Czym jest nagłówek strony i jak go stworzyć?

23 stycznia 2020
dobra strona bez błędów

Nagłówek strony to element, który znajduje się praktycznie na każdej witrynie. W tym artykule przyjrzymy się mu dokładniej i pokażemy, jak dobrze go zaprojektować 

 

Czym jest nagłówek strony www?

Nagłówek strony to, mówiąc w skrócie, element, który znajduje się na górze witryny i pojawia się z reguły na wszystkich podstronach. Wyjątkiem mogą tu być strony docelowe (landing page), w których zależy nam, aby użytkownik wykonał pożądaną akcję (na przykład dokonał zakupu) i to właśnie temu celowi podporządkowany jest projekt. 

 

Dlaczego nagłówek jest ważny?

Nagłówek strony pełni kilka istotnych funkcji. Są one związane z jednej strony z użytecznością witryny, z drugiej strony mają znaczenie marketingowe. 

Po pierwsze, chodzi o nawigację. Dzięki stałemu, widocznemu na każdej podstronie elementowi, użytkownik bez trudu zorientuje się na jakiej jest witrynie. Niezależnie od tego, czy jest na stronie głównej, blogu, czy w jakimkolwiek innym miejscu - nagłówek da mu jasną wskazówkę. 

Po Drugie, nagłówek to bardzo ważny element tworzenia marki. Jak już wspomnieliśmy, wyświetla się użytkownikowi podczas korzystania z witryny praktycznie cały czas. Dlatego to świetny sposób, aby umożliwić mu zapamiętanie naszej marki. 

 

Jak stworzyć dobry nagłówek?

Nagłówek to dosyć prosty graficznie element, więc jego stworzenie może wydawać się proste. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Ponieważ nagłówek jest tak istotny, powinieneś poświęcić mu trochę czasu. 

Co powinno znaleźć się w nagłówku? Przede wszystki nazwa organizacji lub firmy czy imięnazwisko osoby, której poświęcona jest strona. Często w nagłówku umieszcza się też logo. Dobrze jest dodać krótkie hasło reklamowe lub motto, będące jednocześnie skrótowym opisem działalności. 

 

Nagłówki na stronach-wizytówkach osób

W tym wypadku nagłówek pełni rolę łącznika między użytkownikiem a twórcą witryny. Dlatego warto tu użyć zdjęcia. Jak powinna wyglądać fotografia? To zależy w dużej mierze od charakteru strony. Inaczej wyglądać będzie witryna stand-upera, inaczej dziennikarza finansowego. Warto jednak zadbać o to, by zdjęcie wyraża pozytywne emocje. 

Nagłówki na stronach firm i organizacji

Tutaj najlepiej sprawdzi się prosty projekt. wystarczy umieścić logo, nazwę i krótkie hasło. Pozwoli to użytkownikowi z jednej strony na zapamiętanie danej firmy lub organizacji, z drugiej na skupieniu się na treści podstrony, która właśnie przegląda. 

Nagłówki w innych promujących produkty, usługi, wydarzenia itp. 

W tym wypadku powinieneś już w nagłówku jasno zakomunikować o czym jest dana strona. W przypadku produktów najlepiej sprawdzą się zdjęcia. jesli chodzi o usługi czy wydarzenia, spróbuj je opisać w kilku słowach. Jeśli tematyka strony jest związana z konkretną marką, powinieneś równiez zawrzeć ją w nagłówku. 

 

Podsumowanie

Nagłówek to nieodzowny element dobrej witryny. Powinieneś zwrócić na niego szczególną uwagę i zaprojektować go ze starannością. Mamy nadzieję, że pomogą Ci w tym porady zawarte w naszym wpisie. Powodzenia!

Najnowsze artykuły:

06 kwietnia 2022
Kreator stron i ładna, a wręcz efektowna strona internetowa. Czy te dwa pojęcia mogą się ze sobą łączyć? Jak najbardziej. Co prawda na początku swojej “kariery” kreatory nie cieszyły się
16 marca 2022
Czym jest blog - definicja  Zaczniemy standardowo od definicji. Według słonika SEO opracowanego przez Semtec Blog to rodzaj strony internetowej, która może pełnić rolę dziennika, prowadzonego w formie regularnie publikowanych
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave

ODBIERAM

Jak zrobić stronę internetową?

SPRAWDŹ

UX I UI

TRENDY W

WEB DESIGNIE

SEO I POZYCJONOWANIE

GRAFIKA INTERNETOWA

PORADY

BEZ KODOWANIA

Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole: