy w tym zrobię stronę?

 

Najczęściej: tak.

 

Czasy, w których powstawało jedno narzędzie do zrobienia strony, a kolejne do jej edycji/utrzymania mamy na szczęście za sobą. Obecnie królują narzędzia, które pozwalają zrobić stronę od początku do końca, a potem – pomagają ją jakoś utrzymać. Lepiej lub gorzej, to zależy od narzędzia i osoby, która tym narzędziem operuje.

 

Więc – po kolei.

 

Projekt, tworzenie, edycja – strony www oczywiście

 

W programie do tworzenia stron powstaje strona. Ktoś może napisać ją w HTML-u, skorzystać z CMS-a lub innego narzędzia. Na przykład kreatora stron.

 

I gdy ta strona jest gotowa, następuje moment jej utrzymania. Tu też dzieje się sporo ważnych rzeczy, bo utrzymanie strony zakłada jej aktualizację, poprawki (z czasem jakieś się zawsz się pojawią), uzupełnienia. I tak dalej.

 

Więc w kiedy trzeba coś zmienić, przydaje się edytor stron www. I to edytowanie kiedyś mogło przerastać wiele osób lub programów. Bo okazywało się, że strona jest suuuuuuper i piękna, ale tylko do mementu publikacji. Potem zaczynało się robić gorzej, bo projekt nie ten, a samo narzędzie zaczynało się dławić, gdy trzeba było dodać podstronę lub sama strona nagle robiła się duża.

 

Wtedy trzeba było sobie przypomnieć, że edytor stron www powinien na to pozwalać. Jeśli tak nie było, to było to tylko narzędzie do tworzenia stron. Bo edytor stron www ma to wszystko. Jak to mawiają.

 

Darmowy edytor stron www?

 

W życiu nie ma nic za darmo. Dobrze, mam Twoją uwagę.

 

Jak to powiedział kiedyś Imperator: doooooobrze.

 

Ale są też darmowe edytory stron www. Są spoko, pozwalają zrobić stronę. Oczywiście jeden drugiemu nierówny, a poziom wiedzy, umiejętności i doświadczenia potrzebny dla ogarnięcia każdego z nich jest inny.

 

Są turboskomplikowane edytory. Są bardzo proste i przyjazne edytory stron www. Są też takie, które są pośrodku. I takie, które nie są ani tym, ani tym, ani tym. Zaraz wytłumaczę.

 

Jaki edytor stron www na co pozwala?

 

Na przykład taki Wordpress. Zrobisz na nim prostą stronę i skomplikowany serwis. Da się go ogarnąć, chociaż bez dobrych wtyczek, wiedzy programistycznej i sporej ilości czasu może się okazać, że nie, nie da się aż tak łatwo. I taki Wordpress to trochę edytor stron pt. ni to pies, ni to wydra. Bardzo proste rzeczy da się zrobić bez większego problemu, chociaż warto mieć trochę wiedzy. Bardziej złożone rzeczy wymagają już ogarniania na poziomie dobrym, a nie każdy pisze na co dzień strony w HTML, więc no. To może się okazać trudne.

 

Prostsze są za to kreatory stron. Jednak tu też bywa różnie. Większość z nich działa na zasadzie: wybierz szablon strony www, wklep co swoje, opublikuj, a potem płać. Wychodzenie poza szablon, robienie czegoś więcej… niekoniecznie się uda. Dlatego o takich narzędziach można powiedzieć, że to generatory stron www. Wypluwają stronę na podstawie zadanych treści, potem się ją edytuje nieznacznie i (powiedzmy że) gotowe.

 

Gorzej jak chcesz coś zmienić lub rozbudować. Dlatego napisałem „nie wszystkie”. Bardzo dużo możliwości daje w tym kontekście WebWave, bo nie musisz się martwić, że coś się nie zmieści lub nie możesz czegoś zmienić/rozbudować. To w praktyce edytor stron www, w którym zrobisz naprawdę dużo, a nie musisz kodować. Mi się podoba. Tobie na pewno też się spodoba :).

 

Najnowsze artykuły:

06 kwietnia 2022
Kreator stron i ładna, a wręcz efektowna strona internetowa. Czy te dwa pojęcia mogą się ze sobą łączyć? Jak najbardziej. Co prawda na początku swojej “kariery” kreatory nie cieszyły się
16 marca 2022
Czym jest blog - definicja  Zaczniemy standardowo od definicji. Według słonika SEO opracowanego przez Semtec Blog to rodzaj strony internetowej, która może pełnić rolę dziennika, prowadzonego w formie regularnie publikowanych
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave

ODBIERAM

Jak zrobić stronę internetową?

SPRAWDŹ

UX I UI

TRENDY W

WEB DESIGNIE

SEO I POZYCJONOWANIE

GRAFIKA INTERNETOWA

PORADY

BEZ KODOWANIA

Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole: