Czym jest broken link building?

26 lipca 2019
dobra strona bez błędów
Broken link building (pol. odbudowywanie zepsutych linków) to taktyka polegająca na znalezieniu zepsutego (nazywanego też martwym) odnośnika na czyjejś stronie, odtworzeniu zawartości, do której pierwotnie on prowadził, a następnie przekazanie informacji właścicielowi strony, że posiadasz działający link, który może zastąpić niedziałający.

Zbyt zawiłe?

 

Przedstawiam instrukcję krok po kroku:

Przeglądasz sobie czyjąś stronę X.

Znajdujesz link w tekście, jednak po kliknięciu na niego nie zostajesz przekierowany na poprawną podstronę - link do strony Y nie działa.

Na swojej stronie tworzysz treść podobną do tego, co wcześniej kryło się pod nie działającym linkiem Y.

Zgłaszasz się do właściciela witryny X, który zamieścił na swojej stronie popsuty link Y.

Informujesz go, że masz podobny tekst do tego, który był na niedziałającej stronie Y.

Właściciel strony X usuwa popsuty link Y, a na jego miejsce publikuje Twój.

 

Jak sprawdzić, o czym był dany link?

Choć czasami hiperłącza są nazwane bardzo oczywistymi frazami jak, “Dlaczego warto prowadzić bloga na stronie?”, to jednak czasami są to po prostu pojedyncze słowa wyszczególnione w tekście np. Webdesign, a SEO.

W takich sytuacjach najlepszym wyjściem jest skorzystanie z wehikułu czasu. Oczywiście internetowego, nie prawdziwego ;)

Możesz sprawdzić to dzięki Wayback Machine, który indeksuje i zapisuje strony, umożliwiając dotarcie do informacji, mimo, że już nie istnieją.

Jak to mawiają - w internecie nic nie ginie!

 

 

Jak napisać dobry, zamienny tekst?

Jeżeli uda Ci się podejrzeć treść, która była zamieszczona pod danym linkiem, sprawa jest bardzo łatwa. Musisz napisać coś podobnego schematycznie i treścią (nie kopiując oczywiście), ponieważ użytkownicy chcą na stronie coś, co będzie idealnym zastępstwem.

Ta metoda działa, ponieważ nikt nie chce martwych linków na swojej stronie; przyczyniają się do słabego doświadczenia użytkownika.

Dlatego też warto mówić ludziom, że mają broken linki na stronie i od razu oferować swoje zamienniki. Nie tylko pomagasz tej osobie w poprawie jej pozycji Google, ale też oszczędzasz kilkunastu minut szukania zamiennika dla danej tematyki!

 

Jak znaleźć potencjalnych chętnych?

Ciężko jest skanować każdy artykuł na każdej stronie i kolejno klikać w każdy link. Dlatego też należy korzystać z dobrodziejstw internetu i używać narzędzi, które pozwalają na przyśpieszenie tego procesu:

 

https://www.brokenlinkcheck.com/ - wystarczy, że wpiszesz adres danej strony i wyskoczą Ci wszystkie hiperłącza, które są wadliwe! Oczywiście, takie narzędzia również mają swoje ograniczenia, jednak jeżeli nie masz budżetu na broken link building to jest to najlepsze rozwiązanie.

 

https://ahrefs.com/site-explorer - sprawdź, jakie strony mają dany link na swoich tekstach. Dzięki temu mnożą Ci się możliwości kontaktu z potencjalnymi osobami, które będą chętne, aby podmienić linki na Twoje. Jednak jest ono płatne (99$/miesiąc) i nawet wersja testowa wymaga opłaty (7$/tydzień).

 

Link building nie jest trudne!

Jednak najważniejszym zadaniem jest napisanie tekstów, które pozwolą na podmianę linków w wadliwych hiperłączach. Aby to zrobić, musisz mieć estetyczną i piękną stronę, którą każdy będzie chętnie wskazywał dalej, jako źródło merytorycznej wiedzy.

Dlatego nie zastanawiaj się i zakładaj swoją stronę internetową! Nie ma możliwości, żeby to było jeszcze łatwiejsze, niż jest teraz!

Najnowsze artykuły:

06 kwietnia 2022
Kreator stron i ładna, a wręcz efektowna strona internetowa. Czy te dwa pojęcia mogą się ze sobą łączyć? Jak najbardziej. Co prawda na początku swojej “kariery” kreatory nie cieszyły się
16 marca 2022
Czym jest blog - definicja  Zaczniemy standardowo od definicji. Według słonika SEO opracowanego przez Semtec Blog to rodzaj strony internetowej, która może pełnić rolę dziennika, prowadzonego w formie regularnie publikowanych
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave

ODBIERAM

Jak zrobić stronę internetową?

SPRAWDŹ

UX I UI

TRENDY W

WEB DESIGNIE

SEO I POZYCJONOWANIE

GRAFIKA INTERNETOWA

PORADY

BEZ KODOWANIA

Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole: