Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

W dzisiejszych czasach ilość stron internetowych rośnie jak grzyby po deszczu. Co zatem należy zrobić, aby nasza przyciągała odbiorców? Czy trzeba zaprojektować ją bardzo dynamicznie, tak żeby dużo się na niej działo czy może wręcz przeciwnie?
Może warto postawić na minimalizm? Przekonajmy się, czy stworzenie nowoczesnej strony internetowej w takim wydaniu jest w ogóle możliwe.

 

Czym jest minimalizm?


Pojęcia minimalizmu możemy użyć w wielu kategoriach. Jest to nurt zarówno w literaturze, filozofii, jak i szeroko pojętej sztuce. Swoje zastosowanie ma też w projektowaniu stron internetowych. To czy sprawdza się w tym, by ukazać nowoczesność strony, przekonamy się za chwilę. 
Najpierw zapoznajmy się z bardziej uogólnioną definicją tego słowa. Możemy posłużyć się przy tym definicją minimalizmu i minimal art. To pierwsze według słownika to ograniczenie do minimum wymagań, potrzeb, dążeń itp. lub też inaczej kierunek zacieśniający granice poznania do tego, co jest dostępne zmysłom i doświadczeniu. Z kolei minimal art. będzie się charakteryzować prostotą, monumentalnością oraz geometryzacją form.

 


Nowoczesna strona internetowa- co się za tym kryje?


Nowoczesna strona internetowa...co to takiego? Tak jak w innych trendach, tak w tych związanych z designem na stronach WWW trzeba być zawsze na bieżąco. Zmiany potrafią przyjść z tzw. dnia na dzień, a mogą też być bardziej wynikowe- z poprzednich lat. 
“Nowoczesna strona internetowa” to  nic innego jak ogólnie znana strona internetowa, tyle że idąca z duchem czasu.


Co na ten moment powinna zawierać w sobie witryna internetowa, aby mogła nosić miano nowoczesnej? 


Mobilność strony


Zważywszy na to, że raczej jesteśmy zabiegani, to w korzystaniu z internetu lubimy mieć wszystko podane jak na tacy. Warto więc aby wszystko miało swoje miejsce i przeznaczenie. Krótko mówiąc, musimy zwrócić uwagę na funkcjonalność strony.
Z tą cechą bezpośrednio łączy się RWD czyli responsywność strony internetowej. Zwróćmy uwagę na to, że coraz częściej korzystamy z internetu na urządzeniach typu telefon czy tablet. Nowoczesna strona internetowa będzie więc bardzo ukierunkowana na wersję mobilną, a więc wiele funkcji będzie się opierało na tym aspekcie. 
Co mamy na myśli? 


Infinite scrolling


Najprostszym przykładem będzie tutaj infinite scrolling. Kiedyś stawialiśmy na skrócenie strony, poprzez tworzenie przekierowań do innych podstron jednak w momencie gdy zamiast używać komputera, wybieramy smartfona to scrollowanie jest bardziej praktyczne i intuicyjne. Na dodatek ładowanie dalszych treści zacznie się dopiero po zjechaniu do dolnej części. Ograniczamy tym samym obciążenie strony, a co za tym idzie, zyskujemy na sprawności strony.


Przyciski CTA


Oczywiście przy projektowaniu nowoczesnej strony WWW wciąż praktykowane są przyciski CTA. Należy jednak zwracać większą uwagę na treść komunikatu. Powinien on być bardziej spersonalizowany. Lepsze będzie użycie zwrotu “Skontaktuj się z nami “ niż zwykłe słowo “Kontakt”. Przy okazji wspomniemy o tym, że kontakt z odbiorcą z roku na rok staje się coraz ważniejszy, a więc wykorzystanie w stronie internetowej takich możliwości jak formularze kontaktowe czy np. sekcje do komentowania jest jak najbardziej pożądane. 


Hero image


Już od dwóch ostatnich lat zauważalnie spada zainteresowanie slajderami na stronie głównej. Na ich miejsce wchodzi tzw. Hero image, czyli jedna główna grafika, zazwyczaj z przyciągającym uwagę hasłem. Dlaczego? Slajdery nie przyciągały tak dużej uwagi. Oczywiście pierwsza strona, która była na nich umieszczona generowała pewną aktywność, ale w przypadku pozostałych była ona znikoma. Lepszym, prostszym i bardziej efektywnym sposobem na przyciągnięcie uwagi na nowoczesnej stronie internetowej stały się właśnie hero image’e. 


Design


Następnym bardzo obszernym tematem jest design, czyli m.in. kolorystyka i font. 
Od tych dwóch rzeczy zaczniemy. Aby przekaz na naszej nowoczesnej stronie internetowej był jasny i klarowny warto zwrócić uwagę na jego przejrzystość. Może być ona podkreślona poprzez odróżnienie nagłówków od zwykłej treści, dopasowanie barw tła do tekstu (lub na odwrót)...ale też niezatopienie ich w sobie. Bardzo ciekawe jest to, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się kolor czarny. Teoretycznie miałoby to miejsce już wcześniej, ale starsze modele urządzeń, na których wyświetlane były strony internetowe, nie potrafiły wydobyć głębi tego koloru.  
Oprócz wykorzystania grafik imitujących 3D, w projektowaniu strony internetowej o nowoczesnej oprawie, warto też zastosować flat design. Ułatwia on wizualny przekaz informacji. Często jest też bardziej spójny z treścią i mniej rozpraszający. Na domiar tego nie obciąża aż tak bardzo witryny, co skraca czas jej ładowania.

 

Bardziej techniczne, ale jednak ważne


Nowoczesna strona internetowa to również zwrócenie większej uwagi na marketing. 
Coraz częściej korzysta się rozmaitych narzędzi do analizowania wyświetleń i ogólnego zaangażowania na stronie. Na dodatek firmy prowadzące swoje strony udostępniają również treści marketingowe i materiały na blogu, które pozwalają im się lepiej wypozycjonować. 
Z innych kwestii technicznych, które wyróżniają nowoczesną stronę internetową, jest użycie SSL. W rzeczywistości było ono narzucone przez Google, ale obecnie bez tego ani rusz. W przeciwnym razie na stronie wyświetli się komunikat informujący o tym, że dana strona jest niebezpieczna. 
Wiecie co jeszcze okazuje się być teraz ważne? Hosting. Czyli taka przestrzeń na serwerze, która jest nam udostępniana. Przechowywane tam są wszystkie nasze treści. Istotne więc jest, aby była ona bezpieczna i jak najmniej ograniczona. 

 

Ogólne rozplanowanie 


Aby nowoczesna strona internetowa wydała się jeszcze bardziej przejrzysta, niezależnie od przyjętej przez nas ogólnej koncepcji należy też zwrócić uwagę na projekt menu. Może on być albo wyszczególniony w górnej części witryny, alo wręcz ukryty (pojawia się dopiero po najechaniu na ikonkę). W obydwu przypadkach musi być ono zoptymalizowane i nie może zawierać zbyt dużej ilości treści. 
Już była o tym wcześniej mowa, ale warto też podkreślić, że nowoczesna strona WWW to nie tylko tekst, ale też oprawa graficzna, czyli ilustracje, interakcje, animacje lub video. Warto z tych możliwości korzystać, ale należy też przy tym pamiętać, żeby nie przesadzić. Będziemy mieli wtedy przerost formy nad treścią, a na dodatek można przypuszczać, że witryna będzie przeciążona i straci na swojej prędkości…, a na to nowoczesna strona nie może sobie pozwolić. Lepiej więc zachować balans. 
Tak samo jak scrollowanie jest bardziej dostosowane do wersji mobilnych, wykorzystywanych przez nas urządzeń taki samo coraz częściej rezygnuje się na stronach ze zwykłych galerii, a w zamian za to artykuły, produkty, zdjęcia umieszczone są na tak zwanych karuzelach, które swobodnie przesuwamy (jest to wygodniejsze na smartfonach i tabletach niż na komputerze).

 

Czy minimalizm sprawdzi się w nowoczesnej stronie internetowej?


Czy bazując na głównych cechach nowoczesnej strony internetowej, możemy stwierdzić, czy może być ona minimalistyczna? Oczywiście, ze tak. Nawet nie może, a wręcz powinna.
Większość z omówionych aspektów takich jak przejrzystość, funkcjonalność lub odpowiednia kolorystyka bezpośrednio przemawiały za minimalizmem. Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy zrezygnować z jakichkolwiek urozmaiceń na naszej stronie, aby w żadnym wypadku nie straciła ona statusu nowoczesnej strony internetowej. Nie chodzi tu o stworzenie witryny z biały tłem, czarną czcionką i zdjęciami- no bo przecież wtedy będzie ona minimalistyczna...chodzi tu raczej o ogólną koncepcję i praktyczność w użyciu. 
Jak najbardziej możemy korzystać z bardziej charakterystycznych kolorów, ale warto wpleść w nie również pewien “standard” tak jak czarny czy biały. 

 

Minimalizm w innej formie?

 

Jeszcze rok temu za wyznacznik nowoczesności projektu strony internetowej uchodziło ścisłe stosowanie się do proporcji, jakie wyznaczała nam siatka graficzna. Pozwalało to zachować dużą symetryczność. Teraz idziemy jednak w kierunku bardziej zaawansowanego komponowania treści. Nie oznacza to, że na stronie ma zapanować teraz chaos. Jest to bardziej przemyślany “nieporządek”. Zdjęcia mogą na siebie nachodzić, a użyty font więcej sobą wyraża, jest bardziej dynamiczny...na dodatek może być częściowo nałożony na grafikę. Mimo tego wszystko ma swoje miejsce. Z czym może nam się to kojarzyć? Z brutalizmem. Co to takiego? Jest to nurt artystyczny wywodzący się od modernizmu...a z czym znowu nam się on kojarzy?...z tworzeniem w oparciu o konstrukcję i formę. Były one rewolucyjne dla swoich czasów, ale jednocześnie proste. 


Lepiej wykonać projekt samodzielnie czy skorzystać z kreatora stron?


Z naszego punktu widzenia skorzystanie z kreatora będzie wygodniejsze i mniej czasochłonne. Nie musimy znać formułek kodowania, ani zlecać wykonanie strony osobie trzeciej. Na dodatek możemy zaczerpnąć inspiracji z szablonów jeśli nie mamy konkretnej koncepcji...ale...Jeśli chcemy zaprojektować swoją nowoczesną stronę internetową od początku do końca to też nie problem, ponieważ przykładowo w kreatorze od WebWave nie musimy wybierać gotowego szablonu. Możemy zacząć od czystej karty.

 


Podsumowanie


Wszystko wskazuje na to, że minimalizm jest w trendach i chyba z nich nie wyjdzie. Bardzo dobrym rozwiązaniem przy tworzeniu własnej witryny będzie zaprojektowanie jej właśnie  w taki sposób- nowoczesny, a zarazem minimalistyczny. Funkcjonalność i przejrzystość strony powinna zawsze zostać zachowana, ale sama stylistyka może być odświeżana. O wiele łatwiej jest edytować i zaktualizować taką stronę.  


Oczywiście prawda jest taka, że każdy ma swój styl i nie chcemy nikomu narzucać, tego jak powinna wyglądać jego nowoczesna strona, ale warto chociaż potraktować taką minimalistyczną stronę jako bazę do dalszego działania.

jak powinno wyglądać menu strony
17 czerwca 2021

Czy nowoczesna strona internetowa może być minimalistyczna?