Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Menu strony to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie masz na swojej stronie www. Nie ma co gadać, że jest inaczej.

Treści, świetny layout, piękne zdjęcia. Spoko, to wszystko jest naprawdę ważne. Ale menu to podstawa nawigacji, a strona bez nawigacji to trochę jak samochód bez kierownicy. Niby jedzie do przodu, ale czy coś więcej…? No niekoniecznie. Właśnie dlatego warto zadbać o tak prozaiczny element, jakim jest menu strony. Oczywiście: im lepsze, tym lepiej :).

 

Czym jest menu strony?

Menu strony to element nawigacji. Pomaga zaprezentować najważniejsze podstrony na stronie i przekierować na nie ruch. Użytkownicy mogą z linków w menu łatwo przejść na jedną z kilku podstron, które im sugerujesz.

Menu jest najczęściej na górze strony i zobaczysz w nim najczęściej klasyk: główna, o nas, oferta, kontakt, czasem – blog. Oczywiście konstrukcja menu zależy od tego, o czym jest konkretna strona i jaki jest jej naczelny cel.

Strona firmy będzie miała pewnie cennik lub informację o cenach, a blog, taki jak nasz, raczej tej informacji nie będzie mieć. Taka subtelna różnica, ale trzeba na nią zwrócić uwagę.

 

Jakie są rodzaje menu na stronie?

Rodzajów menu na stronie jest kilka. Najpopularniejsze to oczywiście poziome oraz mobilne.

Poziome, jak sama nazwa wskazuje, pokazuje elementy ułożone poziomo, najczęściej na górze strony. Jest najczęściej cztero- pięcioelementowe. Rzadko kiedy warto dodawać do niego więcej linków.

Menu mobilne, czyli popularny hamburger, to najlepsze rozwiązanie dla urządzeń mobilnych. Na pewno je znasz! Jeśli nie, to wystarczy, że wejdziesz na jakąś stronę na telefonie (na przykład na tę) i zobaczysz, że zamiast menu są trzy kreski. To menu mobilne.

Było kiedyś trendem i warto było wciskać je niemal na każdą stronę na komputery, ale na szczęście to jest za nami.

Jest jeszcze menu pionowe – najczęściej w lewym rogu strony (czasem prawym). To w praktyce kolumna kolejnych linków. Nie jest to idealne rozwiązanie i nawiązuje żywo do tradycji robienia stron z lat 90. i wczesnych dwutysięcznych. A to generalnie niezbyt dobre (chociaż wciąż spotkasz je na stronach urzędów).

Menu czasem znajdziesz w stopce strony. Nie jest to obowiązek, ale pomaga złapać uwagę użytkowników pod koniec przewijania.

 

Jakie powinno być menu na stronie?

Najlepiej: czytelne i łatwe w nawigacji.

Nie więcej niż cztery elementy, bo jednak ludzie rzadko kiedy pamiętają więcej. Warto wykorzystać logo strony jako element klikalny, który przekieruje na stronę główną.

Nie warto iść za trendami ani wykorzystywać ikon jako symboli. Lepiej iść w tekst. Ludzie spodziewają się tekstu i konkretnych nazw, więc nie kombinuj z niczym, tylko jasno nazywaj kolejne podstrony. Użytkownicy to docenią.

A jeśli nie wiesz, jak zrobić stronę lub chcesz ją zrobić i dodać do niej menu, to zawsze polecamy WebWave :).

 

jak powinno wyglądać menu strony
25 lutego 2019

Czym jest menu strony?