Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Projektowanie stron internetowych, wbrew temu, co się często mówi, to proces, który powinien zacząć się od papieru. Nie od rysowania pięknej kreacji, ale raczej od zrobienia czegoś innego: rozplanowania treści. Strona internetowa powinna mieć jasno określony cel, dobrze podzielone treści i w praktyce – odpowiadać na potrzeby innych. Chociaż najczęściej robisz własną stroną internetową, to jednak wypadałoby, żeby była ona przyjazna też dla innych. Zwłaszcza, że robisz ją też dla innych, co nie?

 

Projektowanie strony warto zacząć od zadania sobie pytania: po co mi strona? Nie chodzi tylko o pomysł na stronę, ale raczej o to, co ta strona ma robić. Jaką ma mieć rolę i tak dalej. Bez tej wiedzy w praktyce cała strona będzie jedną wielką zagadką – dla Ciebie i użytkownika – co nikt nie będzie wiedział, po co jest i jaki jest jej cel.

 

Określ cel, czyli projektowanie stron internetowych w pigułce

Gdy wiesz, po co Ci ta strona, to warto popracować nad tym, co ma się na niej znaleźć. To drugi kluczowy krok przy projektowaniu stron internetowych. Bo skoro wiesz, co ma być na tej stronie, to warto umieścić na niej takie elementy, które przybliżą użytkowników do realizacji celu.

 

To mogą być świetne teksty. To mogą być bardzo ładne grafiki. Tych możliwości jest naprawdę dużo, ale te treści muszą być podzielone z głową.

 

Ten element pracy nad projektowaniem stron jest często pomijany. A szkoda, bo jest bardzo ważny. Na etapie dzielenia treści szybko sprawdzisz, czy jakiś element jest potrzebny, czy Twoja strona się bez niego obejdzie. Jak te elementy realizują cel tej strony, jak przybliżają użytkowników do jego realizacji, jakie potrzeby zaspokajają… To ważne pytania i dzieląc treści na stronie szybko się orientujesz w tym, co warto, a czego nie.

 

Wybierz najważniejsze rzeczy

Takie podejście pozwala na jedną, bardzo ważną rzecz: na dobre opanowanie treści na stronie, zanim jeszcze dodasz pierwszy element do niej. Jeszcze na etapie projektowania możesz zdecydować, co Ci lepiej podchodzi, jakie rzeczy bardziej pasują i – wreszcie – co lepiej zrealizuje cel Twojej strony. Bo o to w końcu chodzi.

 

Pamiętaj, że projektowanie stron internetowych to nie tylko design, wygląd i efekty. To przede wszystkim takie zaplanowanie elementów, które eksponuje cel. Strona, która ma jasno określony cel i prowadzi do niego użytkownika nie musi być idealna jeśli chodzi o wygląd. Jeśli jest praktyczna, to da się jej dużo wybaczyć, bo pomaga osiągnąć cel.

Za to taka strona, na której się męczysz z tym, żeby znaleźć jakiekolwiek informacje, ale za to jest po prostu piękna… no… Zamykasz taką stronę. Po prostu.

 

Dlatego projektowanie stron internetowych jest takie ważne. A kiedy masz już gotowy taki projekt, to pora go przenieść do Internetu :). Wiesz pewnie, jakie narzędzie warto wybrać ;).

Darmowy program do tworzenia stron www
29 września 2018

Czym jest projektowanie stron internetowych?