Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:
Jak zrobić stronę internetową?
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave
To, że każda marka powinna mieć jednolity wizerunek, na pewno wiesz. Jednak czasami ciężko jest nad tym zapanować, gdy masz milion pomysłów na minutę i każdy z nich wydaje się lepszy od poprzedniego. Aby dać się zapamiętać swoim użytkowników, musisz robić to nie tylko pomysłowo, ale też z głową. Dlatego temat brandingu powinien być poruszany już podczas tworzenia strony internetowej.
Mówiąc najprościej, jest to budowanie świadomości marki wśród klientów. Chodzi o to, aby bez problemu rozpoznawali Twoją działalność i potrafili kojarzyć kolejne materiały, które udostępniasz. Taki kompleksowy i spójny przekaz powoduje, że łatwiej jest dać się zapamiętać nowym, potencjalnym użytkownikom i przekonać ich do zainteresowania się Twoją ofertą. Niezależnie, czy jest to Twój blog, sprzedawany przez Ciebie produkt czy usługa.
Wyobraź sobie dwie kawiarnie. Pierwsza z nich niczym się nie wyróżnia. Jej nazwa to po prostu “Kawiarnia”, kubeczki na wynos są nieobrandowane, wnętrze jest spójne, ale podobne do każdego innego lokalu tego typu. W środku obsługa jest ubrana w dowolny sposób, a jedzenie nie jest tematyczne - wszystkiego po trochu. Na mediach społecznościowych publikowane są podobne do siebie zdjęcia dostępnych deserów, a strona internetowa (o ile istnieje) to tylko menu wrzucone w gotowy szablon Wordpress. Takie miejsca są na każdym kroku i każde wygląda tak samo, mimo że to kompletnie różne firmy.
Teraz pomyśl o kawiarni, która tworzy swój wizerunek. Ma duży szyld z autorską nazwą, w środku są nietypowe akcenty, wszystkie wydawane przedmioty mają logo i są zaopatrzone w nazwę lokalu. Obsługa nosi takie same koszulki lub fartuchy, a na ladzie leżą wizytówki. Może kawiarnia prowadzi też wydarzenia i pokazuje, jakie inicjatywy wspiera.
To właśnie ten drugi lokal zapadnie Ci w pamięć. Jest stworzony z pomysłem na siebie już od samego początku.
Dlatego też musisz od razu mieć spójną wizję prowadzenia strony, aby wyróżnić się wśród innych, a też stworzyć swój wizerunek. Pierwszym krokiem jest zawsze nazwa, której dotyczy druga część tego artykułu.
To ważne, aby ustalić, jak ma Twoja firma lub strona się nazywać, ponieważ nie tylko łatwiej odróżnić Cię od konkurencji, ale też zdobywasz pozytywne skojarzenia ze swoją marką. Jeżeli wybierzesz wyróżniającą się nazwę, możesz przyciągnąć uwagę nowych klientów i zwiększyć swoją wiarygodność, ponieważ nie jesteś jednym z kilkuset “blogów kulinarnych”, tylko takim, który ma wyróżniająca się nazwę (np. Jadłonomia, Kwestia Smaku, White Plate). Znajdź nazwę, która wpada w ucho i jest łatwo wymawiana. Warto też sprawdzić, czy jej domena jest wolna.
Unikaj jak ognia stosowania takich zabiegów jak wykupywanie rozszerzenia .com, jeżeli .pl jest zajęta, ponieważ użytkownicy będą stale mylić obie strony i trafiać do ewentualnej konkurencji. Pod żadnym pozorem nazwa nie może być zbyt rozbudowana i dwuznaczna, ponieważ nikt nie będzie chciał jej wymawiać, obawiając się negatywnej reakcji lub błędu w wymowie.
Nazwa to bardzo ważny etap, ponieważ aktualnie główna forma marketingu opiera się na internecie. Na szczęście wirtualny świat jest na tyle elastyczny, że zawsze możesz zmienić to, co Ci nie pasuje na stronie internetowej. Dlatego możesz nawet dzisiaj zrobić prototyp swojej strony, ale jeszcze kilkanaście razy go zmieniać. Zarówno przed publikacją, jak i w trakcie prowadzenia działalności.
Popróbuj różnych stylów, zobacz, co pasuje do Twojego wizerunku i wizji, wybierz wyjątkowy szablon lub stwórz swój własny za darmo i bez kodowania.
Wszystko zależy od Twojej kreatywności. Powodzenia!