Czym są Search Quality Rater Guidelines?

11 października 2019
LSI keywords

Search Quality Rater Guidelines (Wytyczne Dotyczące Oceny Jakości Wyszukiwania Google) to podręcznik kryteriów, jakie powinna spełniać strona internetowa. 

Dokument został stworzony przede wszystkim na potrzeby współpracowników Google, którzy zajmują się oceną treści witryn pod kątem ich użyteczności (gigant współpracuje z ponad 10 000 kontrolerami treści na całym świecie). Jest on jednak dostępny dla wszystkich. Z pewnością podręcznika nie można zignorować, jeśli myślimy o rozwijaniu i optymalizacji strony internetowej. 

Google opublikował przewodnik poraz pierwszy  w 2015 r. Ostatnia aktualizacja miała miejsce w lipcu 2019. Zawarte są w nim konkretne przykłady dobrych i złych praktyk wraz z ich opisem. Umożliwia to współpracownikom Google obiektywną ocenę stron. Z punktu widzenia twórców witryn wytyczne mają niebagatelne znaczenie. Można się dzięki nim dowiedzieć, jakie treści są premiowane przez Google a czego lepiej unikać. 

Search Quality Rater Guidelines a algorytm rankingu wyszukiwania Google. 

Kontrola jakości treści to nie to samo co algorytm rankingu wyszukiwania. W tym pierwszym przypadku analiza skupia się na samej jakości treści strony. Chodzi między innymi o rzetelność i wiarygodność źródeł informacji. 

Algorytm rankingu wyszukiwania Google koncentruje się bardziej na technicznych aspektach strony. Chodzi o mechanizm umieszczania witryny na pierwszej stronie SERP (słowa kluczowe, nagłówki, linki zwrotne itp.).

Najważniejsze punkty Wytycznych Google

Dokument jest bardzo rozbudowany i złożony. Jego esencję można jednak streścić w kilku punktach. Dają one podstawowe pojęcie o tym, na co w swojej analizie treści zwracają uwagę współpracownicy Google. 

  • Ocena E-A-T - wiedza specjalistyczna, autorytatywność, wiarygodność. Wysoka punktacja oznacza, że treści, które znajdują się na stronie są eksperckie i godne zaufania;

  • Główna treść i treść uzupełniająca - każdy z zamieszczonych tekstów ma konkretny cel i tematykę;

  • Optymalizacja mobilna - dostosowanie strony do telefonów i tabletów

  • Zrozumienie intencji użytkownika - treści na stronie powinny być kierowane do użytkowników, nie robotów Google;

  • Ocena jakości strony;

  • Reputacja strony i twórcy treści - Twoja historia ma znaczenie. To, że kilka lat temu spamowałam adresem swojej strony na forach mogło przyczynić się do obniżenia jej wartości. Przemyśl każdy swój krok, ponieważ może mieć on efekt motyla. Z pozoru drobny element często negatywnie wpływa na reputację całej strony.  

Zawsze staraj się nadążać za zmianami

Po raz kolejny oceny jakości Google wpłyną na pozycję Twojej witryny w wynikach wyszukiwania. Warto pamiętać, że Google korzysta z tych ocen, aby zapewnić wyszukiwarkom najbardziej trafne i przydatne wyniki wyszukiwania.

Dlatego staraj się poświęcać czas zarówno na optymalizację on-site i skupianie się na słowach kluczowych, jak i na pisanie wysokiej jakości treści, które pozwolą Ci działać zgodnie z wytycznymi Google, a przez to zdobywać nowych użytkowników. 

 

Najnowsze artykuły:

06 kwietnia 2022
Kreator stron i ładna, a wręcz efektowna strona internetowa. Czy te dwa pojęcia mogą się ze sobą łączyć? Jak najbardziej. Co prawda na początku swojej “kariery” kreatory nie cieszyły się
16 marca 2022
Czym jest blog - definicja  Zaczniemy standardowo od definicji. Według słonika SEO opracowanego przez Semtec Blog to rodzaj strony internetowej, która może pełnić rolę dziennika, prowadzonego w formie regularnie publikowanych
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave

ODBIERAM

Jak zrobić stronę internetową?

SPRAWDŹ

UX I UI

TRENDY W

WEB DESIGNIE

SEO I POZYCJONOWANIE

GRAFIKA INTERNETOWA

PORADY

BEZ KODOWANIA

Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole: